6 minut čtení

2 akcie, které investorům z každých investovaných 10 000 Kč jen za posledních 5 let udělaly 300 000 Kč

Historické výnosy akciového trhu nejsou garancí těch budoucí, ale rozhodně je lze využít jako užitečný nástroj pro filtrování společností. A to proto, že akcie, které mají historii nadprůměrných růstů, v nich pravděpodobněji budou pokračovat.

Solidní track record růstu překonávajícího zbytek trhu znamená, že se dané akcii daří konzistentně překonávat očekávání, management zřejmě velmi dobře ví, co dělá a společnost před sebou velmi pravděpodobně má další solidní růst. Na růstovou vlnu budoucího vítěze se rovněž naskakuje snáze, než když se snažíte správně načasovat otočku u podhodnocené akcie zrovna ve chvíli, kdy se konečně otočí nahoru.

Dva příklady takových akcií jsou níže a investoři, kteří do nich před pár lety po jejich vstupu na burzu zainvestovali, dnes rozhodně nelitují.

Dominance na křižovatce e-commerce a SaaS: Shopify ($SHOP)

Stejně jako v řadě jiných příbězích o úspěšných společnostech, i v případě Shopify byl vznik společnosti vlastně tak trochu šťastnou náhodou. Zakladatel Tobi Lutke v roce 2004 založil e-shop se snowboardy, ale velmi rychle zjistil, že nabídka e-commerce softwarů na trhu byla nejenže bídná, ale i nesmyslně předražená. A tak si vytvořil software vlastní.

O 2 roky později, když svůj software pro správu snowboardového e-shopu poskytl pro testování dalším online podnikatelům a obdržel hromadu pozitivní zpětné vazby, kteří měli velký zájem koupit si na něj licenci, se zrodilo Shopify. Společnost od svého IPO před 5 lety na burze vzrostla o 4000 % a zhodnotila by tak 10 000 Kč na více než 400 000 Kč.

Vývoj akcií Shopify za posledních 5 let; zdroj: Tradingview

Dnes už je Shopify na trhu se softwarem pro správu e-commerce byznysu dominantní platformou. Dokonce tak dominantní, že donutila Amazon zrušit před pár lety snahu vytvořit konkurenci v podobě Amazon Webstore. Firma má rovněž více než dostatečný náskok před dalším konkurentem BigCommerce ($BIGC), jež loni v srpnu rovněž vstoupil na burzu.

Shopify, jakožto poskytovatel softwaru ve formě služby pro online maloobchodníky, masivně těžilo a těží z rychle expandujícího trhu jak v e-commerce, tak ve využívání technologie cloudu. Důkazem budiž jeho rapidní růst, jež se loni díky pandemii dokonce ještě zrychlil. Během prvních 3 čtvrtletí roku 2020 vzrostly příjmy Shopify o 82 % na 1,95 miliardy dolarů.

Zajímavé je rovněž sledovat, jak se postupně během let hlavní zdroj příjmů Shopify změnil z poplatků za předplatné neboli pronájem softwaru na prémiové služby pro obchodníky, což jsou zpoplatněné doplňkové produkty pro již existující klienty. Jde například o rozšířené možnosti v rámci plateb, doručování zásilek, jejich vyřizování či přístupu ke kapitálu. Jelikož Shopify roste jenom tak rychle, jako rostou jeho obchodníci, je přirozeně v zájmu společnosti, aby její klienti byli co nejúspěšnější a měli tak zájem nejen o to nadále si platformu předplácet (třeba i skrz dražší balíčky předplatného), ale zároveň si ji za výdělky skrz nadstandardní služby co nejvíc vyšperkovat a zefektivnit tak svůj byznys.

Jinými slovy, když "e-shopaři" vítězí, vítězí i Shopify. Tato skutečnost pomohla společnosti vytvořit si během velmi mocný klientský ekosystém, který by v letošním roce mohl vygenerovat obrat přesahující 100 miliard dolarů. Což by z něj mimochodem udělalo druhý největší e-commerce byznys v USA hned po Amazonu. Za pozornost vzhledem k budoucímu rozvoji Shopify rozhodně stojí i rychle se zlepšující situace okolo výše marží.

Revoluce v reklamní technologii: The Trade Desk ($TTD)

The Trade Desk můžeme v segmentu technologií považovat tak trochu za raritu. Jde totiž o velmi rychle rostoucí společnost, která je však zároveň vysoce zisková.

Společnost vznikla v roce 2011 s vizí transformovat svět médií. Zpočátku se zaměřovala jen na grafickou reklamu, ale postupně expandovala i do mobilní reklamy, video reklamy včetně té televizní, zvukové reklamy, nativní reklamy a marketingu na sociálních sítích. The Trade Desk provozuje svou samoobslužnou, cloudovou platformu, která inzerentům, jež se rekrutují primárně z reklamních agentur, umožňuje vytvářet, spravovat a optimalizovat své reklamní kampaně.

Dnes se The Trade Desk úspěšně veze na vlně růstu reklamních technologií a je v ideální pozici, aby se stal velkým vítězem evoluce chytrých televizí nebo video streamingu, což jsou trendy, jež nabízejí hromadu nových příležitostí pro příjmy z reklamy. Očekává se, že další rozvoj těchto dvou trendů způsobí vznik nového obrovského reklamního trhu, jelikož tradiční televizní reklama dnes stále v USA tvoří asi 1/4 veškerých výdajů na reklamu.

V posledním kalendářním kvartále (Q3 loňského roku) The Trade Desk meziročně navýšil své příjmy o 32 % na 216,1 milionu dolarů a vykázal dle GAAP meziročně více než dvojnásobný čistý zisk ve výši 41,2 milionu dolarů. To společnosti dává ziskovou marži ve výši 20 % (dle EBITDA společnost vykázala ziskovou marži 36 %, což z ní dnes dělá jednu z nejziskovějších technologických akcií na trhu).

Vývoj akcií The Trade Desk za posledních 5 let; zdroj: Tradingview

Hlavním zdrojem příjmů společnosti jsou dnes procentuální provize z celkové částky, kterou klient skrz platformu za své reklamní kampaně utratí, stejně jako nadstandardní placené služby jako sdílení dat atp. Tento byznys model je v kombinaci se samoobslužnou cloudovou platformou očividně vysoce ziskový a hlavně - klienti služby ji zbožňují. Její míra retence platících zákazníků je totiž více než 95 %.

Akcie $TTD letos zažily strmý růst poté, co se okolo růstového potenciálu reklamních technologií ve světě, kde řádí pandemie, strhlo velké nadšení. COVID-19 mimo řadu jiných změn rozhodně pomohl akcelerovat přesun k digitálnímu marketingu například v chytrých televizích. Důkazem toho budiž i fakt, že útraty za reklamní kampaně právě na tzv. "připojených televizích" neboli CTV v posledním kvartálu vzrostly více než dvojnásobně.

Od IPO v roce 2016 akcie The Trade Desk dokázaly do loňského prosince vyskočit o 3000 %, což by vám investovaných 10 000 Kč přetavilo ve více než 300 000 Kč. V úplném závěru roku akcie zažily korekci o zhruba 10 %, která však neměla žádný fundamentální podklad. Vzhledem k tomu, že v pondělí 28. prosince však propad zažila hromada růstových akcií, očekával bych, že si investoři zkrátka jen před koncem roku uzavírali své pozice a vybírali zisky. The Trade Desk totiž i nadále zůstává jasným lídrem v rychle rostoucím, technologiemi propleteném odvětví a v následujících letech se na tom asi jen tak něco nezmění.

#investovani #akcie #rustoveakcie #portfolio #zhodnoceni #shopify #ecommerce #cloud #technologie #byznysmodel #ekosystem #klienti #internet #marketing #reklama #thetradedesk #ziskovost #retence #trendy