5 minut čtení

4 pádné důvody, které nyní dělají z této společnosti s COVID vakcínou zajímavý nákup

Nástup covidových vakcín do hledáčku celého světa, který bude středobodem celého příštího roku, nyní řadu investorů nutí k zamyšlení: Je Pfizer, který tuto novou, lukrativní globální vlnu vede, aktuálně vhodnou investicí?

Na první dobrou by asi šlo nadšeně říct ano, ale rozhodně ne jen kvůli vakcíně proti COVID-19. Vakcína ve skutečnosti není ani hlavním důvodem, proč má smysl věnovat Pfizeru ($PFE) pozornost. Tady jsou celkem 4 zajímavé důvody, na základě kterých lze očekávat z dlouhodobého pohledu od této akcie atraktivní zhodnocení:

1. Pfizer vyplácí dividendu

Nemusíte být zrovna expertem na vývoj a výrobu farmaceutických léčiv, abyste dokázali usoudit, že Pfizer není jen tak obyčejným výrobcem léků, jakých je na světě hromada. Místo maximálního možného reinvestování veškerých zisků zpět do byznysu si tak Pfizer může mimo jiné dovolit vyplácet jejich část zpět svým akcionářům.

Od roku 2010 se vyplácená dividenda více než zdvojnásobila skrz řadu menších každoročních navýšení. Detaily ohledně dividend pro rok 2021 aktuálně nejsou zcela jasné poté, co se v listopadu od Pfizeru oddělily jeho značky, jež už přišly o garantovanou tržní exkluzivitu od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), do nově vzniklé společnosti Viatris.

Aktuálně to ale vypadá, že akcionáři Pfizeru v 1. kvartálu 2021 obdrží dividendu, která bude oproti předchozímu kvartálu o 3 % vyšší. Lze očekávat, že dividenda maličko poklesne ve chvíli, kdy Viatris začne v 2. kvartálu 2021 vyplácet své vlastní první dividendy, ale Pfizer se opakovaně zavázal k tomu, že akcionářům i nadále bude přinášet rostoucí zisky a vyšší dividendy. A popravdě, na základě následujících tří bodů mu není důvod nevěřit.

2. Zaměřuje se ve velkém na budoucnost

Ve srovnání s intelektuálním vlastnictvím a patenty pro většinu nových objevů je tržní exkluzivita pro nové léky zpravidla velmi krátkodobá. Klíčový patent pro složení nějakého nového léku je zpravidla funkční zhruba 25 let.

A cesta od objevení nového léku přes jeho vývoj a testování až k razítku FDA zpravidla zabere 10 i více let. To poskytuje Pfizeru i jeho konkurentům jen časově limitované okno, v němž mají šanci efektivně získat z prodejů nového léku zpět nejen finance, které do jeho vývoje investovali, ale i finance, které investovali do řady jiných, nepovedených projektů.

Pfizer už je dnes nicméně na poli farmacie takovým gigantem, že jeho výzkum a vývoj nových experimentálních a potenciálně úspěšných komerčních léčiv doslova přetéká chystanými novinkami. S některými společnostmi na vývoji spolupracuje, jiné lukrativní projekty chystané menšími farmaceutickými společnostmi, kterým mohou chybět pro vývoj potřebné peníze, skrz akvizice rovnou přidává do svého portfolia.

3. Prodeje nepochybně nakopne vakcína proti koronaviru

Schválení vakcíny BNT162b2 pro vakcinaci populace v USA, Kanadě či Británii proti nemoci COVID-19 je pro Pfizer a partnera BioNTech ($BNTX) zásadní úspěch. Jak už ale bylo řečeno, Pfizer je globální farmaceutický gigant a jeho byznys dnes opravdu nestojí ani nepadá s tím, zda se mu podaří úspěšně prodávat nějakou jednu vakcínu. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že zisky z prodeje vakcíny si oba partneři budou samozřejmě dělit.

Pfizer během vývoje vakcíny nepřijal státní pomoc určenou pro zrychlení vývoje, což ale neznamená, že vakcína se z pohledu své prodejní ceny či marže pro něj stane nějakým zlatým dolem. Nesmíme rovněž zapomínat na to, že v závěsu už je i vakcína od Moderny ($MRNA), jejíž distribuce ve stabilním stavu bude výrazně snazší, než v případě hluboký mráz milující vakcíny Pfizeru.

Nyní už se vše bude odvíjet pouze od toho, jak rychle dokáže Pfizer se svým partnerem vakcínu proti COVID-19 vyrábět a distribuovat, nicméně můžeme reálně očekávat, že by prodeje této vakcíny mohly v příštím roce přinést příjmy až v řádu desítek miliard dolarů. To se na celkovém hospodaření firmy již nepochybně projeví, bude to viditelné na kvartálních výsledcích a mohlo by se to pozitivně odrazit na ceně akcií.

4. Mohutné cash flow "na hraní"

Za odtržení svých aktiv do společnosti Viatris by měl Pfizer mimo jiné obdržet 12 miliard dolarů, což společnosti umožní odvážněji investovat do nových potenciálních zdrojů příjmů (neboli nových léčiv). Investoři určitě rovněž rádi uslyší, že Pfizer dnes pro udržení své pozice velkého hráče na poli biofarmaceutického průmyslu nepotřebuje ani prodeje vakcíny proti COVID-19, ani velkou finanční injekci od Viatris.

Společnost očekává, že letošní cash flow z jeho nyní osekaného byznysu dosáhne letos 10-11 miliard dolarů z příjmů, jež by měly dosáhnout 40,8 - 42,4 miliardy dolarů. Rok 2021 zatím zůstává otázkou, ale můžeme očekávat, že prodeje vakcíny a peníze od Viatris pravděpodobně Pfizeru dopřejí slušný prostor pro další zvýšení dividendy, aniž by musel oželet nějakou lukrativní investiční příležitost, která by se mohla stát další trefou do černého.

Buy the dip?

---

Jak vidno z letošního vývoje cen akcií Pfizeru, po euforii okolo vakcíny nastal mírný útlum, za který může ne příliš "explozivní" nárůst distribuce vakcíny. Pfizer se tak dnes obchoduje za relativně stejnou cenu, jakou za jeho akcie investoři platili na začátku roku 2020.

Avšak vyhlídky společnosti jsou dnes objektivně lepší než na začátku letošního roku, což by z aktuální cenové korekce mohlo dělat zajímavou nákupní příležitost.

#investovani #akcie #pfizer #farmacie #leky #dividendy #covid19 #vakcina #vyvoj #budoucnost #inovace #viatris #prodeje #marze #prijmy #zisk #2021 #analyza #vyhled

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tak především Pfizer dnes není jen Viagra nebo vakcína proti Covid, pracují na několika dalších lécích, které jsou již v různých stádiích zkoušek. Ale osobně si ho držím kvůli dividendám a touze po pokroku...

    +2
  • Ano, $PFE lze považovat za poměrně konzervativní a bezpečnou investici. Mám pocit, že mnozí do něj letos investovali s vidinou závratných zisků a jsou dnes zklamáni. 

    +2
  • Tomáši, prosím o radu. Někdy na podzim jsem poprvé investoval do akcií, konkrétně prostřednictvím Revolutu (účet mám více jak rok), do zmíněného Pfizeru (a jak píše Roberto, v mém věku šlo spíše o konzervativní a dlouhodobý úmysl), kdy mi byl nákup rozdělen v poměrné části mezi Pfizer a Viatris. Píšete však o vyplácení dividend... Poradíte mi, jak u Rev zjistím, zda k výplatě za rok 2020 došlo a zda z těchto div. mám hradit daň z příjmu? Děkuji.

    0
    • Ahoj. Dividendy najdes v jmeni, akcie, transakce. Jsou zdaneny 30 procenty v USA.  Nebo je tam primo vypis. 

      +1
    • @Nyvlt1983 Ahoj, děkuji. Našel jsem až  v tzv. Výpisu za měsíc listopad (zde je zmínka o div., že jsou 0).  Lze pak těch 30% srážky, až  se nějaké  div. objeví  v dalších výpisech, nějak snížit v rámci Daň. přiznání?

      0
    • Revolut myslim nenabizi ten formular, kterym se to resi. Takze bohuzel. 

      0
    • Hodnej. Ono mi tak nejde až tak o tu úsporu při minimální investici (200$) Spíše,  jak zdanenou dividendu v USA pak z Revolutu "zamontovat" do DP v ČR.  Možná by spousta z nás nováčků přivítalo obecné poradenství - nějaký seriál na Warengu, když daně jsou teď aktuální. Nevíš, jak a koho oslovit?

      0
    • Tohle se da najit na netu hele. Myslim, ze treba fio to ma zpracovany

      0
    • @ludekKucera1 Co se týče danění amerických dividend, je klíčový formulář W-8BEN (https://warengo.com/stories/129411-formular-w-8ben-co-to-je-a-proc-by-se-o-nej-mel-pred-otevrenim-uctu-zajimat-kazdy-dividendovy-investor). Bez něj budou totiž dividendy zdaněny dvakrát tzn. jednou vám je zdaní v USA a pak je musíte zdanit ještě tady v ČR. Ale píšete, že vám asi žádné dividendy vyplaceny nebyly - tam bych se ještě ujistil, že nemáte nějak nastaveno, aby se vám případné dividendy automaticky reinvestovaly do akcie, z níž pocházejí.

      0
    • @tomasdurcak Tak jsem prohlédl dokumenty. Pro Revolut jsem zřejmě nic nepodepsal, ani mne nevyzvali, ale zmíněný W-8BEN má ode mne podepsáno Portu. Jsem laik, ale nebude to stačit, když je "do USA" poskytl tento inv. "konkurent"?

      0
    • @ludekKucera1 Ahoj, já Vám zase poradím Revolut na nákup jen zlomkových akcií a vyhnout se těm dividendovým a zároveň s tím si založit např. účet u Degira. Tam se jednoduše zaregistrujete i potvrdíte W-8BEN formulář a můžete vesele obchodovat s 15% daní z dividend. Je to lepší mít to rozjeté na více účtech dle mého. Ještě bych si chtěl založit účet u brokera, kde lze obchodovat s českými dividendovými akciemi, ty jsou bohužel u Degira daněny naprosto nesmyslnými 35%.

      0
    • Výplaty dividend najdete buď přímo na stránkách Pfizeru v sekci pro investory, nebo jednoduše na yahoo finance, pokud si otevřete full screen na denním grafu - dole jsou malé čtverečky (D = dividenda, S = split) i s konkrétním datumem...

      0