02.06.2021 6 minut čtení

Začínáte s investováním? Tento jeden akciový graf z vás může udělat mnohem chytřejšího (a bohatšího) investora

Jakožto akciový investor musíte spoléhat na to, že akcie, které jste si pořídili, dokážou růst a tím vám vydělávat peníze. Není to však samotný růst akciových trhů, co vám vaše peníze bude efektivně zhodnocovat či rovnou znásobovat.

Níže vidíte graf známého indexového fondu SPDR S&P 500 ETF ($SPY), který jakožto investiční produkt pro veřejnost začal fungovat před 27 lety. Pro menší investory z celého světa jde o velmi populární nízkonákladovou variantu, jak investovat do ETF, které sleduje vývoj prestižního indexu Wall Street S&P 500. Ten obsahuje 500 největších amerických společností a je často používán jako hlavní ukazatel vývoje celého amerického trhu.

Na grafu můžete sledovat, jak by se vám investovaných 100 $ do tohoto ETF při jeho založení do prosince 2020 zhodnotilo. Modrá čára ukazuje pouze růst ceny samotného indexu, zatímco zelená čára ukazuje, jak se zhodnocením dokáže "čarovat" složené úročení, pokud byste do identického ETF od roku 1993 reinvestovali veškeré dividendy, které by vám vaše pozice od největších amerických firem pravidelně kvartálně přinášela.

A proto si myslím, že i tento jediný graf se může zejména pro začínající investory na jejich cestě stát nesmírně mocným nástrojem. Pochopení, jak funguje vztah růstu a složeného úročení a jak se z vložených peněz může stát jejich mnohonásobek, pokud projevíte trochu trpělivosti, z vás může udělat výrazně chytřejšího investora.

Všimněte si také, že rozdíl mezi oběma částkami začíná být patrný až po nějakých 20 letech a zejména v posledních 7 letech začíná být čím dál tím víc markantnější. Proto je čas pro efekt složeného úročení zcela zásadní a nepostradatelná ingredience.

V našem příkladu jsme dorazili na částky 841,76 $ bez reinvestování dividend a 1418,16 $ při maximálním využití složeného úročení. Jinými slovy, i jediná nepravidelná investice může během pár desítek let (v tomto případě 27) zhodnotit svou původní hodnotu celkem 14krát, aniž byste s ní cokoliv museli dělat. Právě naopak, pokud na ni nebudete vůbec sahat, růst, složené úročení a čas odvedou veškerou dřinu za vás.

Toto je základní klíč k dlouhodobému budování bohatství za pomoci akciových trhů a zároveň hlavní důvod, proč se do investování může pustit každý, kdo disponuje základní finanční stabilitou, má nějakou hotovost na víc a zároveň mu nechybí čas a trpělivost, aby trhy mohly předvést, co dokáží.

Trhy nikdy donekonečna pouze nerostou

Další klíčovou věcí, kterou se možná budete muset teprve naučit, pokud jste s investováním začali až po letošním jarním výprodeji, je skutečnost, že i když trhy postupem času pomáhají hromadě lidí generovat neuvěřitelné bohatství, křivka zhodnocení nikdy není jen strmě rostoucí čára.

Když se vrátíte k našemu grafu, nepochybně si na něm všimnete hned několika citelných propadů hodnoty naší 100dolarové investice. Nejvýraznější poklesy jsou vidět okolo roku 2000, kdy došlo k prasknutí internetové dot-com bubliny, pak po finančním kolapsu z roku 2008 a určitě nepřehlédnete ani letošní rekordně rychlý sešup způsobený pandemií koronaviru.

Tyto poznatky by vám měly napovědět, že i když se můžete spoléhat na jejich dlouhodobý růstový potenciál, v krátkodobém horizontu akcie žádnou přílišnou jistotu zisků nepřinášejí. Proto peníze, o nichž víte, že je budete během následujících zhruba 5 let potřebovat utratit, nemají v akciích co dělat. Můžete pro ně raději zvolit nějakou formu státních dluhopisů, depozitních certifikátů, konzervativnějších podílových fondů, anebo je klidně ponechat ve formě hotovosti.

Zejména v dnešním prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb vám totiž takto konzervativně krátko/střednědobě odložené peníze stejně žádné velké zhodnocení nepřinesou. Na druhou stranu si však i těmito konzervativními formami zhodnocování pojišťujete skutečnost, že až tyto peníze budete potřebovat, budou už na vás čekat a možná jich bude o nějaké to procento víc, než když jste je tam vkládali.

Pětiletý minimální investiční horizont je pojistka pro případ, že se stanete účastníky dalšího výrazného tržního propadu. Pokud by trhy za dva roky hypoteticky opět silně propadly a vy za dva a půl roku zjistili, že investované peníze nutně potřebujete, velmi pravděpodobně byste své pozice museli zlikvidovat ve ztrátě. Kdežto pokud si můžete dovolit pár dalších let vyčkat, akcie se (jako doposud vždy v historii) dříve či později zotaví a vrátí se zpět k růstu.

Složené úročení vašich úspor

Vraťme se ještě naposledy k onomu původnímu grafu, okolo kterého se celou dobu točíme. Nezapomeňte na skutečnost, že ukazuje hodnotu investovaných 100 $ po pár dekádách v populárním ETF. Ve chvíli, kdy byste se ovšem rozhodli, že do tohoto indexového fondu neinvestujete 100 $ jen jednou, ale budete si ty 2-2500 Kč odkládat každý měsíc a každý měsíc je do identického ETF rovněž investujete, možná už si dokážete představit, jak obrovskou hodnotu by dnes takový účet, jež pravidelně investuje od roku 1993, mohl mít.

Ušetřím vám čas, tady je malý příklad toho, co dokáží pravidelné měsíční investice při průměrném ročním hodnocení 10, 8, 6 a 4 % během 30 let. V případě $SPY je relevantní první sloupec s 10% zhodnocením, které si Wall Street historicky drží. V dalších sloupcích je však patrné, že ani konzervativnější investice s horší výkonností nejsou tak úplně k zahození.

Historická tržní výkonnost samozřejmě negarantuje podobná čísla i pro budoucnost, ale zejména robustní americké trhy mají již za pasem dekády a dekády konzistentního růstu bez ohledu na všechny krize a nepříjemnosti, které je již v jejich historii potkaly včetně válek, krachů, recesí atd.  

A úplně na závěr ještě jedna myšlenka z grafu - jak vidíte, aktuálně byste si sympatického 14násobku své původní investice mohli užívat jen tehdy, pokud byste investovali v roce 1993. Jinými slovy, s investováním není vhodné příliš dlouho otálet, protože každý rok se počítá.

#osobnifinance #investovani #akcie #spdrsp500etf #etf #pravidelneinvestovani #rust #slozeneuroceni #dlouhodobeinvestovani #investicnihorziont #financnigramotnost

Hodnocení: +65
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
10 minut
7 minut
5 minut
9 minut
5 minut
5 minut
8 minut
4 minuty
6 minut
8 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
10 minut
7 minut
5 minut
9 minut
5 minut
5 minut
8 minut
4 minuty
6 minut
8 minut
4 minuty