6 minut čtení

Investice pro rok 2021 pro zhodnocení 15 % a více: 2. díl

Investujeme do ETF

     Burzovně obchodované fondy (exchange-traded fund, zkráceně ETF), jsou stejně tak jako akcie snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Na americké burze se obchodují od roku 1993. Cílem burzovně obchodovaného fondu je sledování indexu podkladového aktiva, u velké části jsou to akcie. Složení podkladových aktiv mají na starosti manažeři fondu, kteří při vzniku ETF sdělí oprávněným účastníkům (tvůrci trhu, institucionální investoři) jaké bude složení podkladových aktiv fondu. Burzovně obchodovaný fond musí vydat svůj prospekt, kde jsou přesné informace o složení aktiv a záměru fondu. Autorizovaní účastníci poté nakoupí požadovaná aktiva na burze a smění je na primárním trhu s burzovně obchodovaným fondem za cenné papíry ETF. Cena ETF se stanovuje každých 15 sekund na burze a stejně jako u normálních akcií je pro něj klíčový střet poptávky a nabídky na trhu. Likvidita ETF se určuje jako likvidita podkladového aktiva. Historie ETF je datována k začátku 90. let, kdy proběhly první pokusy rozšířit investorské možnosti prostřednictvím fondů, které měly být přijaty k obchodování na burze a byly připraveny tak, aby byly dokonale synchronní s indexem S&P a nabídly tak, široké veřejnosti s několika málo (tisíci) dolary v kapse, možnost investice do celého spektra titulů obsažených v tomto indexu. V roce 1992 připustila SEC (Securities Exchange Commision) možnost nabídky historicky prvního ETF, který se dočkal první kotace na burze AMEX o rok později. Tímto průkopníkem byl SPDRs (S&P Depositary Receipts) tzv. SPIDER - Ticker: SPY který je vázán na index S&P 500.

     ETF mohou být aktivně nebo pasivně spravované. Pasivní ETF vynikají výrazně nižšími náklady. Já toto příliš neřeším - mne více zajímají výsledky fondu než to, zda je fond aktivní či pasivní. Mne zajímá především výše výnosu. Vznik moderních ETF vyžadujících aktivní správu portfolia povolila americká SEC až teprve v roce 2008, když připravila dostatečnou regulaci především v oblasti bezpečného řízení a transparentnosti portfolií aktivně spravovaných fondů. Je nutné poznamenat, že tato nová regulace ze strany SEC za poslední rok podpořila vznik přibližně 200 dalších různorodých veřejně obchodovaných fondů. Tyto exchange-traded funds se značně liší svou skladbou portfolia od původních indexových titulů. A ve většině případů jsou oborově zaměřeny např. na sektor financí, realit, těžební průmysl, zemědělský průmysl, umělou inteligenci, obnovitelnou energii apod. Kromě akcií společností podnikajících v daném sektoru služeb nebo výroby do svých aktiv zařazují také opce a komoditní futures kontrakty jak už bylo zmíněno výše.

     Hlavní výhodou ETF je, že i s malou finanční investicí můžeme investovat do širokého spektra akcií sdružených v jednom ETF. Další výhodou ETF je většinou výrazně nižší volatilita než u samotných akciových titulů. Nevýhodou pak jsou nižší výnosy než u nejlepších akcií, i když existují i ETF s vysokými výnosy.

Jak tedy investovat do ETF?

     Já osobně nejsem příznivcem širokých indexových ETF zaměřených např. na S&P 500, DJI 30. Tyto fondy obrážejí více stav ekonomiky v dané zemi, popř. zahrnují např. velké globální společnosti, rozvíjející se trh, společnosti s malou kapitalizací atd. Mnohem raději mám tematicky zaměřená ETF. Proč? Výkon ETF se dost dobře nedá dopředu odhadnout, není metricky měřitelný, protože zahrnuje stovky akciových titulů. Sází se tedy obecně spíše na výkon ekonomiky státu, teritoria... To ale dopředu není dost dobře odhadnutelné. Naopak u tematických ETF se již odhadovat dá - tato ETF jsou převážně ovlivňovány trendy a ty umíme pojmenovat. O megatrendech jsem psal v minulém článku.

     Pokud bych tedy navázal na předchozí článek, pak by mohla volba ETF podle megatrendů vypadat např. takto:

1/ Trend č. 1 -  Autonomní a elektrická vozidla - ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (ARKQ)  - letos nárůst + 103%

2/ Trend č.2 - blockchain - ARK Fintech Innovation ETF (ARKF) - letos nárůst +107%

3/ Trend č. 3 - mileniálové - Global X Millennials Thematic ETF (MILN)- letos nárůst + 44%

4/ Trend č. 4 - obnovitelná energie - ALPS Clean Energy ETF (ACES)- letos nárůst +134%

5/ Trend č. 5 - precizní medicína - ARK Genomic Revolution ETF (ARKG)- letos nárůst + 194%

6/ Trend č. 6 - robotizace a umělá inteligence - ARK Innovation ETF (ARKK)- letos nárůst + 157%

7/ Trend č. 7 - průmyslový internet věcí - Global X Internet of Things ETF (SNSR)- letos nárůst +32%

 

Dalších 9 letos velmi úspěšných dostupných ETF s výnosem vyšším než 50% :


1/ iShares Global Clean Energy UCITS ETF (ISIN IE00B1XNHC34) - letos nárůst +117%

2/ WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF USD Acc (ISIN IE00BJGWQN72) - letos nárůst + 98%

3/ Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (ISIN IE00BGBN6P67)  - letos nárůst +69%

4/ VanEck Vectors Video Gaming and eSports UCITS ETF  (ISIN IE00BYWQWR46) - letos nárůst +66%

5/ L&G Battery Value-Chain UCITS ETF  (ISIN IE00BF0M2Z96) - letos nárůst +60%

6/ HANetf EMQQ Emerging Markets Internet & Ecommerce UCITS ETF (ISIN IE00BFYN8Y92) - letos nárůst +58%

7/ WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc  (ISIN IE00BDVPNG13) - letos nárůst +58%

8/ L&G Artificial Intelligence UCITS ETF (ISIN IE00BK5BCD43) - letos nárůst +51%

9/ L&G Healthcare Breakthrough UCITS ETF USD Acc (ISIN IE00BK5BC677)- letos nárůst +51%

 

     A ještě pár poznámek na závěr:

1/ Výnosy minulých období nemusejí znamenat výnosy příštích období (nicméně u megatrendů lze očekávat nadále nadprůměrné zhodnocení).

2/   ETF si nikdy nepořizuji kvůli dividendám - ty jsou zde téměř vždy velmi nízké, na dividendy máme jiné vhodné investice...

#investovani #portfolio #trendy #2021 #zhodnoceni