21.12.2020 3 minuty čtení

Algoritmus, který ti navrhne outfit

Stitch Fix (SFIX) je zajímavá americká společnost poskytující personalizované služby online.

V realitě to znamená, že díky bohatému a rostoucímu objemu podrobných údajů o preferencích klientů (více než 90 smysluplných údajových bodů), zboží, algoritmů a lidských úsudcích, navrhne společnost klientovi jedinečné oblečení, které uvidí, až když mu bude doručeno, přičemž může vrátit ty, o které nemá zájem. Algoritmus také pracuje s predikcí nákupního chování, prognózy poptávky a optimalizace zásob. Výsledkem je, čím více si zákazníci objednají pomocí SFIXu a poskytnou zpětnou vazbu, tím více bude algoritmus „inteligentnější“. To následně zlepšuje přesnost doporučení SFIXu, konverzi klientů a také jejich udržení.

Kdo má informace, vyhraje

Studie společnosti Forbes uvedla, že zákaznici utratí o 48 % více, když jsou jejich nákupy přizpůsobené na míru. Navíc 57 % nakupujících online je ochotných sdílet osobní informace se značkou, pokud to přispívá jejich zážitkům z nakupování.

Tento před pár lety přímo neuvěřitelný způsob nákupu ukazuje, že kdo má data a dokáže je efektivně vyhodnotit, může se rychle a efektivně přizpůsobovat trhu. Pokud si budou chtít maloobchodníci udržet konkurenční výhodu, budou muset zjistit chování svých zákazníků při prohlížení, předcházejících činnostech, historii nákupů a demografických údajích. Čím více informací budou mít, tím lépe.

Ukazatele společnosti

Aktivní uživatelé za poslední kvartál vzrostli o 10 % na téměř 3,8 milionu. Hlavním motorem byl působivý konverzní poměr, téměř 80 % nováčků si zakoupilo alespoň jednu položku v rámci své první objednávky využitím SFIXu a následně jej použilo i při druhé. Tento konverzní poměr je nejvyšší za posledních pět let, což odráží schopnost společnosti získávat, uspokojovat potřeby a odhadnout preference klienta hned na začátku.

Na základě přímo neuvěřitelného ročního růstu ceny akcií o více než 150 %, který vykázala společnosti za poslední rok, se zdá, že Stitch Fix zvládla kouzlo této přizpůsobené online cesty, ve které jsou nejdůležitější údaje.

Se spuštěním nového programu Stylist Ambassador/Influencer se úloha stylistů také postupně vyvíjí od individuálního stylu založeného na výstupu algoritmu směrem k vysílání stylových tipů a obsahu na sociálních sítích. Toto umožňuje stylistům přilákat více fanoušků a zároveň zužitkovat vzestupný trend ovlivňující marketing.

Přestože by mnoho analytiků řeklo, že společnost je nadhodnocena, při pohledu na poměrový ukazatel EV/Sales (hodnota společnosti k tržbám), který je na třínásobku fiskálního roku 2021, můžeme oproti ostatním technologickým společnostem v sektoru hovořit o podhodnocení. Díky novému CEO (bývalý CFO Amazonu) můžeme očekávat ještě mnoho zajímavých nápadů k rozšíření společnosti a také potenciální short squeeze (uzavření pozice na pokles investory z důvodu zvyšujících se nákladů na držení krátkých pozic), který je v současnosti na úrovni 36 %, může nastat postupné uzavírání krátkých pozic, což bude znamenat růst akcií společnosti.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.