17.12.2020 3 minuty čtení

ECB zmírňuje zákaz dividend kvůli COVID-19, zlepšují se vyhlídky

Evropská centrální banka v úterý rozhodla o tom, že dovolí bankám vyplatit akcionářům část svých kumulovaných zisků z let 2019–2020, pokud mají dostatek kapitálu.

Nejvyšší kontrolní banka v oblasti #bankovnictví v eurozóně stále žádá banky, aby byly obezřetné, aby uchovaly kapitál před vlnou nesplacených půjček, která by mohla dosáhnout 1,4 bilionu eur (1,70 bilionu dolarů).

Nyní však vytváří prostor pro malé výplaty směrovány nejzdravějším bankám, aby mohli vyplácet akcionářům. Při zlepšování ekonomického výhledu ECB celkově dbá na výzvy nespokojených bankéřů a investorů.

"ECB očekává, že dividendy a odkup akcií zůstanou pod 15 % kumulovaného zisku na roky 2019–20 a nebudou vyšší než 20 bazických bodů poměru společného kapitálu Tier 1 (CET1), podle toho, která hodnota je nižší," uvádí se v prohlášení ECB.

"Banky, které mají v úmyslu vyplatit dividendy nebo odkoupit akcie, musí být ziskové a musí mít silné kapitálové trajektorie", informovala agentura Reuters. Doporučení zůstane v platnosti do září 2021 a obsahuje požadavek, aby banky využívaly "extrémního zmírnění" s bonusy a místo toho používaly kapitál na financování domácností a společností.

Eurozóna stále zápasí s druhou vlnou pandemie, přičemž se očekává, že v následujících měsících dojde k nárůstu počtu přestupků v důsledku postupného ukončování některých vládních podpůrných schémat a dojíždění úspor společností a domácností.

Vyhlídky na očkování však znamenají, že další výhled se zdá být růžovější, což vede ECB k tomu, že v příštím roce se má ekonomika eurozóny odrazit o 3,9 % a v roce 2022 o 4,2 %.

"Při revizi svého doporučení #ECB uznává sníženou nejistotu v makroekonomických projekcích," uvádí se v prohlášení, „cílem revidovaného doporučení je zajistit schopnost bank absorbovat ztráty a poskytovat půjčky na podporu ekonomiky." Bank of England minulý týden stanovila vlastní dividendový strop pro britské banky na 25 % kumulativního zisku 2019/20.

@MartinKristoff_CFDworld, CFD World

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 84.70% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.