04.01.2021 3 minuty čtení

Closing Bell (4. 1. 2020) – Vyhlídka na demokratický Senát trhům nechutná!

Zámořské akciové trhy nezahájily první týden nového roku příliš pozitivně, když pod nejistotou ohledně těsných voleb v Georgii převládly vyhlídky na demokraty ovládaný Senát, který by pravděpodobně vedl k postupnému zvyšování daní v době, kdy...

... koronavirová pandemie ještě nepolevila. Průmyslový index Dow Jones klesl o 1,12 %, nejširší americký index S&P 500 odepsal 1,35 % a technologický Nasdaq nezůstal pozadu se ztrátou  1,49 %. Nejvíce ztrácely sektory utilit, nemovitostí a průmyslu.

Republikánští senátoři David Perdue a Kelly Loeffler čelí ve volbách v Georgii tvrdé konkurenci v podobě demokratů Jona Ossoffa a Raphaela Warnocka. Závod se stal příliš těsným, což přimělo investory zvážit vyhlídky na demokraty prosazované vyšší daně a vyšší vládní výdaje v rámci případného demokraticky kontrolovaného Kongresu Spojených států. Tato politická nejistota přichází v době, kdy se světem šíří zprávy o nových mutací koronaviru,  což vyvolává obavy, že k omezení nákazy budou zapotřebí další restriktivní opatření.

Pacienti hospitalizovaní s covid-19 dosáhli v USA na rekordní hodnoty 125 tisíc, přičemž odborníci před vánočním týdnem varovali, že pandemie se díky svátkům pravděpodobně zhorší. Naděje na světlo na konci tunelu ale stále udržují komentáře ohledně hladkého průběhu distribuce vakcín v USA a v Evropě. Vakcína společnosti AstraZeneca ($AZN) je distribuována už i po celé Velké Británii. Další výrobce vakcín společnost Moderna oznámila, že zvyšuje svoji roční výrobní kapacitu o 100 mil. na minimálně 600 mil. dávek vakcíny proti koronaviru pro letošní rok. Stále přitom drží horní hranici prognózy na úrovni až 1 mld. dávek.

Mezi sektory, které dnes nejvíce ztrácely patřily nemovitosti a průmysl. Právě průmyslový sektor srazil do červeného pokles akcií leteckých společností a akcií navázaných na cestovní ruch. Společnosti United Airlines Holdings ($UAL), Delta Air Lines ($DAL) a American Airlines ($AAL) „krvácely“ o více než 4 %.

Energetické akcie jako jediné překonávaly negativní sentiment trhu, přestože ceny ropy na světových trzích ztrácely přes 2 %. Kartel OPEC+ dnes jednal prostřednictvím společné konference o možném zvýšení produkce o dalších 500 tis. barelů denně. Saúdská Arábie, Kuvajt a Alžírsko ale údajně tlačí ropné producenty k ponechání stávající produkce beze změny.

Technologické tituly během pondělní seance poklesly o více než 2%, jelikož investoři pod tlakem zvýšené nervozity vybíraly zisky připsané během svátečních dní, což srazilo společnosti Amazon ($AMZN), Apple ($AAPL), Facebook ($FB), Alphabet ($GOOGL) a Microsoft ($MSFT) do červených číslech.

Akcie výrobce elektromobilů společnosti Tesla ($TSLA) připsaly více než 3 % pod víkendovým reportem, že v minulém roce stihla společnost dodat na automobilový trh rekordních 499 550 vozidel, což sice nedosáhlo na odhady 500 tis. kusů, ale určitě potěšilo akcionáře i ředitele Elona Muska.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.