04.01.2021 9 minut čtení

3 "elektrické" akcie, kterým byste se v roce 2021 měli raději vyhnout

Akcie točící se okolo elektromobilů a jejich baterií zažily skvělý rok 2020. Entusiasmus okolo rozjíždějící se elektrické revoluce v automobilovém průmyslu neustále roste a dnes už je i díky legislativě vcelku jisté, že ji nic nezastaví.

A byť tento potenciál je vskutku reálný, některé akcie to s růstem maličko přehánějí a vydávají se svou valuací spíš do světa fantazií a snů, než vstříc nějakému reálně předpokládatelnému růstu. Řada firem z tohoto segmentu, jež loni rostly o stovky procent, zatím nedokázala vygenerovat žádné smysluplné příjmy a i ty, které již jsou schopny své produkty prodávat, se dnes chlubí cenami mimo realitu skutečných lídrů automobilového světa.

Některé z těchto společností téměř jistě čeká dráha dlouhodobě úspěšného růstu, ale aktuální nákupní ceny vcelku pro nějaký smysluplný nákup u nich nedávají smysl. A pokud se nestane něco zásadního, co by ceny vrátilo zpět nohama na zem, nemá smysl o něm příliš přemýšlet. Řeč je především o této trojici:

1) Přepálená bateriová akcie: QuantumScape ($QS)

O tom, že QuantumScape nyní není příliš levný nákup, vás dnes může informovat i kdejaký akcionář této společnosti. Její potenciál je vskutku úžasný a své peníze v ní má třeba i Bill Gates, ALE máme-li se začít bavit o smysluplnosti aktuální valuace, nezbývá než se začít přihlouple usmívat. Jde totiž o další krásný příklad toho, že dnešní svět miluje žití ve virtuální realitě představ, které vytvářejí pouze mediální titulky.

QuantumScape vyvíjí solid-state lithium-kovové baterie, které mají potenciál způsobit nejen na trhu s elektromobily hotovou revoluci v nabíjení či kapacitě a de facto nahradit současné nejrozšířenější lithium-iontové baterie. "Solid-state" znamená, že baterie má uvnitř pevný elektrolyt. Jeho hlavní výhodou je to, že oproti běžným bateriím s kapalným elektrolytem dokáže při stejné váze a objemu pojmout mnohem víc energie. To je ale známý fakt. QuantumScape se však (údajně) podařilo něco, co zatím nikdo jiný nedokázal - vylepšit zásadním způsobem tuto baterii v oblasti nabíjení/vybíjení, životnosti a teploty potřebné k provozu.

Společnost v prosinci oznámila, že věří, že se jí podaří zkonstruovat baterie, které by bylo možné nabít během pouhých 10 minut. Na to samozřejmě investoři věřící ve světlou budoucnost elektřiny slyší, neboť 10minutové nabíjení by třeba elektromobily výrazně přiblížilo k době, kterou na pumpách tráví vozy se spalovacími motory.

O potenciálu tak není pochyb. Na druhou stranu zůstává na obzoru hromada otazníků ohledně toho, jaká bude realita této převratné novinky. QuantumScape odhaduje, že sériovou výrobu těchto nových baterií bude schopno zahájit během 5-7 let. Zdaleka však nejde o jedinou společnost, která se o vývoj této technologie snaží - mezi konkurenty je mimo jiné Toyota Motors, která má úplně jiné finanční a kapacitní možnosti.

Vývoj akcií QuantumScape, které na burzu skrz SPAC vstoupily 27.11. Naštěstí to vypadá, že zde euforie maličko chladne; zdroj: Tradingview

Problémem případného nákupu těchto akcií je tak skutečnost, že do aktuální ceny již trh po přečtení všech těch bombastických titulků o revoluční baterii její velký potenciál zakomponoval. Akciím se během prvních šesti týdnů na burze podařilo vzrůst o 400 % a získat valuaci přes 40 miliard dolarů. Jen pro představu, této valuace dnes nedosahují ani automobilové koncerny jako Ford nebo Fiat Chrysler.

I kdyby QuantumScape šlapalo v následujících letech podle plánu, nejsem si jistý, že výrobce baterií má skutečně tak velkou potenciální hodnotu. Přidejme do rovnice míru rizika a potenciální konkurenci, o které se tolik nepíše a dojdeme k tomu, že obhájit takovou valuaci dnes je nemožné.

Před měsícem dával nákup této akcie jako malé součásti diverzifikovaného portfolia rozhodně smysl. Po nedávném růstu jde však spíš o trh, který má smysl tu a tam ze zajímavosti pozorovat. Současná euforie navíc zřejmě nebude mít dech na to, aby vydržela až do chvíle, kdy společnost začne zákazníkům dodávat svůj produkt.

2) Tohle není žádná budoucí konkurence Tesly: ElectraMeccanica Vehicles ($SOLO)

Na trhu se to nyní startupy, které mají v oblasti elektrických automobilů velké ambice, jen hemží. Při pohledu na plány $SOLO se ale lze těžko ubránit dojmu, že tahle akcie pravděpodobně v portfoliu žádným vítězem nebude.

Pokud jste o této společnosti ještě neslyšeli, jde o kanadský startup, který produkuje podivně vypadající vůz jménem Solo. Jde o jednomístný tříkolový vůz s elektrickým pohonem, který obstojně zvládá prakticky jen jednu jedinou funkci: odvézt svého městského majitele do práce a z práce. Dosahuje maximální rychlosti 128 kilometrů v hodině, má dojezd 160 kilometrů a jeho cena začíná na 18 500 $ (asi 400 000 Kč).

Automobilka má v plánu využít kapitál získaný na burze k vybudování výrobního závodu na území Spojených států. To dává smysl. Trošku bizarní je však skutečnost, že byť ElectraMeccanica dodala svá první vozidla Solo v loňském 3. kvartálu, ve skutečnosti nezamířily k zákazníkům. Místo toho je management chce aktivně využívat v rámci PR aktivit jako jsou mediální kampaně, marketing, testovací jízdy, korporátní události či různé demonstrace.

Vývoj akcií ElectraMeccanica Vehicles za poslední rok; zdroj: Tradingview

Společnost v tom samém kvartálu vykázala ztrátu téměř 15 milionů kanadských dolarů, což na první pohled není moc a dává vzhledem k výrobě první série vozů vlastně smysl. Jenže je to meziročně trojnásobný nárůst a vlastně nikdo dnes netuší, kdy začne firma generovat nějaké příjmy, o ziscích ani nemluvě.

Dobrou zprávou je, že $SOLO má dle výsledků hospodaření z loňského Q3 v bance stále asi 100 milionů kanadských dolarů. To ale stále nijak neospravedlňuje tržní valuaci přes 500 milionů dolarů a už vůbec ne loňský rapidní růst akcií o stovky procent. Pro tuto chvíli bych tak všem investorům se zájmem o elektromobily doporučil tuto akcii spíš přehlížet.

3) Skutečná EV automobilka, což ale nemusí nutně být dobrá zpráva pro akcionáře: Tesla ($TSLA)

Vlastně by se mohlo zdát, že najít akcie točící se okolo elektromobilů, kterým bude lepší se v roce 2021 možná vyhnout, nebo kolem nich chodit minimálně velmi obezřetně, bude snadné. Většina jmen z toho sektoru včetně předchozích dvou zmíněných společností, nebo třeba čínské automobilky NIO ($NIO) zatím není v zisku a stále existuje šance, že ani jedna nikdy nevydělá ani jediný dolar.

To Tesla je v rámci ambiciózních elektromobilových startupů lídrem, který si drží v rámci principů GAAP ziskovost již 5 kvartálů v řadě a loni dodala až na drobné svým zákazníkům rovných 500 000 vozů. Možná vůbec poprvé tak můžeme doopravdy konstatovat, že Tesla je skutečně rentabilní, fungující automobilka, která je na tom z pohledu kvality nesrovnatelně lépe než jakákoli dosud jmenovaná společnost ze segmentu elektrifikace.

Proč se jí tedy letos raději vyhýbat? Přesně proto, že se z ní stala zisková a životaschopná firma. Společně s tímto významným milníkem totiž přichází čas, aby byla Tesla konečně trhem ohodnocena jakožto zavedený byznys, ne jako nějaká "příběhová akcie" nebo "oltář Elona Muska".

Pojďme se zamyslet nad tím, co musela Tesla udělat pro to, aby se v roce 2020 stala "úspěšnou"? Stačilo jí prostě dostat se v prvních dvou kvartálech do téměř jakéhokoli GAAP zisku, aby si oproti Q1 a Q2 z roku 2019, kdy byla ztrátová, polepšila. A i zisk pouhých 0,27 $ na akcii v loňském Q3 stačil na lepší meziroční výsledek, když v Q3 2019 Tesla reportovala zisk 0,16 $ na akcii.

Avšak nyní, když Tesla dokázala být po celý rok 2020 zisková (dle odhadů analytiků v Q4 vydělala 0,68 $ na akcii) a zároveň dokázala své zisky neustále navyšovat... co bude muset značka předvést v roce 2021, aby byla i nadále považována za úspěšnou a hodnou své aktuální valuace?

Vývoj akcií Tesly za poslední rok; zdroj: Trading View

Investoři logicky budou chtít vidět pokračující růst, a to nejen meziročně, ale i mezikvartálně. Nicméně analytici aktuálně odhadují, že Tesla v letošním Q1 zaznamená drobný pokles zisků oproti loňskému čtvrtému kvartálu. A každý následující kvartál bude skýtat identické riziko, že automobilka zklame své investory - třeba pouze tím, že vydělá méně než o kvartál dříve nebo jednoduše méně, než kolik od ní bylo meziročně očekáváno.

O drtivé většině všech ostatních EV startupů se dají vykládat pohádky hodné jednorožců. Tesla už je však dnes "plnohodnotná firma" a měla by proto být souzena na základě běžných standardů, které jsou aplikovány i na ostatní velké automobilky, jež operují s jednocifernými ziskovými maržemi a mají zároveň často jednociferné poměry P/E. Tesla si z tohoto pohledu udržuje naprosto bizarní hodnoty, což je důvod, proč bych ji v letošním roce hodnotil jako jeden z nejrizikovějších nákupů v rámci elektrických akcií.

#investovani #akcie #automobilovyprumysl #automotive #elektrifikace #elektromobily #ev #segment #trend #revoluce #disruptor #euforie #bublina #quantumscape #electrameccanicavehicles #tesla

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Souhlasím, baterie QS je cenově přehodnocená, zatím se ani sériově nevyrábí, pouze jsou investoři masivně napadáni reklamou, nekoupil jsem. Solo je zatím příliš malé, než abych do něj riskoval investice. A Tesla? Jsem dlouhodobým odpůrcem Tesly. Všichni analytici ví, že tato akcie je výrazně přehodnocena, což může v letošním roce skončit velkým průšvihem. A to nejen majitelům akcií Tesly, ale i různých ETF, kde má Tesla velký podíl. Mnoho ETF může přivést ke ztrátě, stejně jako mohou kvůli tomu spadnout celé indexové fondy. A nesmíme zapomenout, že konkurence Teslu dohání...

  +15
  • Souhlasím. Ale pak se tu najdou skoro až fanatici, kteří Vám budou tvrdit, že je vše v pořádku s Teslou. Budou bez unavení opakovat, jak má několik let náskok před konkurencí, jak se její auta budou prodávat po celém světě a všichni taxikáři přejdou na Teslu. A samozřejmě nezapomenou zmínit, že současné automobilky jsou všechny zadlužené, své dluhy nikdy nezaplatí a zkrachují.

   +2
  • @Stan1000 No tak po včerejšku (-41 %) bych řekl, že $QS asi jedna z mála akcií, která se zřejmě opravdu vydává hledat svou skutečnou aktuální valuaci a může být opět zajímavým nákupem. Popravdě takový propad vidím rád, protože to ukazuje, že zdravý rozum ještě na trhu přece jen zůstal. Snad se podobně nerozhodnou vzpamatovat akcionáři $TSLA. 😅 Do Solo bych jinak nešel už jen proto, že se mi jejich produkt nelíbí a nepřijde mi dostatečně zajímavý. Sám bych si takové auto nekoupil a nevěřím, že s takovým designem bude mít na trhu úspěch... možná tak v Asii, tam si na takové na oko nehezké auta potrpí, ale zase je tam obrovská a pro takhle malého hráče reálně neporazitelná konkurence.

   +2
  • @tomasdurcak Korekce k akciovému trhu patří, to je absolutně normální, není třeba dělat paniku. Ta by nastala a nastane, až bublina kolem Tesly praskne a investoři se začnou hromadně akcií Tesly zbavovat. To ovlivní nejen výši ceny akcie Tesly, ale strhne to ceny dolů u mnoha ETF a indexových fondů, kde má Tesla mnohdy velké zastoupení...

   0
  • @BinosCZ Taxikáři určitě na Teslu nepřejdou, už letos budou na trhu lepší alternativy. Osobně mi dnes Tesla připomíná další AOL. V 90. letech zcela revoluční technologie, funkční, úžasná výkonnost akcií, no ale nakonec se z dot-com bubliny už nevzpamatoval a nahradily ho jiné společnosti. Alternativou by byla cesta Amazonu, který byl v roce 1999 také miláčkem investorů, ale dokázal se vrátit zpět nohama na zem, než vypálil zpět do oblak už na základě reálných výsledků. Predikcím, že Tesla už nikdy nebude levná, zatím věřit odmítám, protože pro to neexistuje žádný dostatečně validní důvod.

   +1
  • @Stan1000 No kdybych viděl podobných -41 % u Tesly, rozhodně bych nepanikařil, jelikož pro její vlastnění nevidím nyní důvod.. Ale věřím, že hromada jiných, kteří se dnes titulují jako milionáři Tesly, by asi měla plné ruce práce. Na druhou stranu trhy nikdy nerostou do nebe a chamtivost vždy trestaly. Těch ETF, které nakoupily hromadu akcií Tesly, která popravdě v S&P 500 spíš nemá co dělat, by mi ale bylo trochu líto, to je fakt. 😕

   0
 • SOLO se mi líbí, tedy, ne akcie, aly ta vozítka, pro mne je to takový velorex, jen džíny chybí :) Akcie jsem sledoval, když byly za 2,5, no a nekoupil, pak to pumplo a já ztratil zájem.

  +1
 • To jsem řikal, že až jednou Tesla vykáže zisky a investoři se podívaj, co to vlastně maj, že se zděsej a bude velkej výprodej. Jenže to byl zhruba rok 2018 a od té doby se stalo, co se stalo. Na Tesle je stále mnoho šílenců, kteří to mohou hnát nahoru ještě dlouho.  Taky to může padnout zejtra :D

  0
 • NIO je špatná investice myslíte? Nějak mi z textu není jasné jestli jste ji dali do balíku s těmi ostatními, kupoval jsem ji cca za 40 za akcii a někde jsem četl že ji reálně odhadují na 60-70, tak jestli se toho mám kolem toho jejího maxima teď zbavit nebo ne..

  0
  • Ja som ju stihol kúpiť po 17 a určite ju podrzim

   0
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
8 minut
12 minut
4 minuty
8 minut
4 minuty
3 minuty
7 minut
4 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
8 minut
12 minut
4 minuty
8 minut
4 minuty
3 minuty
7 minut
4 minuty
6 minut