Mezi obnovitelné zdroje patří bezesporu větrná energie. Zde můžeme investovat buď přímo do hotových energetických společností ( $NEE - již vlastním, CWEN - brzy nakoupím z důvodu vysoké dividendy a postupného růstu společnosti).
Investovat ale můžeme i jinak - do samotných výrobců větrných elektráren či jejich částí. I to nám nabízí mnohé zajímavé investiční možnosti.
Každá větrná elektrárna se skládá z generátoru, převodovky, lopatek a software. Některé možnosti si ukážeme.
Výrobci větrných elektráren:
1. Vestas Wind Systems ($VWDRY) - Vestas je globálním partnerem energetického průmyslu v oblasti udržitelných energetických řešení. Navrhuje, vyrábí, instaluje a opravuje větrné turbíny po celém světě a díky +122 GW větrných turbín v 82 zemích nainstalovali více větrné energie než kdokoli jiný. Prostřednictvím špičkových inteligentních datových schopností a využívání větrných zdrojů dodává nejlepší řešení větrné energie ve své třídě. Společně se zákazníky přináší více než 25.000 zaměstnanců společnosti Vestas světu udržitelná energetická řešení. Dodává i hybridní kombinace větrno - solárních systémů, stejně jako větrné elektrárny s akumulací energie.

Hybridní elektrárna Lem Kær byla instalována v roce 2012 a do stávající větrné elektrárny o výkonu 12 MW byl přidán systém akumulace energie z baterie se dvěma bateriemi v plné velikosti. Projekt je první velkou větrnou elektrárnou kombinovanou s elektrickým zásobníkem a připojenou k síti.

Řešení společnosti Vestas pro hybridní elektrárny pro elektrárnu Lem Kær zahrnovalo projektově specifické plánování, správné dimenzování a integraci systému, stejně jako návrh a implementaci pokročilých strategií řízení. Systém Lem Kær byl schválen dánským provozovatelem přenosové soustavy pro účast na primárním rezervním trhu, což umožňuje zachycení vyšších výnosů prostřednictvím dispečinkové energie, která by jinak byla omezena.
Současná cena kolem 81 USD za akcii, loňský nárůst ceny kolem 150%.
2. General Electric Company ($GE) - Jedním z dalších předních výrobců větrných elektráren je tato společnost, která vyrábí největší větrné elektrárny na světě.

Společnost GE Renewable Energy 22.9.2020 oznámila, že uzavřela smlouvy o dodávkách se společností Dogger Bank Wind Farm (společný podnik SSE Renewables a Equinor v poměru 50:50) na první dvě fáze toho, co se stane největší pobřežní větrnou farmou na světě. Tyto první dvě fáze (Dogger Bank A & B) budou každá obsahovat 95 větrných turbín Haliade-X 13 MW. Dohody budou zahrnovat celkem 190 jednotek 13 MW větrné turbíny Haliade-X a pětiletou servisní a záruční dohodu o poskytování provozní podpory pro větrné turbíny. Servisní tým GE bude umístěn společně s týmem provozu a údržby Dogger Bank se sídlem mimo přístav Tyne. Haliade-X 13 MW je vylepšená verze úspěšné jednotky o výkonu 12 MW, která působí v Rotterdamu od listopadu 2019 a která si nedávno zajistila provizorní typový certifikát § od DNV-GL. Upgradovaný 13 MW Haliade-X bude také vybaven lopatkami o délce 107 metrů a rotorem o délce 220 metrů. Jedno otočení Haliade-X 13 MW může generovat dostatek elektřiny k napájení britské domácnosti po dobu delší než dva dny.
Lopatky větrných turbín si GE vyrábí zde:

GE dnes vyrábí nejdelší lopatky na světě o délce 107 m, délka celého rotoru je pak 220 m, výška takové větrné elektrárny činí 260 m.
Současná cena GE kolem 11 USD za akcii, ale větrné elektrárny jsou jen částí celé společnosti. Společnost zaznamenala za poslední půlrok nárůst 58%, za poslední čtvrtletí dokonce 73%.
Další zajímavou možností jsou investice do samotných komponentů větrných elektráren - do výroby lopatek...
3. TPI Composites, Inc. ($TPIC) - Tato společnost byla založena v roce 1968 a vyrábí kompozitní větrné lopatky od roku 2001. Je předním výrobcem větrných lopatek a v roce 2019 celosvětově představuje přibližně 18% všech prodaných větrných elektráren na pevnině na bázi MW. Letos dosáhli nového maxima s čistým prodejem přes 1,4 miliardy USD a více než 9 500 prodaných větrných elektráren.

Výroba lopatek je velmi náročná - musí být velmi lehké, velmi pevné, ohebné a pružné, odolné jakémukoliv klimatu, nesmí být hlučné a musí také odolávat bleskům i mrazu.

Vyspělé výrobní závody jsou strategicky rozmístěny po celém světě, aby nákladově efektivním způsobem sloužily rostoucímu globálnímu trhu s větrnou energií. Využívají také pokročilou kompozitní technologii a inovaci, aby dodávali jedinečná, vysoce pevná, lehká a odolná řešení kompozitních produktů na dopravní trh, včetně osobních automobilů, autobusů, nákladních automobilů a dodávkových vozidel.
Větrné lopatky, které vyrábí, podporují dekarbonizaci výroby energie, významně snižují emise skleníkových plynů (GHG) a pomáhají zmírňovat změnu klimatu. Za posledních 5 let mají větrné lopatky, které prodali, potenciál snížit více než 980 milionů metrických tun CO2 během jejich průměrné 20leté životnosti.

TPI strategicky vybudovala silnou globální stopu, která využívá výhod blízkosti velkých stávajících regionálních trhů, sousedních nových trhů a námořních přístavů pro globální export.
Se sídlem v Scottsdale v Arizoně vytvořili globální stopu s vyspělými technickými centry. Společně obsluhuje zákazníky s více než 6 miliony čtverečních stop výrobních ploch a více než 14.000 pracovníky, včetně více než 300 konstruktérů konstrukčních a výrobních procesů, jakož i řemeslníků a výrobních pracovníků.

• TPI China: Společnost TPI založila svůj přístav Taicang Port v Číně v roce 2007. V roce 2013 se operace v Číně rozšířily otevřením nového závodu v Dafeng v Číně pro pokročilou výrobu větrných lopatek. V roce 2014 zahájila společnost TPI provoz Taicang City na výrobu přesných formovacích a montážních systémů pro výrobu větrných lopatek. V roce 2019 byl otevřen nový nejmodernější výrobní závod v čínském Yangzhou. Toto zařízení umožňuje společnosti TPI spolehlivě a nákladově efektivně obsluhovat Čínu a globální trhy větrné energie na pevnině, na moři, po souši i po vodě. V roce 2019 převedli přesné formovací a montážní systémy v provozovně Taicang City, umístěné v přístavu Taicang.
• TPI Denmark: V roce 2018 otevřela společnost TPI své Advanced Engineering Center v dánském Koldingu, aby zlepšila své technické schopnosti a sloužila evropské zákaznické základně.
• TPI Německo: V roce 2019 získala společnost TPI v Berlíně tým inženýrů, který posiluje technické schopnosti TPI v oblasti podpory globálního provozu a růstu a umožňuje kompletní řešení.
• TPI Indie: Společnost TPI založila v roce 2020 nejnovější nejmodernější výrobní centrum v regionu Chennai a kde je schopna spolehlivě a nákladově efektivně obsluhovat indické a globální větrné trhy pro více zákazníků.
• TPI Iowa: Od roku 2008 se zařízení v Newtonu v věnuje pokročilé výrobě větrných lopatek, které slouží severoamerickému trhu.
• TPI Mexico: Od roku 2014 se mexické zařízení v Ciudad Juarez věnuje pokročilé výrobě větrných lopatek a v letech 2016 a 2017 v Ciudad Juarez otevřeli další dva závody na výrobu větrných lopatek. V roce 2019 otevřeli také nový přesný formovací a montážní systém a dopravní výrobní závod. Výrobní centrum Ciudad, Juarez v Mexiku je schopné nákladově efektivně obsluhovat větrné trhy v USA a Mexiku. Společnost TPI otevřela v roce 2018 výrobní závod Matamoros v Mexiku, aby nákladově efektivně sloužila větrným trhům v Mexiku, Střední a Jižní Americe po souši, železnici a po vodě z přístavu Brownsville v Texasu.
• TPI Rhode Island: Provozy ve Warrenum vyrábí od počátku roku 2000 přesné systémy pro formování a montáž nástrojů a vyrábí kompozitní řešení pro dopravní průmysl. V tomto zařízení se nachází také konstrukční tým a Advanced Transport and Composites Center.
• TPI Turkey: Společnost TPI založila první moderní závod na výrobu větrných lopatek v tureckém Izmiru v roce 2012. V roce 2015 se provozy v Turecku rozšířily o druhý závod v Izmiru. Výroba v Turecku je zaměřena na pokročilou výrobu větrných lopatek pro více zákazníků, zejména na evropských, středovýchodních a afrických trzích, a má také vyspělé technické centrum.
Cena akcie kolem 56 USD, loňský nárůst +185%.
#investovani #energetika #vetrnaenergie #obnovitelnezdrojeenergie #oze