3 minuty čtení

Closing Bell (15. 12. 2020) – Fiskální pomoc na dosah, zítra zasedá FED

Zámořské akciové trhy i během druhé obchodní seance tohoto týdne hnal vzhůru optimismus zaznívající z amerického Washingtonu.

Po týdnech vyjednávání se z Kongresu ozývají dlouho očekávané pozitivní komentáře ohledně objemu a schvalovacího procesu fiskální pomoci americkému hospodářství. Všechny tři hlavní americké indexy se dnes pohybovaly vysoko v zelených číslech.  Dařilo se sektoru energií a základních materiálů. Světové ceny ropy rostly navzdory zprávě Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která ve svém zápise uvedla, že zahájení očkování proti novému koronaviru nepovede k rychlému odstranění negativního vlivu pandemie covidu-19 na globální poptávku po ropě.

Demokratická politička a od roku 2019 předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová údajně pozvala klíčové představitele Kongresu včetně vůdce senátní většiny Mitcha McConnella, vůdce senátní menšiny Chucka Schumera a vůdce menšiny Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho na schůzi ve snaze dosáhnout dohody o podobě stimulačního balíčku. Zákonodárci v pondělí představili plán, jak rozdělit stimulační účet ve výši 908 miliard dolarů na dvě části. První návrh ve výši 748 miliard dolarů by se měl týkat podpory distribuce vakcín a dávek v nezaměstnanosti, druhý účet ve výši 160 miliard dolarů poputuje do státní a místní správy a programu kompenzační pomoci. Návrh vyvolává pozitivní očekávání, že  zákonodárci měli být schopni poskytnout trhům určitou formu reálného stimulu před pátečními kongresovými prázdninami.

Kromě zpráv ohledně pokroku v oblasti distribuce vakcíny ve Spojených státech jsme se dočkali také zajímavého podnětu od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který potvrdil, že vakcína proti koronaviru společnosti Moderna ($MRNA) byla účinná na 94,1 %, přičemž bez dalších obav dojde k nouzovému povolení léku koncem tohoto týdne. Evropská agentura pro léčivé přípravky se dnes nechala slyšet, že o podmínečné registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech rozhodne mezi 21 a 23. prosincem.

Technologické akcie dnes nezůstávaly pozadu, když technologický gigant Apple ($AAPL) rostl pod zprávami o nabytí silné poptávky po své nejnovější várce iPhonů. Apple hodlá v polovině příštího roku zvýšit produkci telefonů na 96 milionů, což je o 30 % více než ve stejném období loňského roku. Zatímco trh předpovídá objem o 215 mil. jednotek pro rok 2021, společnost věří, že na základě aktuálního trendu má potenciál prodat více jak 240 milionů jednotek. Tato čísla by zatměla i předchozí rekord o 231 mil. kusech prodaných v roce 2015.

V Británii v tříměsíčním období do konce října přišlo o práci rekordních 370 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti vzrostla z 4,8 na 4,9 %. Nárůst míry nezaměstnanosti byl přesto menší, než očekával analytický konsenzus, ten předpovídal zvýšení na 5,1 %.

Během zítřejší obchodní seance bude americký FED pořádat své poslední zasedání měnové politiky v roce 2020 a na pozadí ochabujícího ekonomického oživení představí svou vizi do nového roku. Americká data z trhu práce za měsíc listopad poukázala na pokles růstové dynamiky a nejnovější údaje o nezaměstnanosti dosáhly v důsledku nových opatření k omezení šíření viru nejvyšší hodnoty od letošního září. Právě tato data by mohla přimět tvůrce monetární politiky k debatám o úpravě programu nákupu aktiv.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.