Herní průmysl je jedním ze sektorů, jenž jsou poslední roky obrovsky na vzestupu. V jednotlivých "Esport" hrách se pořádají turnaje o obrovské prize money od mistrovství světa až po oblastní mistrovství republiky. Nejedna velká společnost dnes vlastní nebo alespoň sponzoruje nějaký Esportový team, hovoří se i o možnosti zařadit nějakou esport hru na olympiádu, čemuž generace mých rodičů absolutně nedokáže rozumět, ale moje generace a nejpozději generace mých dětí to už bude brát za naprosto normální věc.
A v tomto sektoru se nachází i sektor mobilního hraní, který je (alespoň dle mého názoru) poměrně neprávem přehlížen. Každý člověk již dnes má telefon a drtivá většina lidí si na něm i něco sem tam zahraje. Na mobilní hráče se ti konzoloví a počítačoví dívají hodně skrze prsty, protože to přece není pořádné hraní, ale každému vyhovuje něco jiného a počítač si na rozdíl od tabletu či mobilu nemůžete vzít na záchod, do autobusu atd.
Dnes vám ukážu 3 společnosti, jenž se v sektoru mobilních her pohybují, a mohly by býti podle mého názoru zajímavé, pokud se v tomto sektoru chcete pohybovat:
1) Activision Blizzard ($ATVI) - 89,10 $ za akcii
Tento herní gigant je známý hlavně svými PC či konzolovými hrami jako je World of Warcraft, Call of Duty, Overwatch nebo Starcraft, ale Activision působí i v mobilním sektoru, ať už hrami předělanými z PC do mobilní verze jako je třeba Hearthstone, nebo i přímo mobilními hrami jako je Candy Crush Saga, nebo třeba Call of Duty Mobile, jenž má od svého vydání v říjnu roku 2019 už přes 300 milionů stažení.
Této společnosti (podobně jako všem ostatním) pandemie koronaviru výrazně pomohla, jelikož lidé prostě byli víc doma což vedlo k daleko většímu počtu hráčů a tudíž i tržeb.
2) Electronic Arts ($EA) - 139,80 $ za akcii
Electronic Arts je dalším gigantem herního průmyslu. Portfolio jejich her pokrývá mnoho žánrů od sportovních přes akční/dobrodružné až po rodinné hry. Společnost se sídlem v Kalifornii mimo jiné vlastní klíčové hlavní tituly, jako jsou The Sims, sportovní tituly Madden NFL, FIFA, Battlefield, zavodní sérii Need for Speed, Dragon Age či kultovku Plants vs. Zombies.
Všechny tyto tituly jsou známé z PC a konzolí, ale jejich předělávky jsou dostupné i na mobilních zařízeních, z nichž drtivá většina je na mobilu zdarma, ale společnost z nich vydělává na mikrotransakcích, nákupech skinů(vzhledů) do her či nákupech prémiové měny.
3) Zynga Inc. ($ZNGA) - 9,97 $ za akcii
Společnost Zynga je jedinou z mého výběru, jenž se svými hrami zaměřuje výhradně na mobilní platformu. Její nejznámější hrou je hra FarmiVille, která byla původně dostupná na Facebooku v roce 2009, kde během 6 týdnů dosáhla na 10 milionů aktivně hrajících uživatelů denně. Nejznámějšími hrami společnosti jsou kromě FarmVille také Zynga Poker, Words with Friends 2, jenž umožňuje hráčům soutěžit se svými přáteli na Facebooku ve hře se slovními hříčkami´, nebo závodní hra CSR Racing 2.
Tato společnost ještě mimo svůj vstup na burzu nezažila žádný obrovský cenový boom a je tak podle mého názoru jednou ze společností, jenž může přijít s nějakou opravdovou bombou, jako byl svého času hit Pokemon Go, který nejednoho lenocha donutil vstát z pokoje a lovit Pokémony.
---
Závěrem by bylo fajn říct, že všechny 3 tyto společnosti aktuálně útočí na své historicky nejvyšší tržní hodnoty, což je určitě dáno nejen vzrůstající popularitou herního sektoru, ale také aktuální pandemickou situací, kdy prostě spousta lidí sedí doma a hraje hry.
#investovani #akcie #hry #herniprumysl #portoflio #activision #electronicarts #zynga #mobilnihry #investor #pandemie #esports #portfolio
$ATVI Snad vydá příští rok Diablo IV. Sám se na to těšim, bude to událost. Jestli se povedou recenze, mohl by si Blizzard vést ještě líp :)
Já naskakoval do ATVI asi mésíc pŕed vydání shadowlands, které se relativně povedli. Uvidíme, u ATVI prý candy crush saga vydělává víc než všechny hry blizzardu (wow, hs atd) dohromady, ale konkrétní čísla jsem nezjišťoval.
$EA a $ATVI jsou jasná volba ? Zynga vypadá na první pohled taky zajímavě, ale do portfolia se mi nevejde ?
Souhlasím, já osobně $ATVI vlastním, a u EA se nemůžu rozhodnout, jelikož mi prostě firma svým přístupem k hrám přijde strašně nesympatická. Nicméně Zynga za mě taky svůj potenciál má a možná i větší než ostatní dva giganti, ovšem musela by být za správnou cenu.
@Investor_Matty u EA hraje za mě určitě důležitost síla značky. Který gamer hrající nějaké sportovní hry nehrál FIFU nebo NHL..ačkoliv mi lidi tvrdí, že je třeba lepší Pro Evolution Soccer, vždy sáhnu raději po FIFĚ..to máte stejný jako s iPhonem, možná jsou i lepší a nadupanější mobily, ale jsem holt věrnej značce...
Ano mám to stejně, mě spíš jako hráče štve, že EA tyto hry víceméně vydává každý rok ty samé ale jen aktualizuje soupisky a štve to všechny pravidelné hráče, ale holt si ten díl musím koupit, protože ten starší díl už nikdo hrát nebude, což je zase na druhou stranu skvělý byznys
@Investor_Matty je to tak :-D :-D ..a opět analogie z Applem..ten taky přestane u starších modelů podporovat nový IOs, aby přinutil spotřebitele k upgrade na lepší...holt to mají vymyšlené...
@Investor_Matty S EA bych měl taky osobní problém, jejich hry si nekupuju od Battlefield 3 a nesouzním s jejich byznys modelem a rýžováním peněz z hráčů. Bude to asi tím, že nejsem casual hráč a sportovní záležitosti typu FIFA mě nebaví. Na druhou stranu své (nemalé) mouchy má i Blizzard a má to co dočinění s tím, že jde o rychle rostoucí, nový segment, který se spoustu věcí teprve učí - třeba to, že vydávat nedodělané hry fakt není ideální způsob, jak jednat se spotřebiteli (tady trochu naivně doufám, že Cyberpunk bude v tomhle trendu zlomem a vývojáři na to začnou víc dbát, aby se jim nestalo, že je Valve nebo Sony jednoduše přestanou prodávat).
@tomasdurcak Naprosto souhlasím a chápu vaše důvody proč nemít rád EA a já s tím modelem byznysu také nesouzním,. ale funguje jim. Nicméně k tomu Cyberpunku, já sám osobně ho nehraji ale můj kolega a kamarád je velký hráč a na Cyberpunk se těšil jak malé děcko, a ten mi řekl, že ta hra už byla tolikrát odložená, že vydavatelství prostě dalo termín ve kterém hra vyjde a hotov(kvůli tlaku investorů a vlastně samotné herní komunity) a prý i zaměstnance nechávali pracovat na nechutných přesčasech, aby se to stihlo, ale jak vidíme, úplně jim to nevyšlo.
Je pravda, že ten můj kolega říkal, že u Cyberpunku by se bugy dali pochopit, že je tam takových možností interakcí, že to prostě nejde zkontrolovat vše, největším propadákem byl podle něj(a on je pro mě docela měřítko) letošní Assassins creed Valhalla, který byl prý králem bugu.Sony dle mě udělalo správný krok se Cyberpunkem, takové to "BUBUBU" vývojářům, které už bylo potřeba.
Gaming letos zažil dost možná zlomový rok, protože lockdown k hrám přivedl spoustu nových lidí i ze starších generací. Esports až na absenci velkých LAN akcí pandemii poměrně dobře zvládá a z tvrzení, že profesionální hraní her nemá s tradičním sportem nic společného, je rok od roku větší nesmysl. Hry jsou na skvělé cestě a s příchodem lepších a lepších CPU/GPU nebo VR technologií v kombinaci s neustálým růstem globálního individualismu je podle mě čeká velká budoucnost.
@tomasdurcak myslím si prakticky to stejné, chápu že starší generaci to nic neříká jako pravděpodobně nám nebude dávat smysl nějaký výmysl dětí našich dětí.
U nás fandíme spíše těm sportovním hrám, ale jít do investice..nevím nevím... ale fajn shrnutí ?
Podle mě má před sebou herní průmysl skvělou budoucnost, ale samozřejmě chápu, že ne každý si to myslí nebo je na to ochotný ”vsadit” své finance
@Investor_Matty ? zvlášť když se zamyslím na tu masu lidí, co je zatím herním průmyslem nepolíbená... ?
určitě to možné je, ale každý máme kruh kompetencí někde jinde :-))
Já esportu a gamingu celkem věřím, ale zatím nedržím žádnou kmenovou akcii, protože jako "nehráč" moc nesleduji dění, a proto jsem i v přístupu k nákupu akcií trochu konzervativnější a jen měsíčně dokupuji n.u. ETF.
(https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?0&isin=IE00BYWQWR46#overview)
To naprosto chápu. ? ETF je určitě taky možností