17.12.2020 5 minut čtení

Zapomeňte na ropu! Obnovitelné energie jsou budoucností a reagovat by na to měli i investoři

Akcie společností podnikajících v odvětví obnovitelných energií se nyní zdají jako mnohem lepší dlouhodobé nákupy než jejich „ropní“ konkurenti. Zdá se, že těžaři ropy začínají mít pomalu své nejlepší dny za sebou.

Ropný průmysl začíná bojovat o holé přežití. Nachází se uprostřed druhého obřího poklesu za posledních 5 let. Tento se však zdá být mnohem fatálnější. Pandemie covid-19 natolik snížila poptávku po ropě, že se z tohoto poklesu možná ropný průmysl nikdy nezotaví. Naopak firmy podnikající v odvětví obnovitelných energií nespí a využili tohoto poklesu k získání většího podílu na trhu.

Z těchto důvodů budoucnost ropného průmyslu za poslední roky značně ztmavla. Právě nyní by tak mohl nastávat vhodný čas, aby investoři zapomněli na nákup ropných akcií a místo toho soustředili své investičním záměry na průmysl obnovitelné energie.

Výhled dvou polárních protikladů

Na začátku letošního roku představil ropný gigant BP (NYSE: $BP) svůj nejnovější dlouhodobý výhled na energetický trh. Společnost už tehdy neviděla výhled na trh příliš pozitivně. Sama zaznamenala, že fosilní paliva ztrácejí podíl na trhu ve prospěch obnovitelných zdrojů, a to i v těch „nejlepších“ případech, kdy vlády nepřijímají legislativní změny, které přechod na obnovitelné energie dále urychlují. BP očekávalo, že do roku 2050 budou fosilní paliva představovat méně než 70 % celkového podílu primárních energetických zdrojů (pokles z letošních 85 %). Mezitím však vznikly další dva scénáře budoucnosti, které hovoří o poklesu podílu fosilních paliv na 40 %.

Hlavním důvodem, proč fosilní paliva budou ztrácet půdu pod nohama je to, že nemohou konkurovat obnovitelným zdrojům, které jsou čistší a neustále snižují náklady na výrobu energie. Pobřežní vítr už je v řadě případů levnější k výrobě elektřiny než používání plynových turbín. Vedle toho je pak solární energie na nejlepší cestě k tomu, stát se nejlevnějším velkoobjemovým zdrojem energie už za pár let.

Přední americké společnosti z odvětví obnovitelných zdrojů, včetně Brookfield Renewable Partners (NYSE: $BEP) a NextEra Energy (NYSE: $NEE), už zaznamenaly pomalé otáčení globálních trendů a investují velké peníze do nových projektů. #Brookfield tak například předpokládá růst svého EPS tempem 11–16 % ročně, minimálně do roku 2025. NextEra pak nedávno zveřejnila zprávu, ve které posílila očekávanou míru růstu celého odvětví.

Když to porovnáme s výhledy většiny ropných společností, uvidíme výrazný kontrast. Například Chevron (NYSE: $CVX) v nedávné době snížil svůj dlouhodobý odhad kapitálových výdajů z rozmezí 19 až 22 miliard dolarů ročně do roku 2025 o 25 %.  Podobně se zachoval i ExxonMobil (NYSE: $XOM), který své predikce snížil dokonce o třetinu. Díky sníženým investičním výdajům v příštích letech většina ropných společností neporoste, pokud vůbec.

Pokud je nemůžete porazit, připojte se k nim

Vzhledem k této „hrozbě“ tak například BP plánuje v příštích několika letech odklon čistě od fosilních paliv. Společnost má v úmyslu omezit své investice do fosilních paliv a přesměrovat tento kapitál na nízkouhlíkové projekty. Výsledkem je, že společnost očekává, že její produkce ropy v příštím desetiletí poklesne o 40 %. Ve stejném období by naopak mela růst produkce z „nízkouhlíkového“ podnikání, jako jsou obnovitelné zdroje a bioenergie, desetinásobně.

Několik dalších ropných společností provádí podobné kroky. Například Total (NYSE: $TOT) plánuje snížení produkce ropných produktů v příštích deseti letech o 30 %. Plánuje postupně nahrazovat ropu a situovat se do jednoho ze světových lídrů v oblasti obnovitelné energie. Enbridge (NYSE: $ENB) a Equinor (NYSE: $EQNR) mezitím vyvíjejí projekty v oblasti výroby obnovitelné větrné energie v mořských oblastech, na úkor investic do těžby ropy.

Dokonce i Chevron se pomalu začíná od ropy odklánět, když plánuje v roce 2021 investovat 300 milionů dolarů, aby společnost pokročila v energetické transformaci.

Volba se zdá být jasná

Je stále pravděpodobnější, že globální spotřeba ropy dosáhla vrcholu. Zdá se, že ropný průmysl v příštích několika desetiletích směřuje k poklesu, a to poměrně strmému. Ropné akcie až na výjimky, které se začnou orientovat více směrem k obnovitelným energiím, mají pouze omezený prostor pro další výrazný růst.

A teď to srovnejte s obnovitelnými energiemi, které jsou na cestě k zrychlenému růstu v příštích několika desetiletích, protože náklady na výrobu energie z obnovitelných zdrojů budou nadále klesat. Společnosti zaměřené na toto odvětví mají potenciál generovat silný růst a vysokou návratnost investic. Proto má mnohem větší smysl zapomenout na ropné akcie a zaměřit se na světlou budoucnost v oblasti obnovitelných zdrojů.

#akcie #ropnyprumysl #ropa #tezariropy #investovani #BP #NextEraEnergy #BrookfieldRenewablePartners #Total #Enbridge #Equinor #obnovitelnaenergie #energie

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tady se trošku bojím té transformace ropných společností. Karty se mohou kdykoliv vmžiku obrátit, pokud správně zafinancujete své budoucí kroky. 

  +2
  • tak jsem nad tím přemýšlel, když jsem to psal. Podle mě to je podobné jako s elektrovozy. Kdyby se klasické automobilky rozhodly opravdu k masivnímu odklonu od tradičních vozů a investovaly by dost peněz do rozvoje, mohly by ohrozit Teslu, Nio a další? 

   Ale investují dostatek peněz? Budou se na elektromobily soustředit v dostatečné míře a nemají už příliš velké zpozdění? Tady to je dle mého stejné. Záleží jestli fandíte nově rostoucím speciálistům nebo věříte, že se původně ropné společnosti dovednou opravdu přizpůsobit... 

   +3
  • @PatrikKudlacek Velice podobné téma, ano. Elon Musk je neskutečný génius, který ví co dělá a dle mého odolá i zajetým automobilovým značkám, které po pravdě nejsou na špatné cestě, ale mají určitě co dohánět. Možná bych se jen trošku obával nějaké nabídky ze strany koncernu Volkswagen, peníze voní. Ale NIO, Li, Xpeng, na to jsem opravdu zvědavý a obezřetný.

   0
  • @vojtechTomiska taky se momentálně o Volkswagen zajímám...strýc od přítelkyně pracuje na vysoké pozici ve vývoji ve škodovce, tak si pro něj chystám svátky výslech. 😁 Já jsem v tomhle trochu konzrevativní a raději bych investoval do nějaké zavedenější automobilky...

   +3
 • No my už máme na kancelářské budově solární panely nějaký pátek 😎

  +2
  • Tak to vám budou vaši potomci určitě vděční...😊 

   +2
 • je to jen nazor ze skonci pr obnovitelnych zdroju je obrovske a dotovane vladami otazkou je proc ale staty drzi neobnovitelne zdroje a vyrabi pomoci nich vetsinu energie ve svych zemich?pripomina mi to komunismus teorie je uzasna ale prakticky k nicemu

  0
  • Proč myslíte, ze u nás skončí uhelné elektrárny až v roce 2038? Jsou v tom obrovské peníze, a jejich lobby má v naši vládě veliký hlas. Až skončí vláda starých struktur, obnovitelné zdroje poletí vzhůru. Já například věřím v dopravě víc vodíku než elektřině. EFV na domě? Urcite, ale v autě? Svět se stále zrychluje, čekat hodinu na dobití? Kdo ze současných mladých na to bude mít “čas“?

   0
  • @cornis mate pravdu ze svet se zrychluje o tom neni pochyb a stejne jako vy verim ze vodik bude hlavni tahoun ,otazkou je proc je stale ekonomicky efektivni vyuzivani uhli a ropy ?

   0
  • @cornis stačí jeden relativně malý technologický skok (a podle mě už to má zrovna Elon někde v šuplíku) -dotáhnout do průmyslové aplikace něco jako grafenove ultrakapacitory a budete nabíjet auta v podstatě jedním impulsem , nehledě na výdrž třeba 100 000 cyklů. Cenu auta to současně sníží klidně o polovinu. A to by pak klidně mohlo VW a ostatní dostat do role Nokie.( Taky si svého času nikdo neuměl představit, že by padla). Těch scénářů je mnoho.

   0