21.12.2020 2 minuty čtení

Výhľad cien benzínu a nafty 21-27.12.2020

V tejto pravidelnej týždennej rubrike budeme zverejňovať model cien vývoja benzínu a nafty na najbližšie obdobie. Ceny pohonných hmôt sa dajú odhadnúť na základe cien ropy na trhoch, ktoré sa do cien PHM premietajú o niekoľko týždňov neskôr.

Ceny PHM môžu opäť začať klesať

Ceny ropy pokračovali počas minulého týždňa v raste, pričom cena severomorskej ropy Brent vzrástla behom posledných siedmych týždňov o viac ako 46 percent. Treba však poznamenať, že rastový trend cien ropy postupne slabne, čo môže naznačovať, že v najbližších týždňoch môže dôjsť ku korekcii cien na trhu s ropou.

Najpravdepodobnejším spúšťačom korekcie môže byť mutácia koronavírusu v Británii, ktorá môže ohroziť ekonomické vyhliadky. Mutácia koronavírusu môže teda viesť k zmene trendu na rope, čo sa môže prejaviť v nasledujúcich týždňoch poklesom cien čierneho zlata. Rast cien pohonných hmôt na Slovensku by sa v takomto prípade zastavil. 

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu zaznamenajú v priebehu dvoch až troch týždňov nárast od troch do štyroch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku behom minulého týždňa vzrástli o 0,1 centu za liter oproti priemerný cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny dieslu sa na Slovensku sa nachádzajú nad hladinou jedného eura za liter. V prípade, ak by sme v nasledujúcich týždňoch videli pokles cien ropy, o štyri až šesť týždňov by sa tento pokles mohol premietnuť aj do lacnejších PHM na Slovensku.

 

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.