4 minuty čtení

3 akcie ze sektoru mobilních her, jenž by vás mohly zajímat

Jsme v roce 2020 a téměř každý už má v kapse mobilní telefon, ne-li dva. A drtivá většina lidí má ve svém zařízení nějakou hru, nebo dokonce her několik. Toto jsou společnosti, jenž mohou profitovat právě z tohoto sektoru mobilních hráčů.

Herní průmysl je jedním ze sektorů, jenž jsou poslední roky obrovsky na vzestupu. V jednotlivých "Esport" hrách se pořádají turnaje o obrovské prize money od mistrovství světa až po oblastní mistrovství republiky. Nejedna velká společnost dnes vlastní nebo alespoň sponzoruje nějaký Esportový team, hovoří se i o možnosti zařadit nějakou esport hru na olympiádu, čemuž generace mých rodičů absolutně nedokáže rozumět, ale moje generace a nejpozději generace mých dětí to už bude brát za naprosto normální věc. 

A v tomto sektoru se nachází i sektor mobilního hraní, který je (alespoň dle mého názoru) poměrně neprávem přehlížen. Každý člověk již dnes má telefon a drtivá většina lidí si na něm i něco sem tam zahraje. Na mobilní hráče se ti konzoloví a počítačoví dívají hodně skrze prsty, protože to přece není pořádné hraní, ale každému vyhovuje něco jiného a počítač si na rozdíl od tabletu či mobilu nemůžete vzít na záchod, do autobusu atd.

Dnes vám ukážu 3 společnosti, jenž se v sektoru mobilních her pohybují, a mohly by býti podle mého názoru zajímavé, pokud se v tomto sektoru chcete pohybovat:

1) Activision Blizzard ($ATVI) - 89,10 $ za akcii

Tento herní gigant je známý hlavně svými PC či konzolovými hrami jako je World of Warcraft, Call of Duty, Overwatch nebo Starcraft, ale Activision působí i v mobilním sektoru, ať už hrami předělanými z PC do mobilní verze jako je třeba Hearthstone, nebo i přímo mobilními hrami jako je Candy Crush Saga, nebo třeba Call of Duty Mobile, jenž má od svého vydání v říjnu roku 2019 už přes 300 milionů stažení.

Této společnosti (podobně jako všem ostatním) pandemie koronaviru výrazně pomohla, jelikož lidé prostě byli víc doma což vedlo k daleko většímu počtu hráčů a tudíž i tržeb.

 

2) Electronic Arts ($EA) - 139,80 $ za akcii

Electronic Arts je dalším gigantem herního průmyslu. Portfolio jejich her pokrývá mnoho žánrů od sportovních přes akční/dobrodružné až po rodinné hry. Společnost se sídlem v Kalifornii mimo jiné vlastní klíčové hlavní tituly, jako jsou The Sims, sportovní tituly Madden NFL, FIFA, Battlefield, zavodní sérii Need for Speed, Dragon Age či kultovku Plants vs. Zombies

Všechny tyto tituly jsou známé z PC a konzolí, ale jejich předělávky jsou dostupné i na mobilních zařízeních, z nichž drtivá většina je na mobilu zdarma, ale společnost z nich vydělává na mikrotransakcích, nákupech skinů(vzhledů) do her či nákupech prémiové měny.

 

3) Zynga Inc. ($ZNGA) - 9,97 $ za akcii

Společnost Zynga je jedinou z mého výběru, jenž se svými hrami zaměřuje výhradně na mobilní platformu. Její nejznámější hrou je hra FarmiVille, která byla původně dostupná na Facebooku v roce 2009, kde během 6 týdnů dosáhla na 10 milionů aktivně hrajících uživatelů denně. Nejznámějšími hrami společnosti jsou kromě FarmVille také Zynga Poker, Words with Friends 2, jenž umožňuje hráčům soutěžit se svými přáteli na Facebooku ve hře se slovními hříčkami´, nebo závodní hra CSR Racing 2.

Tato společnost ještě mimo svůj vstup na burzu nezažila žádný obrovský cenový boom a je tak podle mého názoru jednou ze společností, jenž může přijít s nějakou opravdovou bombou, jako byl svého času hit Pokemon Go, který nejednoho lenocha donutil vstát z pokoje a lovit Pokémony.

---

Závěrem by bylo fajn říct, že všechny 3 tyto společnosti aktuálně útočí na své historicky nejvyšší tržní hodnoty, což je určitě dáno nejen vzrůstající popularitou herního sektoru, ale také aktuální pandemickou situací, kdy prostě spousta lidí sedí doma a hraje hry.

#investovani #akcie #hry #herniprumysl #portoflio #activision #electronicarts #zynga #mobilnihry #investor #pandemie #esports #portfolio