31.08.2018 6 minut čtení

Buffettovo Berkshire Hathaway investovalo do indické společnosti Paytm

Během poslední výroční schůze akcionářů společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett zpětně připustil, že neinvestování do Amazonu a Googlu byla chyba. Zdá se, že nechce podobný omyl opakovat. Proto investuje do společnosti působící v jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Zde je vše, co potřebujete vědět o jeho nejnovější indické investici a proč je to dobrou zprávou pro akcionáře.

Omažský konglomerát investoval do indické fintech start-upové společnosti Paytm, jedná se tak o jeho první investici v této dramaticky se rozvíjející zemi. Detaily investice ještě nebyly prozrazeny, každopádně se ví následující: Dohodu vedl Todd Combs, jeden ze dvou investičních manažerů zodpovědných za několik nedávných investic Berkshire, který se současně připojuje ke správní radě mateřské společnosti Paytmu, One97 Communications.

Vstup původně textilní společnosti do Indie není až tak překvapující, minulý rok nazval Buffett Indii „nesmírně obrovským trhem s velkým potenciálem“. Záleží ovšem na velikosti příležitosti, kterou Paytm nabízí. V jeho případě jsou však takřka neomezené.

Nenechte se zmást: Paytm je multimiliardová společnost

Paytm, který se sám nazývá největší indickou digitální a mobilní platformou pro prodej zboží, je vlajkovou lodí společnosti One97 Communications, finančně podporovaný i Alibabou. Berkshire údajně získala v One97 podíl ve výši 3 až 4 procenta v hodnotě přibližně 356 milionů dolarů.

Toto číslo může vyznít jako poměrně malé v rozvaze Berkshire Hathaway, každopádně ale zvýšilo ocenění fintech start-upu na 10 miliard dolarů. Paytm tak dnes představuje druhý nejvýše valuovaný start-up v Indii za Flipkartem. Investoři si možná vzpomenou, že ve Flipkartu nedávno získal 77 procent americký retailový obr Walmart.

Indická demonetizace v roce 2016, kdy vláda stáhla z oběhu bankovky s vysokou hodnotou rovnající se 86 procentům hotovosti kvůli omezení šedé ekonomiky, se ukázala pro Paytm jako neočekávaně skvělá zpráva. Lidé byli náhle nuceni obrátit se na bezhotovostní a digitální platby. Uživatelská základna společnosti už překročila 300 milionů a to z „pouhých“ 115 milionů před demonetizací. Pro představu – nejbližší konkurence v oblasti elektronických peněženek MobiKwik, měl na konci roku 2017 100 milionů uživatelů.

Uživatelská základna společnosti už překročila 300 milionů

Indický start-up využívá své zákaznické základny pro rozšiřování svého sortimentu a nabízí Berkshire Hathaway vstupní bod do několika potenciálně vysoce rostoucích oblastí ve druhé nejlidnatější zemi světa.

Čím Paytm zaujal pozornost Berkshire Hathaway

Nejedná se pouze o investici do digitální platební společnosti: Bouřlivý růst indického start-upu připomíná Amazon. Paytm se snaží prosadit téměř všude. Zde jsou některé z oblastí, do kterých se už Paytm pustil:

Paytm peněženka – rozsah služeb peněženky obsahuje cestování, vstupenky na sportovní události i zábavu. Paytm tvrdí, že prodává téměř 4 miliony leteckých, železničních a autobusových jízdenek měsíčně, přičemž největší indický cestovní agregátor MakeMy Trip prodal ve fiskálním roce 2018 přibližně 72,8 milionu letenek a autobusových jízdenek. Cílem Paytm v příštím roce pak je zdvojnásobení objemu prodejů. Kromě toho také jeden z akcionářů Softbank v současnosti spouští službu digitálních plateb v Japonsku

Paytm Mall – v současnosti již třetí největší e-commerce společnost v Indii v závěsu za Amazonem a Flipkartem, generovala v červnu anualizované hrubé tržby ve výši 3,5 miliardy dolarů. Společnost cílí do března 2019 na prodeje ve výši 10 miliard dolarů.

Paytm banka – řadí se mezi jedenáct indických bank, které obdržely platební licenci. To jí umožňuje nabízet omezené bankovní služby jako jsou nízkonákladové spořící účty, vklady, vydávání platebních karet a převody finančních prostředků. Zaměřuje se primárně na obyvatele, kteří dosud nemají vlastní bankovní účet.

Paytm Money – platforma pro distribuci podílových fondů, která brzy zahájí provoz.

Finanční služby – rozšiřující se nabídka služeb nabízející půjčky, pojištění, prodej zlata nebo směnu zahraničních měn. Cílem společnosti je podle Bloombergu, stát se největší digitální bankou na světě s pěti sty miliony účtů.

Paytm má do budoucna velké plány, a to zejména v průmyslových odvětvích, o kterých má Buffett velmi silné mínění

Paytm Inbox – služba zasílání zpráv, podobná WhatsAppu, která navíc umožňuje převod peněz a brzy nabídne živé televizní a zábavní videa. Dnes má tato služba více než 120 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

**Paytm AI Cloud – služba cloudového uložiště využívající umělou inteligenci, která byla nedávno spuštěna ve spolupráci s klíčovým akcionářem Alibabou.

Je zřejmé, že Paytm má do budoucna velké plány, a to zejména v průmyslových odvětvích, o kterých má Buffett velmi silné mínění. Jedním z příkladů jsou samozřejmě finanční a bankovní služby. Takových akcií naleznete v portfoliu Berkshire Hathaway již dnes mnoho. Jako rychle se rozvíjející fintech, tak Paytm optimálně vyhovuje obchodní strategii konglomerátu.

Také jako přední společnost zabývající se digitálními platebním službami má Paytm velký náskok před konkurencí, navíc může využívat silného síťového efektu. Už víme, že přesně takové společnosti s konkurenční výhodou Buffett s oblibou vyhledává.

A nakonec je také důležitý fakt že zakladatel Paytm a jeho CEO, Vijay Shekhar Sharma je sám velmi finančně zaangažovaný ve svém projektu, vlastní většinový podíl v Paytm Payments Bank, což je další z typických Buffettových kritérií při výběru akcií.

Slovo závěrem

Paytm zatím není rentabilní, ale jeho aktivity rostou velmi vysokým tempem. Současně se zdá, že Sharmaova touha po růstu je doslova nenasytná a jen tak neskončí, i když upřednostňuje výši cash flow nad zisky. Je jisté, že mezi tak tvrdou konkurencí nebude snadné se prosadit, avšak švýcarská Credit Suisse odhaduje růst odvětví digitální plateb v indii do roku 2023 na pětinásobek čili 1 bilion dolarů.

K tomu můžeme připočíst Morgan Stanley, který odhaduje růst indického e-commerce trhu do roku 2026 na 200 miliard dolarů. Je tedy možné že Berkshire Hathaway skutečně našlo příležitost podobnou Amazonu, kterou v minulosti prošvihla.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jooo, to jsem si taky vždycky říkal, jak je možný, že někdo jako Buffett vynechal možnost investovat do Amazonu nebo Google...dneska mohl být na 200 miliardách majetku :)
  0
  • 300 :P
   0
  • Jooo pánové...po bitvě je každý generál :-D
   0
  • Pane Havlíku, samořejmě máte pravdu. Taky jste kupoval v roce 2003 akcie Apple když byly za 99 centů? :-)
   0