24.12.2020 7 minut čtení

2 akcie, které budou žhavou nákupní příležitostí v případě dalšího tržního propadu. Proč?

Pojďme se blíže podívat na dvě společnosti, které se na jaře propadly výrazně více než index S&P 500 a poté zaznamenaly obdivuhodný růst. To je přesně důvod, proč by se mohlo vyplatit tyto dvě společnosti koupit, pokud se bude historie opakovat.

Věříte na opakování historie? Samozřejmě, první pravidlo každého obchodníka s cennými papíry zní, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Právě na akciovém trhu se historie až překvapivě často opakuje. Proto je více než pravděpodobné, že nás v příštím roce opět čeká nějaký výrazný propad akciového trhu alespoň o 10 %.

Při posledním výrazném propadu byly mimořádně silně zasaženy akcie #Carvana (NYSE: $CVNA) a #SmileDirectClub (NASDAQ: $SDC). 24. března klesla Carvana meziročně o 61 % a SmileDirectClub o 55 %.

Velkým důvodem, proč byly tyto dvě akcie poslány tak výrazně dolů, byli oportunističtí investoři spekulující ve velkém počtu na pokles ceny těchto akcií. A když se trh hroutí, krátkých pozic se hromadí mnohem více, což může poslat ceny některých akcií dolů velmi vysokou rychlostí.

I když můžou být takové okamžiky pro dlouhodobé investory poměrně stresující, je důležité si pamatovat, že každý short-seller je také budoucím kupujícím dané akcie. Je to proto, že si akcie vypůjčil od svého obchodníka, aby je obratem prodal, a nakonec je bude muset opět koupit zpět, aby tak uzavřel svou pozici. Pokud se tedy pokoušíte nakupovat akcie během výrazných propadů akciového trhu, není špatný nápad hledat silné společnosti, které čelí velkému krátkodobému tlaku shortujících spekulantů. Jakmile se trh obrátí zpět na pozitivní notu, mohou tyto akcie stoupat velmi nadprůměrným tempem, o čemž svědčí i graf níže.

Srovnání vývoje hodnoty akcií Carvana (modrá), SmileDirectClub (fialová) a indexu S&P 500 (červená) od začátku letošního roku. | Zdroj: finance.yahoo.com

Carvana (NYSE: $CVNA)

Carvana je online prodejce s ojetými vozy. Společnost je v USA proslulá svými „automobilovými věžemi“ – prodejními automaty na automobily. Jedná se o distribuční systém, ale také (což je velmi důležité) skvělý marketingový nástroj. Tyto velmi vizibilní věže poutají pozornost spotřebitelů a přivádějí je ve velkém na webové stránky společnosti. Ta se proto už v USA stala synonymem pro online nákup automobilů.

Když přijde dominantní maloobchod s novým konceptem, růst akcií může být úžasný. #Walmart je takovým příkladem, když přišel se svým „big box“ konceptem – obrovským maloobchodním prostorem, byl první svého druhu. Nebo #Amazon, který se stal prvním velkým iniciátorem elektronického obchodování.

Carvana přijala koncept Amazonu za svůj, ale používá jej v konkrétní a unikátní oblasti, které se Amazon ani nedotýká.

Jako maloobchodník je Carvana stále velmi levnou akcií, když se obchoduje pouze za 3násobek svých tržeb. Za posledních 12 měsíců společnost vygenerovala tržby ve výši 5 miliard dolarů a tempo jejího meziročního růstu je velmi vysoké – 40 %. Mladá růstová společnost začíná být také pomalu zisková s čistou ziskovou marží 3 %.

Přesto investoři stále akcie Carvana shortují. Hned 28 % pozic uzavřených na těchto akciích je krátkých – spekulace na pokles. Akcie tak jsou poměrně volatilní. Každá dobrá zpráva je však doslova hrobem pro tyto spekulanty. Investoři se vhrnou na akcie Carvana a získají snadný zisk tím, že vytvoří tlak na short-sellery, kteří své akcie prodají, a to způsobuje následný vzestup akcií. To samé se stávalo Amazonu v minulosti a Tesle po celý letošní rok.

Proč lidé shortují Carvanu? Pravděpodobně ze stejného důvodu, proč tolik investorů shortovalo v počátcích i akcie Amazon – je to maloobchodník (má tedy nízké ziskové marže) a je v současné době nerentabilní. Přesto se přehlíží skutečné pozitivum – společnosti tohoto typu mohou oslovit obrovské trhy. Globální trh ojetých vozidel má hodnotu 1,3 bilionu dolarů. A samozřejmě digitální maloobchod má větší budoucnost než ten kamenný.

Zájem short-sellerů o akcii jednoduše způsobuje její velkou volatilitu, se kterou musíte počítat. Neříká vám, jaké akcie máte koupit. Může však být užitečný při určování, kdy koupit investici, které věříte. Jak jsme viděli v roce 2020, skvělá doba pro nákup Carvany nastává v době, když se trh hroutí a spekulanti tlačí cenu akcií nepřirozeně dolů.

SmileDirectClub (NASDAQ: $SDC).

SmileDirectClub prodává čirá odnímatelná rovnátka na zuby. Stejně jako Carvana stojí i tato společnost před obrovskou tržní příležitostí. 85 % Američanů trpí vychýlením zubů a pouze 1 % z nich je léčeno fixními rovnátky. Společnost je přitom přesvědčena, že může svými odnímatelnými rovnátky pomoci až 90 % pacientům s problémy se zuby k dosažení lepšího úsměvu.

Pokud by se potvrdily předpoklady, SmileDirectClub se v příštích několika letech ukáže jako nejsilnější akcie aktivně využívající technologie 3D tisku. S prvními čirými rovnátky přišla už před lety společnost Align Technology, té ale vypršel patent už v roce 2017 a tak se SmileDirectClub chopil příležitosti.

Jak název společnosti napovídá, využívá přímého kontaktu se spotřebitelem. Ortodontista pouze odebere otisk chrupu v jednom z mnoha obchodů společnosti a rovnátka pak přijdou spotřebiteli domů poštou. Případně vám zapůjčí soupravu pro pořízení otisku zubů domů. Kromě 3D tisku se společnost spoléhá také na telematickou medicínu. Zprostředkovává každému zákazníkovi službu virtuální návštěvy ortodontisty, který dohlíží na váš pokrok.

Největší výhodou je, že jsou nabídky SmileDirectClub mnohem levnější než tradiční ortodoncie, která stojí v USA celkem nehorázné peníze. Můžete si zakoupit buď rovnátka za „měsíční paušál“ ve výši 89 dolarů nebo si je prostě koupit za 1 950 dolarů, což je stále méně než polovina obvyklé částky ve výši 5 000 dolarů, která se za obdobné ortodontické služby platí. SmileDirectClub tak přichází na trh se svou levnější a pohodlnější variantou.

SmileDirectClub bojuje podobně jako Carvana výše se spekulanty na pokles akcií. A proto v době celkového propadu trhů reaguje na negativní tržní sentiment přehnaným poklesem, což jsme mohli v březnu vidět. Pokud vás oslovilo podnikání společnosti SmileDirectClub, určitě si dejte tento titul rovněž do hledáčku.

Když se trh hroutí, nakupujte akcie, které se propadají výrazněji než trh jako celek

Akcie s vysokým počtem uzavřených krátkých pozic mohou na medvědích trzích zaznamenávat extrémně vysoké propady. Tato negativita však může posléze vytvořit silný růst vzhůru. Právě teď charakterizuje obě společnosti vyšší než průměrný zájem short-sellerů. Pokud se trh znovu výrazně propadne, budou tyto dvě akcie zasaženy obzvláště tvrdě, a to bude skvělý čas pro investory, aby si koupili akcie, které mají v plánu si z dlouhodobého hlediska ponechat.

#akcie #SmileDirectClub #investovani #Carvana #americkeakcie #propad #korekce #akciovytrh #onlineprodej #ecommerce #telematickamedicina #3Dtisk

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.