03.11.2021 6 minut čtení

Investiční strategie, která Buffettovi vydělala miliardy: Při dodržení pravidel "prakticky nemůžete prodělat"

Warrena Buffetta nikdy nenajdete, jak se na intradenním grafu snaží časovat trh nebo jak si hraje se spekulačními nákupy opcí. Jeho strategie se od dnešního "mainstreamu" zásadně liší... ale na druhou stranu z něj udělala miliardáře.

Buffett je dnes pravděpodobně nejslavnější žijící investor na světě. Se svým odhadovaným jměním 110 miliard dolarů je dnes šestý nejbohatší člověk na světě a této sympatické sumičce vlastní především své celoživotní investiční filozofii, které se říká "hodnotové investování". Co to znamená a můžete být hodnotovým investorem i vy?

Hledači trestuhodných slev

Ano, prakticky kdokoliv se může na akciových trzích chovat jako hodnotový investor a kráčet tak ve šlépějích Buffetta. Jde totiž o specifický typ přístupu k nakupování akcií, který se tak trochu podobá tomu, když se v second handu prohrabujete hromadou oblečení, dokud nenarazíte na kvalitní značkové tričko za pár korun.

Hodnotoví investoři hledají jehlu v kupce sena: investiční příležitosti nebo konkrétní společnosti, které jsou aktuálně podhodnocené i přesto, že u nich existuje významný potenciál růstu a zhodnocení. Za zakladatele a tvůrce hlavních principů hodnotového investování je považován Buffettův mentor a jeho profesor z Kolumbijské univerzity Benjamin Graham.

Hodnotové investování se řadí k fundamentálním strategiím, což znamená, že využívá všechna veřejně dostupná data o společnostech, jako je jejich tržní valuace, zisky a ztráty a všechno ostatní, co vám řekne náhled na kvartální výsledky hospodaření.

Jak z Buffetta hodnotové investování udělalo boháče

Chcete-li si udělat o Buffettově úspěchu s hodnotovým investováním úplný obrázek, je potřeba podívat se mimo jeho vlastní jmění i na jeho konglomerát Berkshire Hathaway v hodnotě přes 500 miliard dolarů, kde je dnes Warren stále prezidentem a výkonným ředitelem. Začátky tohoto giganta však svého času byly mnohem skromnější.

Kořeny Berkshire sahají až do 19. století, kdy společnost vznikla jako textilní firma pod názvem Valley Falls Company se sídlem na Rhode Islandu. O několik fúzí a dekád později z ní vznikla Berkshire Hathaway.

V druhé polovině 20. století zastihly nové trendy v textilním průmyslu Berkshire nepřipravenou a společnost se dostala do finančních problémů. A právě tehdy se na obzoru objevil Buffett, který usoudil, že je načase zasáhnout. Se svou akvizicí firmy začal v roce 1962, posléze začal pod Berkshire přidávat první pojišťovací společnosti včetně GEICO a dál už to asi znáte.

Byť v roce 2010 řekl CNBC, že akvizice Berkshire Hathaway byla "největší chybou, jakou jsem kdy udělal". Myslel to tak, že kdyby se místo Berkshire rovnou vrhnul na investování do pojišťovnictví, měla by dnes jeho firma hodnotu 400 a ne (tehdejších) 200 miliard dolarů.

Buffett velmi brzy ve své investiční kariéře zjistil, jaké jsou benefity hodnotového investování a nikdy se proto od nich ani nepokoušel nijak zásadně odklonit. Za více než 60 let existence své firmy nepřestal používat stále stejný model výběru nových členů svého holdingového portfolia: 

  • Najdi podhodnocenou společnost/akcii.
  • Ujisti se, že její finance jsou zdravé a management silný.
  • Vsaď na ni a nakup její akcie.
  • Pohodlně se usaď a za pár dekád uvidíš.

Žádná věda. Přesto je dnes Buffett jedním z nejbohatších lidí na světě a celé zástupy menších investorů se snaží bedlivě sledovat jeho investice a napodobovat je. Díky svému kapitálu dnes už Buffett může přistoupit k tomu, že si zajímavou společnost koupí celou. 

Dekády úspěchu také znamenají, že se přirozeně dostane k lepším nabídkám a příležitostem než "obyčejný smrtelník". To je ale při pohledu na jeho výsledky a respekt, který má v investiční a byznysové komunitě, tak nějak logické. Dokažte za 60 let to, co on a lidé vám budou také den co den bušit na dveře s nabídkami na lukrativní investice.

Pokud byste měli podobnou ambici, můžete naštěstí udělat druhou nejlepší věc po koupi celé podhodnocené společnosti - koupit si její akcie.

Jak se hodnotové investování liší od mantry "nakup levně a prodej draze"?

Na první pohled si možná říkáte, že hodnotové investování vlastně není nic jiného než selský rozum: Nakup akcie levně a prodej je draze. Pokud by to ale bylo až takhle jednoduché, asi by po světě běhalo zatraceně víc Buffettů, že?

Hodnotové investování zahrnuje dva klíčové aspekty, které jsou snadné v teorii, ale náročné v praxi: 

1) Funkční know-how pro to, jak najít a správně posoudit, že je daná společnost nabízena trestuhodně levně.

2) Dlouhodobé držení své investice bez ohledu na volatilitu či krátkodobé tržní propady.

Warren Buffett navíc doporučuje, aby se hodnotoví investoři nezaměřovali na nalezení jedné podhodnocené akcie, ale celé široké skupiny takových akcií. Hledáte tak v kupce sena hned několik jehel.

Při posuzování toho, zda je daná firma či akcie podhodnocená, je zároveň klíčové neustále pamatovat, že vám jde o dlouhodobý horizont. Takže nejde o to, zda se společnosti bude dařit lépe příští rok, ale o to, zda se jí bude dařit velmi dobře i za 10 nebo 20 let. 

A ani po nakoupení nemáte vyhráno. I v případě, že skutečně správně zvolíte podhodnocenou akcii, která následně začne pomalu a jistě růst stále výš a výš, čekají vás roky disciplíny a snahy udržet se, abyste při prvním náznaku nějakého výraznějšího výprodeje raději neskočili po dosavadním zisku a celou pozici nevyprodali.

Buffett se k tomuto předčasnému opouštění pozic vyjádřil v roce 2014 (opět pro CNBC): 

"A pokud si [investoři] myslí, že se mohou neustále trousit do trhu a z něj a nakupovat a zase hned prodávat akcie, měli by si raději koupit letenku do Las Vegas. Prostě to takhle dělat nelze. Co ale mohou udělat, je usoudit, že tady existuje hned několik solidních amerických společností, vlastně celá hromada. A pokud v portfoliu vlastníte průřez jejich akciemi a zejména pokud je postupně přikupujete, jednoduše nemůžete skončit ve ztrátě."

Ne moje slova, ale Buffettova - na druhou stranu jeho track record příliš masivních ztrát ani propadů hodnoty portfolia za celé ty roky neobsahuje, takže asi ví, o čem mluví.

Hodnocení: +67
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.