7 minut čtení

Jste stále skeptičtí ohledně investice do konopí? Pohled na tento zásadní graf vám změní názor

Nové růstové segmenty jsou místem, odkud se historicky rekrutují ty nejlukrativnější investiční příležitosti. Dříve sem patřil internet a dnes jde o elektrická vozidla či cloud technologie.

Mimo inovaci však může k astronomickému růstu konkrétního segmentu z nuly až do oblak dojít třeba i tím, že se z ilegálního stane legálním. K něčemu takovému konkrétně v USA nedošlo od roku 1933, kdy zde byla zrušena prohibice. Nyní se však Spojené státy nacházejí na prahu potenciální další menší revoluce s názvem konopí, které by se v ne příliš vzdálené budoucnosti mohlo stát buď zcela, nebo minimálně v několika klíčových aspektech legálním.

I bez úplné legalizace postačí upuštění od několika regulačních zákonů a americké společnosti, jež už dnes napříč několika státy (kde to legislativa nyní umožňuje) pěstují či prodávají konopí, mohou vyrazit do země obrovských příjmů a zisků. Nevěříte? Sjeďte zrakem níž na graf, který vám napoví, že ignorovat nyní konopný trh na americké půdě je čirý nesmysl.

Američané nemají s konopím problém

Představa, že by se američtí zákonodárci rozhodli zlegalizovat konopí, může na první pohled působit přitažená za vlasy. Jenže tihle politici nechtějí jen konat dobro. Chtějí si také udržet svá teplá místečka a funkce, což znamená, že musejí chtě nechtě naslouchat vůli svých voličů. A z tohoto pohledu se zdá, že udržet konopí zcela ilegální bude rok od roku složitější...

Pravidelné průzkumy analytické společnosti Gallup, která již od roku 1969 zjišťuje a vyhodnocuje názor americké veřejnosti na legalizaci konopí; Zdroj: Gallup

Jak vidno, během posledních 20 let se sentiment amerických voličů vůči legalizaci konopí výrazným způsobem změnil. Zatímco v roce 2000 byla pro legalizaci asi 1/3 respondentů, dnes jsou to více než 2/3 a letos tato podpora dosáhla nového rekordu, když bylo pro legalizaci konopí 68 % všech dotázaných voličů.

Důvodů může být hned několik. Na jedné straně tady máme generační výměnu a mileniály, kterým z velké části legalizace konopí nevadí, i když mu třeba zrovna neholdují. Avšak na druhé straně nesmíme opomínat také vlnu nových lékařských studií, jež odhalují další a další terapeutické benefity konopí na širokou škálu různých indispozic. A do třetice nesmíme zapomínat i na to, že některé státy už dnes částečnou legalizaci prodeje konopí testují a zatím to nevypadá na žádnou hotovou katastrofu a společenskou apokalypsu, kterou odpůrci této legalizaci věští.

Kalifornie se již v roce 1996 stala prvním americkým státem, který schválil použití konopí pro medicínské účely. V roce 2012 se pak Colorado a Washington staly prvními státy, jež legalizovaly používání konopí pro rekreační užívání. Dnes již nějakou formu legálního konopí najdete celkem ve 35 amerických státech a v 15 existuje možnost, jak si dospělí lidé mohou konopí dopřát pro rekreační účely.

Jinými slovy, jednostranný odpor k této rostlině a využívání široké škály jejich možných účinků dostává v posledních zhruba deseti letech silné praskliny. A zdá se jako velmi pravděpodobné, že dnešní mladá, mnohem tolerantnější generace v kombinaci s medicinským poznáním a legalizací různých forem konopí napříč desítkami států, aniž by toto vedlo k jakékoliv velké katastrofě, aktuálnímu růstu podpory pro plošnou legalizaci výrazně pomáhá.

Legalizuje konopí nový Kongres?

Byť Kongres nedávno schválil nový legislativní balíček, který by konopí na federální úrovni dekriminalizoval, jeho úspěch v Senátu je přinejmenším nejistý. Zvlášť pokud zůstane v rukou konzervativních Republikánů.

Na stole nicméně zákonodárcům leží další legislativní záležitosti týkající se konopí a jeho používání na celém území USA, které pravděpodobně budou schváleny. Což může být jedním z důvodů, proč akcie navázané na segment konopí zejména v posledních třech měsících zažívají nemalý růst.

Jedním z klíčových zákonů, který brzy čeká možné schválení, je Secure and Fair Enforcement (SAFE) Banking Act, jež by národním a vícestátním bankám umožnil nabízet své služby konopným společnostem za podmínky, že tyto budou dodržovat zákony daných států.

Tento zákon prošel Kongresem již v roce 2019 avšak před příchodem koronaviru se zdržel u bankovní komise Senátu. Nyní se však živě napříč konopným segmentem i ze strany největších hráčů na trhu, jež samozřejmě mají své lidi ve Washingtonu hovoří o tom, že SAFE Act by mohl již brzy být realitou.

Pro konopné společnosti jde o zásadní věc, jelikož jejich zákazníkům umožní transakce i jinou než hotovostní formou. A zároveň tak byznysům z tohoto segmentu sníží jejich dnešní finanční rizika, sníží jejich náklady a umožní jim začít získávat kapitál při nižších úrokových sazbách.

Další klíčovou legislativou pro konopný byznys je Strengthening the Tenth Amendment Through Entrusting States (STATES) Act. Tento zákon by konopným byznysům umožnil vyhnout se vyšetřování na základě zákona o kontrolovaných látkách (Controlled Substances Act), pokud budou opět schopny dodržovat zákony států, v nichž působí. Klíčovým důsledkem schválení tohoto zákona by rovněž bylo to, že konopné společnosti na území USA by se vyhnuly nutnosti dodržovat sekci 280e daňového zákona, který říká, že společnosti, jež se dopouštějí pašování ilegálních látek, si nemohou odepisovat náklady spojené s jejich výrobou a dopravou.

Konopné společnosti dnes totiž právě kvůli této části daňového zákona musí platit horentní federální daně, jelikož jejich daňový základ tvoří výrazně vyšší část jejich příjmů. STATES Act by jim tak umožnil výrazné navýšení potenciálních zisků, které jsou nyní malé či žádné právě díky těmto nesmyslným, a popravdě vzhledem k dnešní situaci archaickým, nařízením. Prosadit v obou komorách STATES Act však bude mnohem náročnější než SAFE Act. Zvlášť proto, že jde de facto o přímou daňovou úlevu pro společnosti produkující a prodávající konopí.

Pokud sentiment vydrží, očekávejte progres

Byť se okolo možnosti legalizace konopí vedou diskuze již celé dekády, nedávné průzkumy veřejného mínění ukazují, že konkrétně ve Spojených státech aktuálně pro takové politické rozhodnutí existuje ta správná chvíle. A zvolení Joe Bidena, který již naznačil, že by s něčím takovým nemuseli mít v zásadě problém, prezidentem, by mohlo naznačovat, že další významné úlevy pro tento segment jsou jen otázkou času.

Podpora legalizace konopí ostatně na základě výše zmíněného grafu překročila v americké populaci 50 % již za Obamy. Od Trumpovy vlády se však konopí v posledních letech příliš mnoha ústupků či pochopení nedočkalo.

O tom, zda to v následujících letech bude jinak, rozhodne opět především onen jediný graf. Pokud podpora legalizace konopí i nadále poroste či bude dokonce akcelerovat, zákonodárcům v jistý moment nezbyde nic jiného, než hlas lidu vyslyšet. Do roku 2021 tak americký konopný byznys i jeho investoři rozhodně mohou vyrazit se slušnou dávkou optimismu.

#investovani #konopi #usa #legalizace #zakony #politika #kongres #senat #portfolio #rustovetrendy #rekreacniuzivani #kalifornie #biden #potencial #legislativa #2021

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.