31.05.2021 7 minut čtení

3 tipy, jak vychovat finančně gramotné potomky: Pokud to neuděláte vy, udělá to za vás tvrdá realita

Seznámení dětí s financemi v útlém věku jim (potažmo i vám) může v budoucnu přinést zajímavé dividendy. Řada rodičů to však nedělá (byť třeba sami peníze řeší více než dost). Není to přitom žádná velká věda...

Dle letošního průzkumu České bankovní asociace s dětmi o financích a hospodaření s nimi v předškolním věku hovoří asi 38 % rodičů. Na dvě třetiny dotázaných rodičů odpovědělo, že se snaží základy finančního hospodaření dětem předat již v mladším věku. Nutno podotknout, že tato statistika zní až trochu příliš dobře a udělala by z nás dost možná ve finanční gramotnosti co nevidět premianty.

Ale pokud sedí na většinu společnosti, tím lépe. Rodiče jsou dnes totiž stále těmi hlavními, kdo finanční vzdělání svých ratolestí mohou ovlivnit. O důležitosti naučit základy finanční gramotosti děti již v předškolním věku ostatně hovořil třeba i Warren Buffett.

Zároveň platí, že pokud své děti nenaučíte nic kloudného o financích vy, udělá to za vás dříve či později realita, jen pravděpodobně méně příjemnou formou. Dokud vaše děti žijí pod vaší střechou, máte příležitost vychovat finančně zodpovědné lidi. Je mnohem lepší, když se finančních přešlapů dopustí ještě pod vaší střechou než posléze v reálném světě.

Paradoxem je, že všechny opravdu důležité finanční lekce jsou ve skutečnosti zcela nekomplikované. A aby je váš předškolák pochopil, rozhodně nemusí chápat, jak funguje obchodování s akciovými opcemi.

Klíčem je začít úplnými maličkostmi. A ideálně z finanční výchovy nedělat nějaké haló studium, které má mít své místo a čas. Mnohem lepší je hledat příležitosti pro vysvětlení úplných základů v každodenním životě.

Využijte gamifikaci

Děti zbožňují hry a co si budeme, dospělí také. Proto je dnes jednou z nejúspěšnějších strategií pro získání něčí pozornosti gamifikace. A i svět financí lze dětem předat formou zábavných her, které jim umožní se pro peníze nadchnout.

Možná jste se také první podrobnější finanční zákonitosti naučili u her jako Dostihy a sázky nebo Monopoly. Jak ale podobnou hru udělat z nějaké základní finanční lekce? Co třeba udělat hru z tolik oblíbeného nakupování, aby se děti již jako školáci například naučily, jak za nákup neutratit víc, než by měly?

Zkuste to udělat takhle: Napište dětem seznam věcí, které je potřeba koupit, dejte jim na ně hotovost a zkuste jim navrhnout, aby se všechny věci pokusily koupit za onu konkrétní částku. Toto je velmi snadný způsob, jak dětem ukázat základní funkci peněz. A skvělý odrazový můstek pro to, aby posléze pochopily jednu z nejzákladnějších finančních premis - potřebujete ideálně mít víc peněz, než kolik utratíte.

Reálný svět je nejlepší učebnicí

Škola hrou je fajn, bezpečný koncept, jak děti učit. V určitý moment se ale ratolesti chtě nechtě začnou stále častěji vydávat do reálného světa. A zde si velmi rychle začnou všímat toho, jak s penězi zacházejí a jak se k nim chovají jejich rodiče.

Ať už budete své děti o penězích učit sebevíc, pamatujte na to, že ještě mnohonásobně víc toho od vás během let pochytí tím, že vás budou zas a znovu pozorovat a vnímat, jak s penězi nakládáte, jak se ohledně nich rozhodujete a co pro vás znamenají. 

Pokud je budete jednu věc učit, ale následně uvidí, že se sami těmito principy neřídíte, je možné, že vaše slova nedopadnou na příliš úrodnou půdu. Typickým příkladem mohou být dluhy - není možné děti varovat před tím, aby si nenasekaly dluhy a následně se svou kreditkou "propípat" až do kontokorentu.

Proto je vhodné po představení základních finančních konceptů a lekcí začít teorii ukazovat přímo během každodenního nakládání s penězi. Jednak potomkům ukážete, jak dříve vysvětlená teorie vypadá v praxi a zároveň jde o zajímavou příležitost, jak jim ukázat některé složitější finanční koncepty.

Zde posléze přichází na řadu i nějaké to kapesné, které dětem poskytne šanci začít konat se svými penězi první vlastní finanční rozhodnutí ohledně utrácení a šetření.

Chcete-li jim například vysvětlit koncept disciplinovaného spoření a umění počkat si, stačí vydržet, dokud nebudou chtít něco dražšího (něco se dříve či později ukáže). Pak jim na základě jejich kapesného či dalších příjmů (peníze z narozenin, svátků, za vysvědčení atp.) můžete ukázat, jak dlouho bude trvat, než si vysněnou věc budou moci koupit. A pokud to vydrží, získají první vlastní cennou zkušenost, která jim v budoucnu může pomoci umět si počkat, než si našetří na něco mnohem většího nebo než jejich investice dosáhnout dostatečného zhodnocení.

Další fajn věcí, na kterou je dobré pamatovat, je to, že vašim hlavním úkolem není děti o financích vše užitečné naučit. Vašim hlavním úkolem je ideálně v nich o peníze a jejich fungování vyvolat dostatečně velký zájem na to, aby se od určité chvíle začaly o další informace již zajímat zcela samy a samy se dál ve finanční gramotnosti vzdělávaly.

Vaše lekce by měly odpovídat věku

Proto je zcela zásadní pamatovat na to, abyste se dětem pokoušeli předat takové finanční lekce, které jsou vzhledem k jejich věku vhodné. Jinými slovy dítěti ve školce opravdu nechcete vysvětlovat, co je to kontokorent nebo spotřebitelský úvěr. Na druhou stranu třeba takový středoškolák by už měl mít o tom, co je to úroková sazba a jak správně používat svou vlastní debetní kartu, poměrně dobré a hlubší povědomí, jelikož už pravděpodobně má vlastní kartu a tyto věci se ho tak přímo týkají.

Zhruba do deseti let by finanční vzdělávání mělo probíhat organicky. To znamená, že byste ideálně měli využívat příležitostí a konkrétních situací tak, jak přicházejí a nabízejí se, abyste dětem dali základy finanční gramotnosti. Pro teenagery už je ale na místě tematičtější vzdělávání. Je možné, že se jim rovněž v tomto období nějakých základních matematických a ekonomických konceptů dostane i ve škole (nelze na to ale spoléhat).

S postupujícím věkem vaší ratolesti je vhodné předávané lekce dělat praktičtější a koncepčnější. Na starší děti už nefungují stejné triky jako na prvňáčky, a pokud je zkusíte, mohou vás velmi rychle přestat vnímat nebo nabýt pocitu, že s nimi jednáte jako s malými dětmi (což už oni samozřejmě "dávno" nejsou, však to znáte).

Zkrátka se ujistěte, že jim v závislosti na tom, kolik jim je a jaké věci ve svém životě vidí/řeší, předáváte relevantní informace. A hlavně se je nesnažte přehnaně ohledně peněz strašit. Opět - vašim cílem není udělat z vašich dětí vrtkolena. Právě naopak, měli byste jim dát možnost získat v rámci financí větší sebevědomí a informovanost, aby posléze samy mohly konat moudrá finanční rozhodnutí.

Pokud se vám podaří naučit je minimálně to, aby se vždy snažily žít v rámci svých možností, dáte jim cennou lekci, která jim bude sloužit celý jejich život.

#osobnifinance #financnigramotnost #vzdelavani #deti #kapesne #rozpocet #dluhy #financnimechanismy #rodice #vychova #matematika #ekonomika

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek. Realita je ale bohužel často taková, že ani rodiče neví... Potom se od nich děti těžko něco naučí, musí sami :)

     

    Jako můj otec "překonal" své "učitele", tak se nebojím říci, že i já už jsem "překonal" jeho, myslím ve finanční gramotnosti samozřejmě.

    +3
  • Díky za připomenutí. Zrovna jedno každým dnem očekáváme tak začnu s učením jak to jen půjde. Celé mé finanční vzdělání od rodičů bylo že peníze nerostou na stromě. Bylo to vše co věděli oni takže se dá říct že mi předali vše co uměli ale bohužel to bylo nedostatečné 😁

    +3