25.12.2020 3 minuty čtení

Knihy, které jsem dostal pod stromečkem

Vánoce jsou svátky klidu, míru a času stráveného s rodinou a já jsem rád, že i v těchto těžkých časech je mohu takto trávit. Pro nás investory je to ale zároveň možnost, jak si nechat nadělit, či nadělit někomu jinému vědomosti ve formě knih.

Každé vánoce dostávám od Ježíška dárky a poslední asi tři roky je převážná část těchto dárků tvořena knihami. Zatímco loni a předloni můj knižní "repertoár" tvořily sci-fi, nebo fantasy knihy, tak letos poprvé se můj knižní chtíč přeorientoval na žánr investic a životopisů. Já bych vám formou tohoto článku chtěl ukázat, jaké knihy jsem dostal k vánocům a možná vám předat i nějakou inspiraci, pokud nevíte co číst a třeba také dostat inspiraci od vás, jaké knihy si pořídit.

 

1) Warren Buffett and the Interpretation of Financial Statements

 

Byl by svým způsobem hřích, nemít ve své knihovně žádnou knihu nesoucí jméno legendárního Věštce z Omahy Warrena Buffetta a já si letos dvěma knihami tuto milou "povinnost" splnil.

Tuhle knihu jenž napsala Mary Buffet(Bývalá Buffettova snacha) jsem si pořídil, protože k důkladné analýze podniku potřebujete umět číst ve finančních výkazech a znát terminologii a já jsem v tomto směru zatím absolutním tragédem a doufám, že mi tato kniha v otmto směru pomůže. 

I podle recenzí na internetu je mi jasné, že tato kniha ze mě neudělá mistra ve čtení finančních výkazů, ale určitě mi pomůže rozvinout moje zatím docela nicotné znalosti.

 

2) The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life

 

Další knihou jenž nese Buffettovo jméno je právě The Snowball. Warren Buffett za svůj život odmítl spoustu životopisců nebo žurnalistů, jenž chtěli sepsat jeho životopis. Domluvil se až s Alice Schroederovou, která v roce 2003 opustila svou práci, aby se mohla v Omaze věnovat této biografii na plný úvazek. 

A vznikla z tohoto tato kniha a i když je psaná v angličtině, tak jsem více než odhodlaný tuto téměř 800 stránkovou publikaci přečíst.

 

3) One Up On Wall Street: How To Use What You Already Know To Make Money In The Market

 

Tuto knihu od jednoho z dalších legendárních investorů Petera Lynche jsem si pořídil hlavně z toho důvodu, že mě zajímal i další pohled na svět investic než jen ten Buffettův a jeho následovníků a doufám, že přesně to mi Peter Lynch s touto knihou dodá.

 

4) Jak vybírat podhodnocené akcie a vydělat na jejich růstu

 

Tuto knihu jsem si nechal dát pod stromečkem tak trochu ze zvědavosti. Četl jsem od Computer pressu knihu Jak vybírat nejvýkonnější akcie, která mě zaujala ne ani tak svým obsahem(jelikož po přečteni knihy zjistíte, že polovina je ne tak úplně důležitá, pro někoho až zbytečná), ale spíše tím, že se v knize těmi dotazníky trefili do strategii, které jsem si sám myslel, že by pro mě mohli být vhodné. takže vlastně ta druhá nezbytečná polovina knihy byla více než dobrá.

A mě zajímalo, jak na tom bude tato kniha a co si budeme, kvalitní české literatury nebo alespoň přeložené do češtiny tolik není, takže jsem zvědav jestli tahle bude patřit do té kvalitnější, nebo do té méně kvalitní.

 

Závěrem bych vás chtěl požádat o další knižní investorskou inspiraci, popřípadě o názor na výše zmíněné knihy.

#knihy #knihyoinvestovani #investice #akcie #WarrenBuffett #PeterLynch #osobnifinance #vzdělavani #financnigramotnost

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.