6 minut čtení

3 investiční kroky, které od Buffettovy Berkshire můžeme očekávat v roce 2021

Berkshire v roce 2021 držela linku zbytku světa a podnikla hned několik nečekaných a pro ni netypických investičních rozhodnutí. Co můžeme od konglomerátu Věštce z Omahy čekat příští rok?

Fanoušci Warrena Buffetta se zpravidla dělí na dva typy. Jedni se každý kvartál vrhají na formuláře SEC, aby zjistili, jaké akcie nakupoval, zatímco druzí volí raději variantu vlastnit přímo akcie Berkshire ($BRK.A) ($BRK.B). Protože pokaždé, když je řeč o Buffettových akciových obchodech, je ve skutečnosti řeč o obchodech, jež provádí jeho holding Berkshire Hathaway.

Ať už preferujete kterýkoliv z těchto dvou stylů, v následujících 12 měsících dojde v portfoliu Berkshire k několika pravděpodobným změnám. Ty budou mít co dočinění nejen s vývojem ve světě, ale i s tím, že Buffett bude téměř jistě pokračovat ve svém stahování se z každodenního managementu společnosti:

1. Obnovení pandemií zasažených provozních příjmů a cash flow

Při pohledu na portfolio Berkshire je často přehlíženou nuancí to, že vlastně objektivně nejde jen o slušivou sbírku akcií. Zhruba polovinu 500miliardové valuace konglomerátu totiž tvoří privátně vlastněné společnosti jako See's Candies, Dairy Queen, Helzberg Diamonds, GEICO, Pampered Chef, Benjamin Moore a řada dalších.

A tyto neveřejné společnosti jsou i v rámci samotné společnosti vedeny jinak než akcie veřejně obchodovaných firem. Ty v účetnictví najdete v kategorii "investice do majetkových cenných papírů" a změny v jejich hodnotě jsou v kvartálním výpisu uváděny jako "investiční zisky (nebo ztráty)". Avšak společnosti, které Berkshire přímo vlastní, nemají neustále měnící se tržní hodnotu. Jde o byznysy, které produkují příjem, jež je poté přetaven v čistý zisk a cash flow, jako to chodí u jakékoliv jiné samostatné firmy.

Tato skutečnost může proto ze zjištění, jak se v jednotlivých kvartálech daří neakciovým holdingům Berkshire, udělat menší oříšek.

Stejně jako o většiny ostatních společností, i pro Berkshire byl letošní rok nelehký. Její Q3 provozní zisky meziročně klesly o 32 % a prohloubily 10% propad na 5,5 miliardy dolarů z Q2. Nárůst hodnoty držených akcií sice tyto čísla může přikrášlit, ale ani sebevětší růst Apple v letošním roce by nedokázal vyrovnat rekordní ztrátu 50 miliard dolarů, která se v Buffettově účetnictví ukázala na konci letošního prvního kvartálu, když svět poprvé sevřela pandemie koronaviru. Sečteno a podtrženo, konečný provozní zisk Berkshire za tento rok by se mohl pohybovat někde na polovině loňského výsledku.

Buffett však tyto divoké změny v kvartálních výsledcích pravděpodobně příliš neřeší, jelikož si uvědomuje, že volatilita akciových trhů vždy příliš zveličuje to, jak dobře nebo špatně se jeho portfoliu ve skutečnosti daří. Investoři by je však řešit měli, jelikož hotovost, kterou privátní holdingy Berkshire produkují, v důsledku slouží k věcem, jako jsou nové akvizice a zpětný odkup akcií. Dobrou zprávou je (nebo spíš by mělo být), že pokud rok 2021 bude stabilnější a normálnější než uplynulých 12 měsíců, není důvod obávat se, že by provozní zisk a cash flow nemohly vypadat podobně jako v roce 2019.

2. Další ústup z obrovské pozice v Apple

Velkou část letošních neprovozních (a nerealizovaných) zisků dokázala Berkshire přinést její masivní pozice v Apple ($AAPL).

Není žádným tajemstvím, že Buffett moderním technologiím nijak zvlášť neholduje, což vysvětluje tím, že jim jednoduše nerozumí dost na to, aby o nich mohl vynášet plnohodnotné soudy. I přesto však Berkshire (možná i na popud jiných lidí než Buffetta samotného) začala v roce 2016 nakupovat akcie Apple. A postupem času se z ní stala s přehledem největší pozice v rámci celého portfolia společnosti. Dnes Buffett vlastní téměř jednu miliardu akcií Apple v hodnotě přes 100 miliard dolarů a tato jediná pozice tak tvoří skoro polovinu celého jeho akciového portfolia. Tolik mimochodem k Warrenově názoru na diverzifikaci. ?

Zdá se však, že by takto veliká pozice již mohla být dostačující. Vlastně možná trochu víc než dostačující. Během letošního 3. kvartálu Berkshire ostatně prodala asi 36 milionů akcií Apple v hodnotě 4 miliard dolarů.

Apple v letošním roce téměř zdvojnásobil hodnotu svých akcií a tak je na nějaký výběr zisků logicky vhodná doba. A Buffett i v uplynulých letech tu a tam nějaké akcie Apple prodal. Na druhou stranu Berkshire není známá tím, že by jen tak zbůhdarma prodávala části svých akciových pozic, pokud je plánuje nadále ve velkém držet. V tom případě je totiž drží až do úplného konce a neinkasuje zisk postupně. Skutečnost, že jsme nyní viděli již několik částečných odprodejů akcií Apple by tak mohl znamenat, že se Buffett (nebo jeho lidé) chystají tuto gigantickou pozici trochu citelněji snížit a alokovat z ní kapitál jinam.

3. Prohloubení nové záliby ve farmaceutickém segmentu

Kam? Možnou indicii o tom, kterým směrem by se pozornost stamiliardového konglomerátu mohla v nejbližší době ubírat, nám dal obrázek Buffettova portfolia na konci letošního 3. kvartálu. Tehdy totiž formuláře zveřejněné SEC odhalily, že Berkshire do svého portfolia nově přidala hned čtyři akcie ze segmentu farmacie. Konkrétně šlo o Bristol-Myers Squibb ($BMY), Merck ($MRK), AbbVie ($ABBV) a Pfizer ($PFE).

Žádná z těchto pozic není na poměry Berkshire nijak závratně velká. Společnost do žádné neinvestovala více než 2 miliardy dolarů a v případě Pfizeru jde pouze o "trpasličí" pozici v hodnotě něco málo přes 100 milionů dolarů. Zatím není jasné, co se Buffettovi nebo jeho investičním manažerům v tomto segmentu během třetího kvartálu zalíbilo natolik, že do akcií vstoupili (ani to, proč to neudělali třeba již ve 2. kvartále).

Byť v těchto pozicích rovněž nevidím příliš velký rukopis samotného Buffetta, ale spíš jeho nástupců, nedivil bych se, pokud by Berkshire zaujala svou klasickou pozici a postupný odprodej akcií Apple "hedgovala" postupným budováním svých pozic ve farmacii. Bude asi záležet především na tom, zda mají Todd Combs či Ted Weschler, neboli aktuálně dva hlavní správci Buffettova portfolia a velmi pravděpodobně strůjci drtivé většiny všech investičních rozhodnutí, chuť pročítat se všemi těmi klinickými studiemi napříč farmaceutickým průmyslem, na které Buffett - jak sám přiznal - nikdy nervy neměl.

#investovani #berkshire #buffett #portfolio #holding #akcie #soukromespolecnosti #provoznizisk #cashflow #prijmy #pandemie #apple #technologie #diverzifikace #farmacie #bristolmyerssquibb #merck #abbvie #pfizer #toddcombs #tedweschler #2021

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Prodávání akcií $AAPL bych chápal. Technologické tituly jsou hrozně nahypované... Ale pak se nabízí otázka, co s penězi, které za ně dostanou?

    0