28.06.2019 2 minuty čtení

Legendární designér Jony Ive opouští Apple, s akciemi to však nic neudělalo

Pokud bychom měli jmenovat osobnosti, které stály za ohromným úspěchem značky s nakousnutým jablkem, bude mezi nimi jednoznačně i tento londýnský rodák. Šéfdesignér Jony Ive se nyní po více než čtvrtstoletí s firmou loučí.

Ta zpráva je na první pohled překvapivá a šokující, ale při bližším pohledu se o tak zásadní změnu nejedná. A uvědomila si to také v těchto dnech jinak velmi emotivní burza. Akcie Apple se před začátkem pátečního obchodování propadly pouze o 0,65 %, což není nikterak výrazná ztráta, která by se vymykala z obvyklých pohybů ceny.

Jony Ive, dvaapadesátiletý legendární designér, má na svědomí top produkty jako iMac, Macbook, iPad a hlavně iPhone, který se dá bezpochyby označit za jeho životní počin. Do firmy z Cupertina nastoupil už v roce 1992, tedy v době, kdy se společnost zmítala v krizi. Po návratu Steva Jobse však jeho pozice posílila a on se jako hlavní designér postaral o mnoho uživatelsky oceňovaných produktů.

V roce 2006 byl Jonathan Ive vyznamenán Řádem britského impéria (CBE) a roku 2012 povýšen do hodnosti rytíře (KBE). Jeho jmění je nyní odhadováno na 130 milionů dolarů.

Iveho odchod, který Apple oznámil v tiskové zpráva, však není nikterak definitivní. Ive sice zakládá vlastní designerskou agenturu s názvem LoveFrom, technologického giganta si však ponechá mezi svými klienty. Není tedy pochyb o tom, že i další produkty Applu ponesou jeho rukopis.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.