24.11.2021 5 minut čtení

Je už příliš pozdě začít spořit na důchod? Jak realizovat svůj důchodový plán ve středním věku?

Přemýšlíte, že byste se chtěli ještě zabezpečit na důchod, ale nejste mileniálem, který před sebou má ještě desítky let času? Nezoufejte. Pojďme se podívat, co podniknout ve středním věku, abyste svůj důchodový plán dostali na správnou cestu.

Množí se mi pod články dotazy, co by měli uživatelé dělat, pokud jim je třeba kolem padesátky a ke spoření, potažmo investování na důchod se doposud nedostali. Pokud jste doposud nezačali s budováním svého důchodového fondu, věřte, že v tom nejste sami.

Pokud nechcete snížit v důchodu svůj životní standard, může vás také život v penzi stát dost peněz a důchodový fond milionového rozsahu nevybudujete přes noc. Bude trvat více než desetiletí, než nashromáždíte stovky tisíc korun, ne-li miliony. Čím déle budete vyčkávat, než začnete spořit, tím náročnější bude dosáhnout vašeho cíle.

Znamená to, že můžete na vaše sny o pěkném důchodu zapomenout, pokud začínáte pozdě? Naštěstí nikdy není pozdě začít. S pozdějším začátkem však budete muset být více strategičtí. Nemáte čas ztrácet čas, takže je důležité využít každý den naplno. Tady jsou tři kroky, se kterými můžete začít ihned:

1. Neotálejte už ani o den déle

Spoření na důchod je mnohem snazší, pokud začnete v raném věku. Samozřejmě se už nemůžete vrátit v čase do svých dvaceti, ale můžete alespoň začít hned teď.

Poslední věc, kterou byste měli udělat je vzdání se svých cílů, protože si myslíte, že jsou nedosažitelné. I když nemáte mnoho času na vybudování důchodového fondu, můžete ušetřit více, než si třeba na první pohled myslíte.

Řekněme například, že máte 10 let před odchodem do důchodu a nemáte žádné úspory. Pokud investujete měsíčně 3000 Kč se 7% návratností, budete mít v době odchodu do důchodu na investičním účtu 500 000 Kč. Ačkoliv to pravděpodobně nebude stačit, je to lepší než nic. Ať začnete se spořením kdykoliv, obecně platí, že je lepší začít jakkoliv pozdě, než se na svou budoucnost vykašlat.

2. Své peníze investujte

Pokud ve svém rozpočtu objevíte hotovost, kterou můžete odkládat na důchod, je to skvělý první krok. Stejně důležité ale je zajistit, abyste peníze investovali namísto pouhého odkládání na nějaký spořící účet. Vliv inflace dělá své a na spořícím účtu budou vaše úspory přicházet o hodnotu.

Ačkoliv může investování znít riskantněji než spoření, je pravděpodobné, že se bude váš výnos pohybovat mezi 5 až 10 % ročně, což pomůže vašim úsporám růst mnohem rychleji.

Neznamená to však, že byste při alokaci svých investic neměli být opatrní. Nezapomínejte na diverzifikaci. Vložení všech svých peněz do akcií nebo jediné akcie je velmi riskantní (zvláště pokud se váš odchod do důchodu blíží), protože případný propad akciového trhu by mohl mít devastující vliv na vaše úspory. Pouhé investování do dluhopisů však může znamenat, že neuvidíte reálný růst hodnoty vašich investic.

Chcete-li najít vhodnou rovnováhu pro rozdělení svého portfolia mezi dluhopisy a akcie, zvažte využití pravidla 110: Odečtěte svůj věk od čísla 110 a výsledkem by mělo být procentuální zastoupení akcií ve vašem portfoliu. To znamená, že pokud vám je například 50 let, zaměřte se na investování 60 % svých peněz do akcií a 40 % do dluhopisů. To pomůže vašim penězům rychleji růst, a přitom snížíte rizikovost investice. (Jedná se o čistě osobní názor a můžou se najít lidé, kteří budou chtít alokovat i v důchodu 80 % svých investic do akcií a naopak.)

3. Zvažte svá důchodová očekávání

V závislosti na tom, jak blízko jste důchodovému věku, možná nebudete schopní vybudovat milionový důchodový fond. To je v pořádku a neustále byste si měli připomínat, že dělat cokoliv je lepší než nedělat nic. Možná však budete muset lehce přehodnotit svůj životní styl v důchodu.

Pokud si na odchod do důchodu nemůžete našetřit kolik potřebujete, budete výrazně závislí na důchodu od státu, přičemž se průměrný důchod pohybuje momentálně něco málo nad 14 000 Kč. Promyslete si proto, jakou část z vašich životních nákladů může pokrýt právě důchod od státu až přijde na věc.

Zvažte, jaké typy obětí byste mohli podstoupit až odejdete do důchodu. Nemohli byste se například přestěhovat do dostupnější oblasti? A co prodej vašeho vozu? Tyto velké životní změny mohou být velmi skličující a snad je nikdo z vás nebude muset podstupovat, potenciálně vám ale mohou ušetřit i tisíce korun měsíčně – což vám usnadní život, byť bude váš důchodový fond minimální.

Vybudování dostatečného důchodového fondu může být poměrně náročné, pokud začínáte pozdě, ale není to nemožné. Nevzdávejte to a snažte se během času, který vám zbývá, uspořit maximální částku. Možná zvládnete našetřit více, než si myslíte.

Hodnocení: +64
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky