26.12.2020 5 minut čtení

Investice pro rok 2021 pro zhodnocení 15 % a více: 3. díl

Investujeme do příjmových akcií - chceme dividendu

     Úspěšné společnosti se zavedenými výrobky vyplácejí svým akcionářům tzv. dividendy. Co to tedy je ta dividenda? Je to část zisku společností rozdělená mezi vlastní akcionáře. Může být vyplácena jednou, dvakrát, čtyřikrát ročně, já mám hodně oblíbené společnosti vyplácející měsíční dividendu. Proč? Každý měsíc mi přicházejí na účet peníze, které mohu obratem reinvestovat (takže 12x ročně), nebo v případě potřeby použít pro osobní spotřebu. Zde je třeba říci, že výnos z dividend jen zcela výjimečně překročí 15%, za dobrý výnos považuji 5-11%. 

     Kdo nejčastěji vyplácí dividendy? Jsou to společnosti, které dosahují vysokých zisků a dále se již příliš nerozvíjejí, mají stálé stabilní výrobky (např. COCA-COLA). Dále vyplácejí vysoké dividendy nemovitostní fondy (tzv. REIT - Real Estate Investment Trust) a uzavřené fondy (CEF - Closed End Funds).

     Proč tedy vůbec sbírat dividendy, když na růstových akciích můžeme vydělat vyšší procenta? Důvodů je několik:

1/ Vyplacenou dividendu už vám nikdo nesebere - je vaše na vašem investičním účtu. Pokud by se na akciovém trhu stalo něco velmi neočekávaného (nikdy neříkej nikdy), část peněz již vám bude vrácena.

2/ Při výnosu např. 10% se vám vaše investice zaplatí za 10 let a dále už vám vydělává další roky zadarmo, už je investice splacená (zde se najdou hnidopichové, kteří budou zmiňovat vliv inflace, proti tomu ale stojí argument neustálého reinvestování dividend pro další zisk z dividend, který inflaci hravě porazí).

3/ Dividendové společnosti mají nižší volatilitu než např. růstové společnosti, jsou stabilnější

4/ Zatímco výplata, kterou vám vyplácí zaměstnavatel, má zpravidla nějaký strop a dále už neleze, dividendový výnos můžete navyšovat do nekonečna, může převýšit i vaši výplatu.

5/ Pokud se obáváte nízkého důchodu, jsou právě dividendové výnosy velmi vhodným vylepšením vaší finanční situace.

6/ Zisk z dividend vám vytváří možnosti pro další investování

 

     Co je třeba ještě k dividendám říci je to, že podléhají zdanění. Problematika zdanění je poněkud složitější. Pokud máte jakékoliv pochybnosti ohledně danění, obraťte se na daňového poradce, ten si s tím jistě poradí.

     Jak se tedy k dividendám dostat?

     Můžeme vlastnit akcie akciových společností, které vyplácejí velmi slušné dividendy, např. ABBVIE ($ABBV) s dividendovým výnosem 5,04%, Altria Group ($MO) s výnosem 8,25%, AT&T ($T) s výnosem 7,25%, B&G Foods ($BGS)  s výnosem 6,23%. Tyto společnosti vyplácejí dividendu 4x ročně. Všechny tyto společnosti v portfoliu mám.

      Nejlepší a často opomíjené jsou ale pro vysoký pravidelný příjem uzavřené podílové fondy (CEF) a nemovitostní fondy REIT, zejména ty, které vyplácejí měsíční dividendy. Zde ukáži tickery některých z nich:

1/ AGNC - cena 15,57 USD, dividendový výnos 9,19%, měsíčně 0,12 USD na akcii

2/ CLM - cena 11,57 USD, dividendový výnos 16,62%, měsíčně 0,185 USD na akcii

3/ CRF - cena 11,30 USD, dividendový výnos 16,32%, měsíčně 0,18 USD na akcii

4/ NRO - cena 4,36 USD, dividendový výnos 11,01%, měsíčně 0,04 USD na akcii

5/ PSEC - cena 5,46 USD, dividendový výnos 13,19%, měsíčně 0,06 USD na akcii

Tyto fondy mám vždy po 1000 akciích, takže si výnos lehce spočítáte. Dále beru samozřejmě ještě spoustu jiných dividend...

Další možné fondy s vysokou měsíční dividendou:

6/ HGLB - cena 6,55 USD, dividendový výnos 15,58%, měsíčně 0,084 USD na akcii

7/ OPP - cena 14,20 USD, dividendový výnos 15,21%, měsíčně 0,18 USD na akcii

8/ RIV - cena 15,97 USD, dividendový výnos 13,68%, měsíčně 0,18 USD na akcii 

9/ PFLT . cena 10,25 USD, dividendový výnos 11,12%, měsíčně 0,095 USD na akcii

10/ GLV - cena 10,16 USD, dividendový výnos 11,91%, měsíčně 0,101 USD na akcii

11/ GOF - cena 19,43 USD, dividendový výnos 11,25%, měsíčně 0,182 USD na akcii 

12/ PCF - cena 8,53 USD, dividendový výnos 11,54%, měsíčně 0,082 USD na akcii

13/ GGM - cena 19,53 USD, dividendový výnos 11,14%, měsíčně 0,181 USD na akcii

Jak vidíte, ceny akcií uzavřených fondů jsou poměrně velmi nízké s vysokou dividendou a návratností. Navíc u měsíčních dividend můžete každý měsíc přikoupit další akcie pro další výnos...

Na co si dáváme u příjmových akcií opravdu veliký pozor:

1/ U akcií akciových společností sledujeme hlavně výplatní poměr (payout). Ideální je kolem 75%, tzn. společnost si nechává 25% na další investice nebo do rezervních fondů. Výplata přes 100% je škodlivá, znamená to, že společnost vyplácí více, než vydělává, to je samozřejmě špatné a nejde to donekonečna. Nízký výplatní poměr zase znamená nižší výnosy. Dále je třeba sledovat cenu akcie, zda stoupající dividendový výnos není způsoben pouze poklesem ceny akcie (to je samozřejmě také špatné).

2/ U uzavřených fondů sledujeme samozřejmě také cenu a stabilitu akcie (mírná volatilita nás netrápí), ale hlavně sledujeme pravidelnost a stálost příjmu. I zde ale nemusí být malý pokles výplaty ještě tragédií. Nesázíme pouze na 1 fond, ideální je mít 5-10 takových fondů. Kdyby se s jedním něco stalo, naši situaci to nijak výrazně nezhorší.

#investovani #portfolio #trendy #2021 #zhodnoceni

Hodnocení: +61
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pane Socha, rád bych opravil to co píšete u daní ze zahraničních dividend. Poměrně mě "vyděsilo", že zkušený investor jako vy se dopustil takové velké daňové chyby, a sice mix dvou různých druhů daní, které se týkají investorů do akcií, do jedné. Těch 100 tisíc roční limit, do kterého se nedaní, nemá totiž s dividendami ze zahraničí nic společného! To je hranice pro nedanění příjmů z PRODEJE cenných papírů (daň dle paragrafu 10 ZDP), tedy do hranice 100 tisíc získaných v daném roce prodejem akcií, ETF, podílových fondů atd. se tyto prodeje nemusí daňově řešit, ostatní pak ano, pokud byl prodej dřív jak za 3 roky od nákupu (to je tzv. časový test). Vy ale v článku neřešíte prodeje, ale zahraniční dividendy, tedy příjmy z kapitálového majetku (dle paragrafu 8 ZDP). Zde žádná hranice osvobození není, v Přiznání k dani by měly být všechny hrubé zahraniční dividendy s tím, že daň zaplacená v zahraničí se dá následně metodou prostého zápočtu uplatit v ČR (tedy o ní českou daň snížit, aby se nedanilo 2x u zemí, kde existuje Smlouva o zamezení dvojího zdanění). Toto se řeší pro každou zemi původu dividendy zvlášť, a to na listu Přílohy č.3 Přiznání (zápočet zahraniční daně, co list to stát). Ono ne všude je totiž daň "našich" 15%, třeba Británie u akcií daň nestrhává vůbec a daní se tedy britské akcievv souladu s mezinárodní smlouvou komplet až u nás, naopak třeba Německo se svou daní přes 25% je pro české investory "ztrátové" (ten rozdíl přes 10% nelze přímo v přiznání nárokovat, zápočet funguje max. to výše hranice české daně).

  Tedy radím vám tu zmínku o 100 tisících z článku smazat, není pravdivá. Danění zahraničních dividend pro ty, co to v Přiznání k dani řeší prvně, není nic jednoduchého. Sám, ač nemám pracovně s daněmi nic společného, jsem si to na začátku mého investování do zahraničních akcií nastudoval a doporučuji zájemcům vygooglit mou sérii článků Investor a daně, kterou jsem před 3 lety sepsal (směřuje na web Investiční gramotnost).

  +12
  •      Daňové informace mám získané pouze přeneseně, takto mi to bylo vysvětleno, možná ne správně, možná jsem to i nesprávně pochopil, možná to tedy neříkám úplně přesně. Já zatím nikdy žádnou daň z investic neplatil, takže praktické zkušenosti v tomto nemám. Mně bylo řečeno, že do těch 100.000 Kč se započítává nejen zisk z prodeje akcií, ale i zisk z dividend, pokud tomu tak není, tak se čtenářům omlouvám. Sám nejsem daňový expert, proto vždy i doporučuji obrátit se na daňového poradce. Já ho mám. Časový test je celkem jasná věc a má i jasná pravidla. Sám jsem poprvé prodal akcie až v tomto měsíci, doposud všechny akcie držím, zahraniční dividendy získávám letos poprvé. Dříve jsem generoval pasivní příjmy z tuzemských dluhopisů, ale tam zdanění provádí emitent. Já získávám již zdaněnou část. Až budu řešit daně za letošní rok, proberu detaily s daňovým poradcem, samotného mne to zajímá, jak správně danit a jak správně postupovat papírově...

   0
  • Jinak děkuji panu Minářovi za upozornění a opravu, je vidět, že na rozdíl ode mne má již praktické zkušenosti se zdaněním dividend. Já zatím praktickou zkušenost se zdaněním dividend nemám.  I já se rád poučím.

   0
  • Mé nepřesné vyjádření ke zdanění jsem tedy raději odstranil, abych někoho nemátl nepřesnými informacemi.

   0
  • @Stan1000 Ano děkuji, skutečně je tato problematika košatější a mohlo by to zmást. Tato problematika se navíc liší i napříč státy, které dividendy vyplácejí (dle příslušné smlouvy s daným státem). Existují např. i státy jako Francie, Nizozemí či Rakousko, kde nelze v souladu se Smlouvou o zamezení dvojího zdanění s danou zemí započíst ze zahraniční daně celých 15% (a tedy "pokrýt" zahraniční daní celou českou daňovou povinnost), ale lze započíst jen 10% (a pak se tedy v součtech ještě v ČR rozdíl těch 5% doplácí). Tyto 3 země proto třeba osobně nemám na dividendové investování rád (zvlášť u Francie, když pak souhrnná daňová kvóta zahraniční daň plus 5% doplatek u nás leze nad 30%, Rakousko obdobně). U USA firem je to ještě celkem snadné i tím, že USA jako jedny z mála nám umožňují těch 15% uplatňovat přímo na úrovni výplaty skrz brokera, tedy předem (když se vyplní formulář W-8BEN jejich daňové správy u brokera), jinak by americká daň byla 30%. Jiné země (např. Německo) to takto snadno na CZ úroveň daně srazit neumožňují (muselo by se to řešit extra s jejich daňovou správou, pokud by někdo ten rozdíl nad 15% chtěl získat zpět, což se vyplatí vzhledem k administrativní složitosti jen při velkých objemech).

   +2
  • Co byste doporucil pro dividendoveho investora, tedy jakého broker? 

   0
  • @josefMinar  Hezký den, měl bych dotaz k "Toto se řeší pro každou zemi původu dividendy zvlášť..." Chápu správně, že konktrétní zemi určuje sídlo firmy vyplácející dividendu a nikoliv sídlo burzy na které se s danou akcií obchoduje? Děkuji.

   +1
  • @lskodik Ano, daňový domicil firmy je klíčový, ne burza. Pokud ale máte zavedené brokery jako Degiro či Lynx, tak to dělení na státy řešit nemusíte, roční dividend report který lze v platformě získat už je na státy dělený (ale ne všichni brokeři to umí, tito dva ano, ty mám i já)

   0
 • Skvělý  článek, díky za něj!

  +2
 • Chtěl bych reagovat na obchodování u LYNX, není lepší si otevřít účet rovnou u Interactive Brokers? Ušetříte v nákladech a platforma je samozřejmě stejná.

  +1
  • No zřejmě by to bylo o maličko levnější, ale já raději využívám platformu v českém jazyce, neovládám tak dobře AJ.

   +1
 • @josefMinar 

  Fio banka zase sděluje, ze dividenty vyplaceji uz zdanene 15 procenty na ucet a o nic se nestarate.

  0
 • Chci se zeptat.. Jaká je vhodná aplikace na nákup akcií na vyplacení dividend, ale i jiných akcií bez vyplacení dividend.. Nechci používat ty českých bank jestlize zadávám účet Kuvajtu.. Diky

  0
 • Dobrý den, akcie PSEC jsem si chtěl také koupit, ale je u nich payout 200%, EPS 0,36. Není čas je spíš prodat?

  0
  • Mnoho akcií dočasně vyplácí více, než vydělá. Samozřejmě payout 200% není příznivá informace. Ale příznivou informací je pololetní nárůst akcie o 9%, takže je ve správném trendu. Kdyby byly výplaty dividend ohroženy, nepochybně by byly nejdříve sníženy jako u jiných společností. Současná dividenda 0,06 USD je vyplácena již 3 roky, takže snad společnost ví, co dělá...

   0
  • podla stranky gurufocus mal ten PSEC payout ratio uz aj 400 percent 😉

   Zisk za posledne dva roky by bol po zapocitani poklesu ceny a priratani dividend iba 1%. Napríklad tento rok dokonca -1%. Prijem z dividend nestacil porkyt klesajucu cenu. vsetko udaje z gurufocus.

   0
 • Děkuji za článek. U kterého brokera je prosím možné tyto fondy zakoupit?

  Mám Degiro, a tam jsem našel jen jeden 🙁

  0
  • Já je nakupuji u LYNX...

   0
  • @Stan1000 Dobrý den, investuji už půl roku přes brokera Robomarkets, jejich obchodní platforma Rtrader nabízí okolo 12000 amerických akcií a fondů, to vše naprosto bez poplatků, dividendy se daní 15%. Jsem naprosto spokojený. Mrzí mě jen jedna věc, že jsem nezačal investovat před deseti lety, ikdyž tenkrát snad nebyl ani jediný broker bez poplatků, pro drobné investory.

   0
  • @patrikSafranek Gratuluji, já kdybych začal ve 20...  Investuji teprve rok a půl... Před tím jsem rok burzu sledoval a studoval...

   +2
  • @patrikSafranek Dají se přes Robomarkets nakupovat americká ETF?

   0
 • Pán Socha, s REIT akcií, poznáte, vlastníte $GEO ? Ak áno, aký je váš názor na tento REIT? Ďakujem.

  0
  • GEO samozřejmě znám. Sleduji ho. Akcie je zdánlivě cenově podhodnocená. Ale stoupající dividendový výnos není hnán výkonností fondu, ale poklesem ceny akcií, což není dobrá zpráva. Pokud by výkonnost dividendového výnosu zůstala a hodnota fondu trvale narůstala, jistě bych měl o takovou akcii zájem. Zatím ale vykazuje převážně negativní výsledky bohužel...

   0
 • Nad AGNC už nějakou dobu přemýšlím, ale pořád se docela bojím toho neustálého snižování dividendy. Myslíte, že dividenda je bezpečná?

  0
  • Letos je dividenda pevná stálá a hodnota fondu narůstá, co víc si přát.... Jinak vždy je možnost utéct a prodat akcie...

   +1
 • Jaký máte názor na xtb? 

  0
  • Já osobně nemám s XTB žádné praktické zkušenosti, takže ho nemohu nijak hodnotit...

   0
  • XTB používám zatím krátkodobě. Je to především forexový broker a nabídka akcií je tedy omezená. Výhoda je, že do obratu 100 tisíc euro je bez poplatku a peníze lze vložit jednoduš přes kartu, nebo PayPal. Ale na dividendové akcie se nevyplatí, protože jsou daněny 30 %. Sice mi na dotaz sdědili, že pracují na opatření pro lepší zdanění, které by mohlo platit od příštího roku, ale jak to nakonec bude, nevědí.

   0
  • @Alessi právě těch 30% mě odrazuje. 15% jsou daň tady v ČR, ale dalších 15 % nevím za co. Co používáte vy na dividendové portfolio?

   0
  • Používám ještě Degiro, kde se vyplní formulář pro nižší danění (rezident mimo US). Na otevření účtu na Lynx čekám už pár měsíců.

   0
  • @Alessi Nejste sám, také čekám na otevření účtu u Lynxu.

   0
  • @janPerutka Docela mne to překvapuje, já neměl se založením účtu u LYNX žádný problém. Podle mne je celý problém způsobený Brexitem - původní pobočka Interactive Brokers sídlila v Anglii, nyní se všechny účty převádí do nových poboček v Irsku, Maďarsku a Lucembursku. Po převedení všech účtů již nebude žádný problém se zakládáním nových účtů... Takže ještě chvilku vydržte... Sám mám s převodem investičního účtu drobné problémy a proces stále trvá...

   0
  • @jaroslavProvaznik 30% je normální (základní) daňová sazba USA pro dividendy. Jen na základě podepsání formuláře W-8BEN může být tato sazba i nám Čechům, stejně jako mnohým dalším cizincům, snížena v souladu se Smlouvou o zamezení dvojího zdanění na nám známých 15%. Ne každý broker ale podpis (zpravidla elektronický) tohoto formuláře (který je pro americký finančák IRS) umožňuje, a XTB to tedy zatím neumí, proto daň základních 30%. Brokeři jako Fio, Lynx i Degiro podpis W-8BEN umožňují a tedy US daň 15% tam je (ale třeba u Degiro ne paušálně u všech US titulů, ale jen těch na US dividend green listu, to je jejich seznam, který mají na webu, jde o několik tisíc největších US firem). Ono pro brokera je to pracná byrokracie navíc, proto to ti více zaměření třeba na Forex či CFD (jako i XTB) zatím neumí, je to o předávání americké straně (partnerům) atd.Ostatně ze stejného důvodu (sídlo mimo ČR, neumí předat daňovou rezidenci) se nedoporučuje třeba u Degiro kupovat české akcie, protože pak by daň z nich byla 35% místo 15% (to je sazba pro ty, co České republice nedoloží daňovou rezidenci koncového držitele, a to třeba Degiro neumí, takže CZ akcie nejlépe třeba přes Fio)

   +3
  • @Stan1000 Je to přesně tak. Sám čekám na schválení účtu u Lynx a bohužel mi to potvrdili. Dokud nebudou mít jasno s Brexitem a migrací účtů, tak pozastavili veškeré nové registrace. Samozřejmě neví, kdy to celé obnoví...

   0
  • @BinosCZ Už se na tom pracuje - můj převod je na půli cesty... Zakládat vám účet těsně před převody účtů by byl nesmysl, tak ještě 14 dnů vydržte...

   0
  • @Stan1000 Pane Socha, jaký máte prosím názor na Patrii? Za celou dobu jsem zde nečetl jedinou zmínku o této platformě.. Snad nejsem jediný, kdo přes Patrii obchoduje? Děkuji.-)

   0
  • @mirekCipra Vím, že Patria také umožňuje nákup akcií a fondů, stejně tak např. FIO banka, osobní zkušenost s ní ale nemám, tak ji nemohu nějak hodnotit.

   0