17.12.2020 3 minuty čtení

Kde se nejvíce vyplatí investovat do nemovitostí

Nejvýnosnější investicí jsou malé byty v Chomutově. I v případě financování hypotékou umožní vybrané nájemné úvěr po 9 letech předčasně splatit. Naopak v Praze nájemné nepokryje ani splátku hypotéky.

Zaměřili jsme se na prodejní a nájemní ceny ve 21 českých městech, abychom zjistili, kde se koupě bytu za účelem investice vyplatí nejvíce. Kromě lokality bylo cílem zjistit, jaký vliv má na výnosnost velikost bytu a jeho technický stav. V analýze jsme zohlednili pouze byty, u kterých byla ukončena inzerce na realitních portálech od 1. 6. do 30. 11. 2020.

Z inzerce jsme vycházeli z toho důvodu, abychom byli schopni zohlednit stav nemovitosti (na katastru tento údaj není). Abychom minimalizovali riziko rozdílu mezi nabídkovou a skutečnou prodejní cenou, tak jsme vždy použili částku, která byla u nabídky v době, kdy z inzerce zmizela. O skutečných rozdílech mezi nabídkovými a transakčními cenami se můžete dočíst zde.

Příjem v podobě inkasovaného nájemného může být pro investory pouze jedním z kritérií při výběru vhodné koupě. Zaměřili jsme se i na průměrnou dobu inzerce pronájmu – tj. jak dlouho trvá v dané oblasti najít nájemníka. A nakonec jsme prodejní ceny porovnali se stejným obdobím v roce 2019, abychom zjistili meziroční změnu.

Co je nutné při investici do nemovitosti zohlednit

Ne každý si může dovolit koupit nemovitost na pronájem z vlastních zdrojů. To je i důvod, proč jsme v případě prodejů zohlednili pouze byty v osobním vlastnictví, aby na ně bylo možné poskytnout hypotéku. Následně jsme spočítali výši splátky při úrokové sazbě 2,0 % a za předpokladu, že by půjčka byla 80 % hodnoty nemovitosti (20 % by bylo financováno vlastními prostředky).

Dále je nutné brát v úvahu to, že ne vždy bude nemovitost pronajata. V analýze jsme počítali s obsazeností (a zaplaceností :-)) 11 měsíců v roce.

Výnosnost investice dle lokality

Největší výnosnost jsme zaznamenali u malých bytů v průměrném stavu v Chomutově. V průměru se zde 40metrové byty pronajímají za 7 440 Kč/měsíc. I pokud byste každý rok hledali 1 měsíc nové nájemníky, tak bude vybrané nájemné představovat výnos 10,55 % ročně. A to není zohledněn růst hodnoty samotného bytu. Ten v Chomutově dosáhl 32 % (nutné je však podotknout, že nemůžete vědět, jakým směrem se budou ceny ubírat v dalším roce).

Investice do malých bytů v průměrném stavu

V případě financování bytu v Chomutově hypotečním úvěrem by byla splátka 2 323 Kč. Kdybyste zbylých 4 497 Kč každý měsíc investovali s 1% úrokem, tak již za 9 let můžete úvěr předčasně doplatit. V 9. roce již naspořená částka vyšší, než je nesplacený dluh.

Přehled splácení hypotéky na byt v Chomutově

Zajimá vás, jak jsou na tom byty v jiných velikostech a stavech? Přečtěte si celý článek zde.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.