26.12.2020 6 minut čtení

Investice pro rok 2021 pro zhodnocení 15 % a více: 2. díl

Investujeme do ETF

     Burzovně obchodované fondy (exchange-traded fund, zkráceně ETF), jsou stejně tak jako akcie snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Na americké burze se obchodují od roku 1993. Cílem burzovně obchodovaného fondu je sledování indexu podkladového aktiva, u velké části jsou to akcie. Složení podkladových aktiv mají na starosti manažeři fondu, kteří při vzniku ETF sdělí oprávněným účastníkům (tvůrci trhu, institucionální investoři) jaké bude složení podkladových aktiv fondu. Burzovně obchodovaný fond musí vydat svůj prospekt, kde jsou přesné informace o složení aktiv a záměru fondu. Autorizovaní účastníci poté nakoupí požadovaná aktiva na burze a smění je na primárním trhu s burzovně obchodovaným fondem za cenné papíry ETF. Cena ETF se stanovuje každých 15 sekund na burze a stejně jako u normálních akcií je pro něj klíčový střet poptávky a nabídky na trhu. Likvidita ETF se určuje jako likvidita podkladového aktiva. Historie ETF je datována k začátku 90. let, kdy proběhly první pokusy rozšířit investorské možnosti prostřednictvím fondů, které měly být přijaty k obchodování na burze a byly připraveny tak, aby byly dokonale synchronní s indexem S&P a nabídly tak, široké veřejnosti s několika málo (tisíci) dolary v kapse, možnost investice do celého spektra titulů obsažených v tomto indexu. V roce 1992 připustila SEC (Securities Exchange Commision) možnost nabídky historicky prvního ETF, který se dočkal první kotace na burze AMEX o rok později. Tímto průkopníkem byl SPDRs (S&P Depositary Receipts) tzv. SPIDER - Ticker: SPY který je vázán na index S&P 500.

     ETF mohou být aktivně nebo pasivně spravované. Pasivní ETF vynikají výrazně nižšími náklady. Já toto příliš neřeším - mne více zajímají výsledky fondu než to, zda je fond aktivní či pasivní. Mne zajímá především výše výnosu. Vznik moderních ETF vyžadujících aktivní správu portfolia povolila americká SEC až teprve v roce 2008, když připravila dostatečnou regulaci především v oblasti bezpečného řízení a transparentnosti portfolií aktivně spravovaných fondů. Je nutné poznamenat, že tato nová regulace ze strany SEC za poslední rok podpořila vznik přibližně 200 dalších různorodých veřejně obchodovaných fondů. Tyto exchange-traded funds se značně liší svou skladbou portfolia od původních indexových titulů. A ve většině případů jsou oborově zaměřeny např. na sektor financí, realit, těžební průmysl, zemědělský průmysl, umělou inteligenci, obnovitelnou energii apod. Kromě akcií společností podnikajících v daném sektoru služeb nebo výroby do svých aktiv zařazují také opce a komoditní futures kontrakty jak už bylo zmíněno výše.

     Hlavní výhodou ETF je, že i s malou finanční investicí můžeme investovat do širokého spektra akcií sdružených v jednom ETF. Další výhodou ETF je většinou výrazně nižší volatilita než u samotných akciových titulů. Nevýhodou pak jsou nižší výnosy než u nejlepších akcií, i když existují i ETF s vysokými výnosy.

Jak tedy investovat do ETF?

     Já osobně nejsem příznivcem širokých indexových ETF zaměřených např. na S&P 500, DJI 30. Tyto fondy obrážejí více stav ekonomiky v dané zemi, popř. zahrnují např. velké globální společnosti, rozvíjející se trh, společnosti s malou kapitalizací atd. Mnohem raději mám tematicky zaměřená ETF. Proč? Výkon ETF se dost dobře nedá dopředu odhadnout, není metricky měřitelný, protože zahrnuje stovky akciových titulů. Sází se tedy obecně spíše na výkon ekonomiky státu, teritoria... To ale dopředu není dost dobře odhadnutelné. Naopak u tematických ETF se již odhadovat dá - tato ETF jsou převážně ovlivňovány trendy a ty umíme pojmenovat. O megatrendech jsem psal v minulém článku.

     Pokud bych tedy navázal na předchozí článek, pak by mohla volba ETF podle megatrendů vypadat např. takto:

1/ Trend č. 1 -  Autonomní a elektrická vozidla - ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (ARKQ)  - letos nárůst + 103%

2/ Trend č.2 - blockchain - ARK Fintech Innovation ETF (ARKF) - letos nárůst +107%

3/ Trend č. 3 - mileniálové - Global X Millennials Thematic ETF (MILN)- letos nárůst + 44%

4/ Trend č. 4 - obnovitelná energie - ALPS Clean Energy ETF (ACES)- letos nárůst +134%

5/ Trend č. 5 - precizní medicína - ARK Genomic Revolution ETF (ARKG)- letos nárůst + 194%

6/ Trend č. 6 - robotizace a umělá inteligence - ARK Innovation ETF (ARKK)- letos nárůst + 157%

7/ Trend č. 7 - průmyslový internet věcí - Global X Internet of Things ETF (SNSR)- letos nárůst +32%

 

Dalších 9 letos velmi úspěšných dostupných ETF s výnosem vyšším než 50% :


1/ iShares Global Clean Energy UCITS ETF (ISIN IE00B1XNHC34) - letos nárůst +117%

2/ WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF USD Acc (ISIN IE00BJGWQN72) - letos nárůst + 98%

3/ Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (ISIN IE00BGBN6P67)  - letos nárůst +69%

4/ VanEck Vectors Video Gaming and eSports UCITS ETF  (ISIN IE00BYWQWR46) - letos nárůst +66%

5/ L&G Battery Value-Chain UCITS ETF  (ISIN IE00BF0M2Z96) - letos nárůst +60%

6/ HANetf EMQQ Emerging Markets Internet & Ecommerce UCITS ETF (ISIN IE00BFYN8Y92) - letos nárůst +58%

7/ WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc  (ISIN IE00BDVPNG13) - letos nárůst +58%

8/ L&G Artificial Intelligence UCITS ETF (ISIN IE00BK5BCD43) - letos nárůst +51%

9/ L&G Healthcare Breakthrough UCITS ETF USD Acc (ISIN IE00BK5BC677)- letos nárůst +51%

 

     A ještě pár poznámek na závěr:

1/ Výnosy minulých období nemusejí znamenat výnosy příštích období (nicméně u megatrendů lze očekávat nadále nadprůměrné zhodnocení).

2/   ETF si nikdy nepořizuji kvůli dividendám - ty jsou zde téměř vždy velmi nízké, na dividendy máme jiné vhodné investice...

#investovani #portfolio #trendy #2021 #zhodnoceni

Hodnocení: +59
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dobrý večer, chcem sa opýtať. ETF, kopíruje nejaké podkladové aktívum. Pokiaľ ide veľké ETF ($SPY, $VOO) tak tam asi zánik nehrozí a budú fungovať, ale čo tie menšie, sektorovo zamerané. Môžu zaniknúť? Čo sa potom stane s mojou investíciou? Transformuje sa do nejakého nového ETF?Zaniklo už nejaķé ETF? Asi je to veľa a nie jednoduchých otázok na jednoduchú odpoveď. Možno na článok niekomu kto je v ETF doma. Pekné sviatky všetkým.

  +1
  • Každá investice přináší určitá rizika. Indexové fondy zpravidla nekrachují - klesá-li hodnota podkladových aktiv, klesá hodnota akcií. Ale že by všechny akcie, kterých mohou být ve fondu desítky až stovky, klesly na nulu, to je téměř nemožné. U sektorových fondů je to podobné, navíc se snažíme investovat do trendových, které rostou. Dostane-li se fond z rostoucího trendu do velkého mínusu, včas akcie prodáme.

   +3
  • Především u malých ETF hrozí dvě věci, delistování z burzy, případně i likvidace fondu. V prvním případě vám nakoupený fond zůstane v portfoliu, ale budete jej moci jen prodat, nikoliv dokupovat. Ve druhém případě dostanete echo o likvidaci s termínem do kdy musíte prodat, pokud neprodáte sami, emitent to udělá v nějakém termínu za vás. 

   Jistota je kupovat větší ETF, třeba nad $100M

   +4
  • @miroslavNovak1 Ano to je pravda.

   0
  • @miroslavNovak1 Dakujem za doplnenie, dobre vediet.

   0
 • Děkuji za pěkný přehled ETF. Nějaký tip na ETF pro ruské akcie, či ruský e-commerc.Myslím, že Rusko bude příští rok velmi, velmi zajímavé. 

  0
  • Tak pro e-komerci je tu především OZON ($OZON), již jsem o něm psal, dohledejte v historii článků... 

   +1
 • Takhle z pohle vykonu fondu to zni hrozne jednoduse, proc nedat hned do vseho po 100k apod ? v cem je hacek ?

  0
  • To přece můžete...

   0
  • @Stan1000 myslel jsem to spis obrazne ze to zni az moc jednoduse, jsem opatrny a konzervativni ale tohle napadne asi kazdeho, do sveho prvniho porfolia jsem zvolil velke firmy jako appl, sony, microsoft a nejake herni vyvojare spis protoze hraju ale necekam velke zhodnoceni spise stabilitu, presto jsem v tom celkem lezel a dalo mi to praci a tyhle etf zni hrozne jednoduse a vynosne ;)

   0
  • Dobrý investor hledá dobré zhodnocení... Já ho mám dnes v průměru kolem 30%... I se započtením příjmových akcií, kde je výnos kolem 7-12%...

   +1
  • @Stan1000 to je skvelé, nejlepsi investori maji pry dlouholete kolem 20% ale za dlouhé roky. Já se zatím zivím sportem a bouzel tomu nemohu venovat tolik casu ale snazim se alspon zhodnotit videlane penize.

   0
  • @Stan1000 prosim nejsem schopen dohledat poplatek rocni, to by melo byt expense 0,75% ? Dekuji

   0
  • Teď nevím, u čeho máte poplatek na mysli. Ale obecně mne např. poplatky u ETF až tak netrápí. Pokud ETF naroste za rok o 30 a více procent, je mi celkem jedno, zda činí poplatky za správu fondu 0,04 nebo 0,65... Ten zisk to bohatě zaplatí...

   0
  • @Stan1000 ano myslel jsem spravu, je to 0,75 jinak temer vsechny jejich etf maji hlavni slozku teslu, pockam jeste do leta jak se to bude vyvyjet.

   0
  • 0
 • Zdravím, neví někdo, jestli jsou tyhle ETF na Trading212 nebo Robomarkets? Na Degiru bohužel nejsou

  0
 • Dobrý den, na jaké platformě doporučujete nakupovat zmíněné ETF fondy? Děkuji 

  0
 • Smím se zeptat kde se obchodují ETF od ARK? Na xtb jsem je nenašel. 

  0
  • Ahoj ARKF a ARKK jsem našel na Etoro. A pane Stanislav děkuji za zajímavé tipy. 

   +2
  • Odpověděl vám Tomáš H.

   0
  • Většina ETF je bez problému i na Robomarkets 

   0
 • Jaky nejlepsi broker je na ETF. Degiro? Na xtb nemam ani jeden z tohoto vypisu. A Lynx za 100 k jen na etf. Na to jsem moc na zacatku. Dekuji

  0
  • Přiznám se, že na tuto otázku neumím odpovědět, protože neznám pravidla pro ostatní platformy.

   0
 • Ano, lze říci, že se 7 megatrendy pro rok 2021 podle paní Amber Lancaster, lze obecně souhlasit. Může to mnohým pomoci lépe cílit. Osobně do ETF neinvestuji, ale chápu, že to může mnohým lidem vyhovovat. Raději budu připraven shortovat Teslu než ETF elektrických vozidel, které poletí dolů s ní. 😉

  0
  • Shortovat TSLA je jako hrát si s ohněm. Už dva roky čtu, jak všichni shortují, obávám se, že jsou už asi všichni "mrtví". Ale možná teprve teď je ten vhodný čas... Křišťálovou kouli nemám a proti Muskovi bych stejně nešel...

   +2
  • Po pravdě já se TESLE vyhýbám. To, že je to výrazně nadhodnocená akcie, všichni analytici ví, případný prudký pád může být velmi bolestivý...

   +1
  • @palfy Pri letošním krátkém negativním sentimentu Tesly, tuším v srpnu, jsem byl u toho a pod pákou jí shortoval. Vydelal jsem na tom pěkný peníz. Neni otázka, zda padne, ale kdy. A pak už jen být u té sjezdovky. 

   0
  • @Stan1000 Souhlas. Jen pro zajímavost. Víte kolik % kapitálu má ETF ARKQ zainvestováno v Tesle? 

   0
  • Nevím, asi hodně, sleduji jiné fondy...

   0