23.12.2020 5 minut čtení

Ranní zprávy 23.12.2020: Musk chtěl Applu prodat Teslu, CD Projekt krvácí a očkování stylem "udělej si sám"

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý den.

Dobré ráno! Sledujete ještě někdo ty webové stránky, kde je vidět aktuální počty nakažených a přírůstky nových případů COVID-19 v různých zemích? Zatímco na jaře to byla každodenní záležitost, včera jsem se kouknul poprvé po X měsících, jelikož jsem zjistil, že mi ta čísla na denní bázi vlastně nic nedávají. A docela mě překvapilo, že z 78,3 mil. známých případů je už 55 mil. uzdravených (to nevypadá zase tak katastroficky). A taky mi přišlo zajímavé, že ČR je v počtu případů 21. na světě neboli máme víc případů než třeba Kanada. Jo a Čína stále symbolických 86 867 nakažených, o té už se ani nepíše, tam už na COVID asi kašlou a buší ekonomiku, co to dá, zatímco Západ stojí. Úspěšný den Vám přeje Tomáš.


💡 Myšlenka pro dnešní den:
Investování vždy zvýhodňuje trpělivé a trestá přehnaně sebevědomé.
 

👉 Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu! 👈

 S&P 500 -0.21 % (3,687.26)

 Nasdaq +0.51 % (12807.92)

 PX +2.44 % (1001.90) 

---

 Ropa -0.51 % (46.78 USD) 

 Zlato -0.23 % (1,866.0 USD) 

 Stříbro -0.51 % (25.41 USD) 

SLEDUJTE AUTORA DNE: 

Ondřej Pavlíček (16 sledujících)
"Hobbyinvestor" se zájmem o sebevzdělávání a další osobní rozvoj.
Sledovat

QuantumScape (QS) +38.75 % (131.67 USD)
QuantumScape nezpomaluje! Další podporu rally včera přidala zpráva o tom, že Apple vyvíjí vlastní elektromobil s "revoluční" baterií. QS totiž na převratné baterii pracuje. 🤔

Moderna (MRNA) -8.98 % (125.88 USD)
Moderna (potažmo i Pfizer) mají drobný problém. Roste totiž tlak na to, aby firmy prokázaly, že jejich vakcína je účinná i proti nové, nakažlivější mutaci koronaviru.

GRAF DNE

Předčasné vydání globálně očekávané hry Cyberpunk 2077 si vybírá na akciích CD Projekt Red svou daň. Akcie z historických maxim již letos spadla do ztráty a jmění spoluzakladatelů studia od vydání hry kleslo o celou miliardu dolarů!

 SLOVA DNE 

„Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné. Omezení mobility obyvatel plus omezení četnosti kontaktů se rovná omezení šíření nákazy.“ - Jan Blatný, ministr zdravotnictví

Podobně jako na Slovensku i u nás již vláda zvažuje, že by supermarketům zakázala prodávat některé zboží a omezila sortiment jen na "nezbytně nutné zboží". Cílem je chránit zavřené maloobchodníky a (asi) snížit chuť lidí do obchodů chodit. Novinka by mohla začít platit již od neděle 27. prosince, kdy nás možná čeká 5. stupeň PES.
 
 ČÍSLO DNE 

33,4 %

Americké HDP se dle upřesnění ministerstva obchodu v letošním 3. kvartálu rekordním tempem zotavilo z jarního pandemického sešupu, jež HDP ve 2. kvartálu srazilo o 31,4 %. Nyní je tady však další vlna a další propad.

 BLESKOVĚ 

 Čeští podnikatelé i kraje začínají řešit variantu, kdy se o očkování proti COVID-19 budou holt muset postarat sami. Např. Škoda Auto bude pro zaměstnance budovat vlastní očkovací centra. Za očkování zaměstnanec získá body do systému firemních benefitů.

▶ Americké ministerstvo spravedlnosti si bere na paškál další velkou firmu. Podalo žalobu na Walmart. Maloobchodní gigant měl dle obvinění podporovat opiátovou krizi v zemi tím, že ignoroval varování od svých farmaceutických expertů.

 Elon Musk na Twitteru zavzpomínal, že během "temných dnů" projektu Modelu 3 kontaktoval Tima Cooka a pozval ho na schůzku, kde mu chtěl nabídnout, aby Apple koupilo Teslu za 1/10 dnešní ceny. Cook ale tehdy pozvání odmítl.

▶ Ve Francii již byl potvrzen výskyt nové mutace koronaviru, jež se má snadněji šířit. Británie se tak konečně probudila z panického snu a otevírá hranice pro občany EU, kteří budou nyní muset předložit negativní test na COVID-19.

▶ Na jihovýchodě Turecka bylo objeveno nové velké naleziště zlata. Majitel nového zlatého dolu u města Sögüt odhaduje, že jeho výnosnost bude činit asi 3,5 milionu uncí v celkové hodnotě 6 miliard dolarů.
 

FOTO DNE

V Evropě se právě rodí největší vertikální farma na kontinentu. Tu budují na dohled dánské Kodani zdejší Nordic Harvest ve spolupráci s tchajwanskou YesHealth Group. Aktuálně stojí její první část. Po svém dokončení by hydroponie a 20 000 LED světel mělo zajistit, že na farmě bude možné provádět sklizeň až 15x za rok a její výnos tak dosáhne až 1000 tun vypěstovaných plodin!

Už je nás: 36 929

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut