8 minut čtení

Obnovitelná energie - větrná

Další možnosti investování

Mezi obnovitelné zdroje patří bezesporu větrná energie. Zde můžeme investovat buď přímo do hotových energetických společností ( $NEE - již vlastním, CWEN - brzy nakoupím z důvodu vysoké dividendy a postupného růstu společnosti).

    Investovat ale můžeme i jinak - do samotných výrobců větrných elektráren či jejich částí. I to nám nabízí mnohé zajímavé investiční možnosti.

    Každá větrná elektrárna se skládá z generátoru, převodovky, lopatek a software. Některé možnosti si ukážeme.

Výrobci větrných elektráren:

1. Vestas Wind Systems ($VWDRY) - Vestas je globálním partnerem energetického průmyslu v oblasti udržitelných energetických řešení. Navrhuje, vyrábí, instaluje a opravuje větrné turbíny po celém světě a díky +122 GW větrných turbín v 82 zemích nainstalovali více větrné energie než kdokoli jiný. Prostřednictvím špičkových inteligentních datových schopností a využívání větrných zdrojů dodává nejlepší řešení větrné energie ve své třídě. Společně se zákazníky přináší více než 25.000 zaměstnanců společnosti Vestas světu udržitelná energetická řešení. Dodává i hybridní kombinace větrno - solárních systémů, stejně jako větrné elektrárny s akumulací energie.

Hybridní větrno - solární elektrárna společnosti VESTAS

Hybridní elektrárna Lem Kær byla instalována v roce 2012 a do stávající větrné elektrárny o výkonu 12 MW byl přidán systém akumulace energie z baterie se dvěma bateriemi v plné velikosti. Projekt je první velkou větrnou elektrárnou kombinovanou s elektrickým zásobníkem a připojenou k síti. 

Hybridní elektrárna LEM KAER

 Řešení společnosti Vestas pro hybridní elektrárny pro elektrárnu Lem Kær zahrnovalo projektově specifické plánování, správné dimenzování a integraci systému, stejně jako návrh a implementaci pokročilých strategií řízení. Systém Lem Kær byl schválen dánským provozovatelem přenosové soustavy pro účast na primárním rezervním trhu, což umožňuje zachycení vyšších výnosů prostřednictvím dispečinkové energie, která by jinak byla omezena.

Současná cena kolem 81 USD za akcii, loňský nárůst ceny kolem 150%.

2. General Electric Company ($GE) - Jedním z dalších předních výrobců větrných elektráren je tato společnost, která vyrábí největší větrné elektrárny na světě.

Největší větrná elektrárna na světě

Společnost GE Renewable Energy 22.9.2020 oznámila, že uzavřela smlouvy o dodávkách se společností Dogger Bank Wind Farm (společný podnik SSE Renewables a Equinor v poměru 50:50) na první dvě fáze toho, co se stane největší pobřežní větrnou farmou na světě. Tyto první dvě fáze (Dogger Bank A & B) budou každá obsahovat 95 větrných turbín Haliade-X 13 MW. Dohody budou zahrnovat celkem 190 jednotek 13 MW větrné turbíny Haliade-X a pětiletou servisní a záruční dohodu o poskytování provozní podpory pro větrné turbíny. Servisní tým GE bude umístěn společně s týmem provozu a údržby Dogger Bank se sídlem mimo přístav Tyne. Haliade-X 13 MW je vylepšená verze úspěšné jednotky o výkonu 12 MW, která působí v Rotterdamu od listopadu 2019 a která si nedávno zajistila provizorní typový certifikát §  od DNV-GL. Upgradovaný 13 MW Haliade-X bude také vybaven lopatkami o délce 107 metrů a rotorem o délce 220 metrů. Jedno otočení Haliade-X 13 MW může generovat dostatek elektřiny k napájení britské domácnosti po dobu delší než dva dny.

Lopatky větrných turbín si GE vyrábí zde:

Závod GE na výrobu lopatek v LM  WIND POWER

GE dnes vyrábí nejdelší lopatky na světě o délce 107 m, délka celého rotoru je pak 220 m, výška takové větrné elektrárny činí 260 m.

Současná cena GE kolem 11 USD za akcii, ale větrné elektrárny jsou jen částí celé společnosti. Společnost zaznamenala za poslední půlrok nárůst 58%, za poslední čtvrtletí dokonce 73%.

Další zajímavou možností jsou investice do samotných komponentů větrných elektráren - do výroby lopatek...

3. TPI Composites, Inc. ($TPIC) - Tato společnost byla založena v roce 1968 a vyrábí kompozitní větrné lopatky od roku 2001. Je předním výrobcem větrných lopatek a v roce 2019 celosvětově představuje přibližně 18% všech prodaných větrných elektráren na pevnině na bázi MW. Letos dosáhli nového maxima s čistým prodejem přes 1,4 miliardy USD a více než 9 500 prodaných větrných elektráren.

 

Výroba lopatek je velmi náročná - musí být velmi lehké, velmi pevné, ohebné a pružné, odolné jakémukoliv klimatu, nesmí být hlučné a musí také odolávat bleskům i mrazu.

 

Vyspělé výrobní závody jsou strategicky rozmístěny po celém světě, aby nákladově efektivním způsobem sloužily rostoucímu globálnímu trhu s větrnou energií. Využívají také pokročilou kompozitní technologii a inovaci, aby dodávali jedinečná, vysoce pevná, lehká a odolná řešení kompozitních produktů na dopravní trh, včetně osobních automobilů, autobusů, nákladních automobilů a dodávkových vozidel.

Větrné lopatky, které vyrábí, podporují dekarbonizaci výroby energie, významně snižují emise skleníkových plynů (GHG) a pomáhají zmírňovat změnu klimatu. Za posledních 5 let mají větrné lopatky, které prodali, potenciál snížit více než 980 milionů metrických tun CO2 během jejich průměrné 20leté životnosti. 

 

TPI strategicky vybudovala silnou globální stopu, která využívá výhod blízkosti velkých stávajících regionálních trhů, sousedních nových trhů a námořních přístavů pro globální export.

Se sídlem v Scottsdale v Arizoně vytvořili globální stopu s vyspělými technickými centry. Společně obsluhuje  zákazníky s více než 6 miliony čtverečních stop výrobních ploch a více než 14.000 pracovníky, včetně více než 300 konstruktérů konstrukčních a výrobních procesů, jakož i řemeslníků a výrobních pracovníků.

TPIC globálně

• TPI China: Společnost TPI založila svůj přístav Taicang Port v Číně v roce 2007. V roce 2013 se operace v Číně rozšířily otevřením nového závodu v Dafeng v Číně pro pokročilou výrobu větrných lopatek. V roce 2014 zahájila společnost TPI provoz Taicang City na výrobu přesných formovacích a montážních systémů pro výrobu větrných lopatek. V roce 2019 byl otevřen nový nejmodernější výrobní závod v čínském Yangzhou. Toto zařízení umožňuje společnosti TPI spolehlivě a nákladově efektivně obsluhovat Čínu a globální trhy větrné energie na pevnině, na moři, po souši i po vodě. V roce 2019 převedli přesné formovací a montážní systémy v provozovně Taicang City, umístěné v  přístavu Taicang.

• TPI Denmark: V roce 2018 otevřela společnost TPI své Advanced Engineering Center v dánském Koldingu, aby zlepšila své technické schopnosti a sloužila evropské zákaznické základně.

• TPI Německo: V roce 2019 získala společnost TPI v Berlíně tým inženýrů, který posiluje technické schopnosti TPI v oblasti podpory globálního provozu a růstu a umožňuje kompletní řešení.

• TPI Indie: Společnost TPI založila v roce 2020 nejnovější nejmodernější výrobní centrum v regionu Chennai a kde je schopna spolehlivě a nákladově efektivně obsluhovat indické a globální větrné trhy pro více zákazníků.

• TPI Iowa: Od roku 2008 se zařízení v Newtonu v věnuje pokročilé výrobě větrných lopatek, které slouží severoamerickému trhu.

• TPI Mexico: Od roku 2014 se mexické zařízení v Ciudad Juarez věnuje pokročilé výrobě větrných lopatek a v letech 2016 a 2017 v Ciudad Juarez otevřeli další dva závody na výrobu větrných lopatek. V roce 2019 otevřeli také nový přesný formovací a montážní systém a dopravní výrobní závod. Výrobní centrum Ciudad, Juarez v Mexiku je schopné nákladově efektivně obsluhovat větrné trhy v USA a Mexiku. Společnost TPI otevřela v roce 2018 výrobní závod Matamoros v Mexiku, aby nákladově efektivně sloužila větrným trhům v Mexiku, Střední a Jižní Americe po souši, železnici a po vodě z přístavu Brownsville v Texasu.

• TPI Rhode Island: Provozy ve Warrenum vyrábí od počátku roku 2000 přesné systémy pro formování a montáž nástrojů a vyrábí kompozitní řešení pro dopravní průmysl. V tomto zařízení se nachází také konstrukční tým a Advanced Transport and Composites Center.

• TPI Turkey: Společnost TPI založila první moderní závod na výrobu větrných lopatek v tureckém Izmiru v roce 2012. V roce 2015 se provozy v Turecku rozšířily o druhý závod v Izmiru. Výroba v Turecku je zaměřena na pokročilou výrobu větrných lopatek pro více zákazníků, zejména na evropských, středovýchodních a afrických trzích, a má také vyspělé technické centrum.

Cena akcie kolem 56 USD, loňský nárůst +185%.

#investovani #energetika #vetrnaenergie #obnovitelnezdrojeenergie #oze

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Moc pěkná sumarizace firem. Mě se podařilo uzobnout $NEE v březnu a nyní budu sledovat $GE. Ten záběr, co firma má je obrovský.

    +1
  • A co si myslíte o ETF - FAN (First Trust Global Wind Energy), zahrnuje ty největší výrobce. To by mohla být trochu bezpečnější alternativa k akciím uvedených firem?

    0
    • Obecně raději investuji do akcií - ty správné nesou vyšší výnosy než ETF...

      0
  • Ja preferujem orsted aj ho mám nakupeny

    0
  • O investici do $NEE uvažuji již dělší dobu. Zajímavý růst + dividenda. Jen mě štve že jsem na ní nenarazil dříve. Ideálně tak před rokem :D 

    Očekáváte že udrží tempo růstu v následujících letech ?

    0
    • Já ji nakoupil ještě před splitem - rozdělením akcií. Takže z 10 akcií mám dnes 40... :-)

      0
    • @Stan1000 To máte dobré, já už se k nákupu odhodlávám dlouho, ale vždy jsem koupil něco jiného. 

      Moc zajímavých firem a málo kapitálu :-(

      0
  • Dost dobrý článek ? Tak velmi přehledné summary, navíc s vazbou na akciový trh, se málokdy vidí ??

    0
  • hmhm-jestli snížili hlučnost,je to fajn.Hluk a vibrace starších typů prý byly takové,že stresovaly divoká zvířata a dokonce až snižovaly dojivost u krav.Ještě nějak dořešit ty rozsekané dravce a bude to velmi sympatická investice?

    0
  • Dobrý den pane Socha , mám prosím dotaz trošičku z jiného soudku. Dostal jsem nabídku investovat přes firmu GROWING WAY S.R.O. , kterou vlastní Ondřej Janata. Znáte tuto firmu , údajně dokáží dosáhnout zhodnocení investice 20%. Odkaz viz. https://growingway.cz/#kontakty . Děkuji za odpověď Mirek Pokorný.

    0
    • Tuto společnost bohužel neznám, nemám moc důvěru k českým společnostem...

      0
    • @Poky Miroslave, základem u každé podobné nabídky by mělo být to, že vám nabízející poskytne svůj track record od založení společnosti tzn. pokud hypoteticky fungují od roku 2015, měl byste mít možnost vidět, jak se jim posledních 5 let dařilo, jaké měli zhodnocení, příp. do jakých segmentů/aktiv investují. A pak bych přidal trochu selského rozumu. I u špičkových, dlouhodobě úspěšných investorů, kteří jsou uznávání globálně, zpravidla narazíte na průměrné roční zhodnocení 10-20 %. A má to svůj důvod, takže pokud někdo nabízí 20 % ročně, předpokládal bych, že spravuje minimálně pár miliard Kč, lidé mu trhají ruce a o nižší investice vůbec nebude mít zájem. Plus je potřeba počítat s poplatky či různými provizemi, které vám ukousnou část případného zisku. Někdy můžete zjistit, že takový úžasný fond ve skutečnosti investuje do pár dobrých ETF, které si ve skutečnosti můžete téměř bezpracně pořídit i sám. Anebo naopak vysoké hodnocení značí, že investuje agresivněji a tedy s vyšším rizikem.

      +2
    • @tomasdurcak Je třeba se dívat i na osoby, které za takovými nabídkami stojí, zda už někde nemají škraloup. Výnos 10-20% je leckdy způsoben ne tím, že by investor neuměl dosáhnout vyššího zhodnocení, ale např. tím, že má v portfoliu i velkou část příjmových akcií, ty samozřejmě průměrný výnos táhnou dolů, protože takové akcie nesou dividendy 5-11%. Také mohou výnos ovlivňovat nové nákupy, protože nové akcie potřebují na vystoupání několik měsíců. Kdybych chtěl dosáhnout nejvyššího výnosu, stačilo by zvolit jedinou správnou akcii a hned bych mohl mít výnos přes 100%. Já např. 29.12. zakoupil JAGX, a dnes na něm mám výnos +167 % během jednoho týdne...

      +1
    • Dobrý den děkuji moc za odpovědi , jedná se o firmu pana Ondřeje Janaty  , jenž údajně spravuje fond o miliardové hodnotě . Byl s ním rozhovor i v médiích např. https://pravednes.cz/JanataOndrej.profil . Tak opravdu netuším. Minimální vklad pro investici je 10tis. , dle emailu , který mi poslali . Bez vstupních a výstupních poplatků.

      0
    • Vůči podobným fondům jsem velmi skeptický - co se stane, když nechá fond záměrně zkrachovat (tak se to občas dělá), co dostanete zpátky? Čím ručí za vaše peníze? Je to podobné jako korporátní dluhopisy - investice s poměrně velkým rizikem. Tím neříkám, že nejsou slušní lidé, slušné dluhopisy, slušné fondy.... Ale z opatrnosti bych raději investoval jinam...

      +1