12.10.2021 5 minut čtení

3 dostupné způsoby, jak urychlit růst vašich důchodových úspor

Pojďme si projít tři jednoduché kroky, které mohou poměrně jednoduše a bezbolestně nastartovat růst vašich důchodových úspor.

Pokud jste doposud nezačali spořit na důchod, nebo jste dosud neodložili takovou částku, jakou byste si představovali, budete mít pravděpodobně ještě čas své zpoždění dohnat. Musíte však začít co nejdříve, ideálně ještě dnes.

Prostřednictvím těchto tří způsobů se vám podaří v následujícím roce nastartovat růst vašeho důchodového fondu, aniž byste museli vynakládat o mnoho peněz navíc. Aplikujte následující tři tipy a zajistěte, aby se váš penzijní plán vrátil na správnou cestu.

1. Maximalizujte příspěvky od zaměstnavatele

Příspěvky na penzijní připojištění od zaměstnavatele jsou v podstatě peníze zdarma. Někteří ze zaměstnavatelů přitom nabízí příspěvky až ve výši několika tisíc korun. Mně například přispívá až do výše 3 000 Kč s tím, že dorovná částku, kterou si odkládám na penzijní spoření sám.

Vím, že penzijní připojištění není investice v pravém slova smyslu, ale dnes už můžete vybrat i fondy poměrně flexibilně a mladší lidé mohou volit třeba akciové penzijní fondy. Poplatky z ukládání peněz do fondů penzijního připojištění se mohou zvláště na dlouhém časovém horizontu nasčítat. Pokud ale budete vkládat 1 000 Kč měsíčně, dalších 1 000 Kč vám přihodí zaměstnavatel a k tomu připočtete 230 Kč státní příspěvek, možná by byla škoda příspěvku zaměstnavatele nevyužít.

Zejména s rostoucím věkem čili zkracujícím se investičním horizontem, mohou být právě příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění velmi zajímavé. Příspěvek zaměstnavatele může více než zdvojnásobit vaše úspory, takže každá částka, kterou jste schopní takto uložit, může představovat výrazný rozdíl.

2. Zajistěte, abyste investovali dostatečně agresivně

Akciové trhy v letošním roce zaznamenaly nevídanou úroveň volatility, proto mohou být někteří investoři příliš obezřetní, pokud budou přemýšlet nad svými následujícími investičními kroky. I když může být poměrně lákavé „ukládat si své peníze do matrace“, je právě investice do akcií jedním z nejúčinnějších způsobů, jak dosáhnout zajímavých výnosů.

Konzervativní investice, jako jsou dluhopisy nebo spořící účty (o kterých se nedá říct, že by byly investicí) se mohou zdát bezpečnější, ale jejich nízká návratnost způsobí, že vaše úspory porostou velmi neutěšeným tempem. I přes volatilitu zaznamenal index S&P 500 od svého vzniku průměrný nominální (bez zohlednění inflace) výnos kolem 10 % ročně (cca 4,5 % dividendové výnosy a 5,5 % kapitálový výnos). I když se investice na akciovém trhu mohou zdát riskantní, díky těmto vyšším výnosům je mnohem snazší ušetřit podstatnou částku.

Řekněme například, že máte k dispozici na investování 4 000 Kč měsíčně a máte tři možnosti: Investujete agresivně do akcií a budete dosahovat zhodnocení 8 % ročně. Investujete konzervativněji a zahrnete do svého portfolia více dluhopisů se zhodnocením 5 % ročně nebo se zcela vyhnete finančnímu trhu a své peníze budete ukládat na spořícím účtu s ročním úrokem 1 %. V tabulce níže můžete vidět, jakou hodnotu by měly vaše investice/úspory v průběhu času:

 

Mějte na paměti, že je stále rozumné investovat do akcií opatrně. Zajistěte, aby vaše portfolio bylo dostatečně diverzifikované a investujte do solidních investičních instrumentů, jako jsou například indexové fondy.

Pokud se pak blíží váš odchod do důchodu, bude rozumné začít vaše investice transformovat na více konzervativní, abyste své úspory ochránily před potenciálním poklesem trhu. Zbývá-li vám však do konce investičního horizontu ještě několik desítek let, je právě dostatečně agresivní investování snadným způsobem, jak pomoci vašim úsporám růst rychleji, bez vynaložení peněz navíc.

3. Své investice pokud možno automatizujte

Když už musíte každý měsíc čelit řadě jiných finančních rozhodnutí, může být občas těžké si vzpomenout, že byste si měli také vyhradit nějaké peníze na váš důchodový fond. Pokud však své investice automatizujete, nebudete muset na svou „povinnost“ myslet. Navíc se nebudete muset každý měsíc přemlouvat.

Čím méně překážek tím lépe. Pokud si vyberete jednu z investičních platforem, která bude za poplatek okolo 1 % ročně investovat za vás, můžete si nastavit jednoduchý trvalý příkaz. Tak bude každý měsíc odeslána požadovaná částka na váš investiční účet, jakmile vám přijde výplata. Je mnohem snazší odkládat stranou, když ani nedostanete příležitost peníze utratit.

Pokud budete vaše důchodové příspěvky považovat pouze za další pravidelný výdaj, který je nutný zaplatit, je pravděpodobné, že budete spořit důsledně. A když budete odkládat stranou důsledně, bude mnohem snazší vybudovat významný důchodový fond.

Pravidelná měsíční úspora může být náročná na disciplínu, ale také nemusí. S využitím těchto uvedených způsobů, jak zvýšit tempo růstu úspor v následujícím roce, se vám bude dařit odkládat stranou mnohem úspěšněji a efektivněji.

Hodnocení: +99
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.