02.01.2021 6 minut čtení

5 zásadních predikcí pro bitcoin v roce 2021

Bitcoin byl loni pro každého, kdo do něj investoval, rozhodně divoká jízda. COVID-19 jeho cenu v březnu poslal až pod 5000 $, avšak do nového roku vstupoval již za 29000 $ a v době psaní tohoto textu je cena přes 32000 $.

I přes všudypřítomnou a neustálou volatilitu byl rok 2020 pro bitcoin nepochybně i rokem, kdy nejpopulárnější kryptoměna dosáhla určité "zralosti", kterou reprezentoval nejen větší zájem ze strany mainstreamu, ale také stále většího počtu institucionálních investorů, tedy fondů, ale také různých technologických společností.

Jaké trendy bitcoin čekají letos? Fintech expert James Ledbeetter sepsal svých 5 predikcí. Tady jsou:

1) Větší přijetí bitcoinu v mainstreamu

Používání bitcoinu v každodenním životě bylo vždy diametrálně odlišné od jeho popularity: Velmi malé procento vlastníků jej aktivně používá nebo přijímá... zčásti proto, že jej velmi málo obchodníků aktivně používá nebo přijímá.

Loňský rok však v tomto ohledu znamenal významný přerod. Adaptaci bitcoinu totiž zavedlo hned několik významných fintech společností. Square ($SQ) do bitcoinu investovala 50 milionů dolarů a PayPal ($PYPL) svým uživatelům vůbec poprvé umožnil bitcoin nakupovat a prodávat.

Proto lze očekávat, že nejen díky rostoucí ceně bychom v letošním roce měli sledovat rozšíření používání bitcoinu v rámci mainstreamu. Dalším velkým krokem by přirozeně bylo oznámení nějaké velké banky, že zavádí nový systém, v rámci kterého svým klientům buď povolí provádět s bitcoiny nákupy, nebo bude ochotna držet i digitální aktiva svých klientů.

2) Konkurence ze strany technologických gigantů

Bitcoin za více než dekádu své existence dokázal získat status disruptora, který donutil řadu velkých globálních entit, aby začaly o mezinárodních digitálních měnách minimálně přemýšlet.

Každá společnost, jež se dnes angažuje na platebním trhu, si moc dobře uvědomuje nejen to, že trh s digitálními platbami ještě stále nabízí hodně volného místa, ale zároveň to, že platby umožňující využití široké škály různých tržních měn skrývají obrovský potenciál. Je tomu tak proto, že takovéto transakce dnes stále mohou trvat i celé dny a zpravidla zahrnují tučné poplatky.

Bitcoin však všem ukázal, že globální digitální měna může celý tento tradičně komplikovaný proces výrazně urychlit. Možná i proto letos jak Facebook ($FB), tak Google ($GOOGL) - společnosti s obrovským globálním dosahem, o němž dnes zatím bitcoin stále spíš sní - dali do pohybu své velké a ambiciózní plány na trhu s digitálními měnami.

Digitální měny z dílny technologických firem jako Diem od Facebooku nejsou tím stejným, co bitcoin, avšak pokud se na trhu objeví včas, bude zajímavé sledovat, jestli se jim podaří ukousnout si pro sebe část růstu bitcoinu.

3) Konkurence ze strany centrálních bank

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS) v loňském roce vydala zprávu a průzkum, dle kterých dnes 80 % všech světových centrálních bank pracuje na nějaké formě digitální měny.

Lídrem v rámci jednotlivých států je aktuálně Čína, která již ve městě Su-čou na západ od Šanghaje zahájila testovací provoz svého digitálního juanu. Celkem 100 000 zdejších obyvatel obdrželo digitální měnu v celkové hodnotě 20 milionů juanů (3 miliony dolarů). Podporu této měny již navíc zavedlo na 100 000 čínských obchodů včetně jednoho z největších čínských e-commerce hráčů JD.com ($JD).

Vybraní obyvatelé byli požádáni, aby si svůj tradiční bankovní účet propojili s digitální peněženkou a bylo jim řečeno, že pokud digitální měnu, jež obdrželi, v řádu několika týdnů neutratí, automaticky zmizí - obojí výborné techniky pro tento experiment sledující, jak bude nakládání s digitální měnou v každodenním životě v praxi vypadat.

Jak Čína bude se svým projektem digitálního juanu postupovat kupředu, je pravděpodobné, že si uzme část poptávky po bitcoinu i dalších nezávislých kryptoměnách. Zároveň bychom měli podobné iniciativy začít sledovat i v dalších zemích disponujících fiat měnou, které nechtějí zůstat v této inovaci pozadu.

4) Snahy o potenciální regulaci

O regulaci kryptoměn se s jejich rostoucí popularitou i hodnotou diskutuje stále vášnivěji. Oči investorů a fanoušků se v následujících měsících budou v tomto ohledu pravděpodobně velmi bedlivě dívat směrem k Bílému domu. Přirozeně se totiž očekává, že demokraté budou mít sklony kryptoměny regulovat přísněji než předchozí vláda republikánů.

Joe Biden nicméně zejména v prvních měsících svého mandátu bude mít na práci mnohem důležitější věci než regulování kryptoměn. Na druhou stranu regulační úřady mají nepochybně spadeno na problémy kryptoměn spojené s anonymitou a jejich potenciálním použitím v rámci podvodného jednání.

Uvidíme, s čím Bidenův tým přijde, ale rozhodně nelze očekávat, že by případná regulace kryptoměn nějakým způsobem favorizovala bitcoin nebo mu pod nohy házela méně klacků. Americká vláda - stejně jako každá jiná na světě - k tomu totiž nemá žádný důvod.

5) Pokračující volatilita

Jelikož hodnota bitcoinu není přímo spojena s jakýmkoliv jednoznačným fenoménem reálného světa jako je fiskální či monetární politika nějaké země či její centrální banky, může získávat a ztrácet hodnotu tempem, které je obtížné nejen predikovat, ale často i vysvětlit.

Proto bych kryptoměny obecně jako hlavní investici nedoporučil nikomu, kdo hledá konzervativnější aktiva a chce se vyhnout potenciálu velkých ztrát. Reálnou volatilitu bitcoinu dnes ostatně nezobrazuje jen jeho cenový graf, ale i vášnivé diskuze, které se okolo něj bez přestání vedou. Jedni mu věští kolaps a krach, druzí jej považují pomalu za nadpřirozenou spásu, která bude mít již brzy hodnotu stovek tisíc dolarů za kus a pošle tradiční měny do propadliště dějin. Jedni radí investovat do něj maximálně pár procent portfolia, jelikož jde o vysoce rizikové aktivum, druzí radí využít nízkých úrokových sazeb, vzít si co největší úvěr a vše investovat do bitcoinu.

Už z těchto bouřlivých diskuzí je nutné usuzovat, že stejně bouřlivé může být samotné obchodování s bitcoinem. Kterým směrem se letos bitcoin vydá, dnes nikdo neví, ale jedna věc je řekl bych jistá - bude to pravděpodobně stejně divoká jízda jako v roce 2020.

#investovani #bitcoin #kryptomeny #2021 #mainstream #portfolio #technologie #mainstream #centralnibanky #politika #konkurence #regulace #volatilita #fluktuace #hodnota

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jsem rád že držím část BTC a investoval jsem do něj, státy se určitě budou snažit o regulaci, ale neprojde to, už je v tom spousta peněz a institucí, to už nikdo nezlomí :-) Centrální banky nemůžou konkurovat svou digitální měnou, právě protože jsou centrálně řízené.

    +3
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
8 minut
6 minut
8 minut
7 minut
7 minut
6 minut
12 minut
6 minut
5 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
8 minut
6 minut
8 minut
7 minut
7 minut
6 minut
12 minut
6 minut
5 minut
8 minut