Akcionáři &ABNB a &DASH dostali minulý týden předčasný vánoční dárek v podobě miliard dolarů, které vynesly veleúspěšné IPO obou společností, jež se proslavily jako narušitelé zavedených pořádků ve svých segmentech (hoteliérství a rozvoz jídla). A byť je nepochybně zajímavé si o masivních valuacích obou těchto společností neustále číst, aktivní investor by si je měl uložit do záložky "možná koupím, až cena klesne" a raději hledat zhodnocení jinde.
Najít levnější nebo relativně podhodnocené technologické akcie přitom i po letošní technologické rally Nasdaqu stále lze. Následující trojice rozhodně stojí za pozornost a bližší studium:
Zillow Group ($ZG)
I Zillow Group lze považovat za "narušitele" zavedených pořádků. Americký realitní trh, který dlouhá léta kontrolovali pouze realitní makléři, jež si z prodejní/nájemní částky účtovali procenta jako provize, si o rozbití zavedených pořádků přímo říká. A Zillow Group se je nyní skrz svou službu snaží téměř zcela nahradit technologií.
Společnost začala jako databáze nemovitostí pro spotřebitele. Nakonec se jí ale podařilo na platformu dostat i velké realitní makléře, kteří zde začali inzerovat. Mnohem větší příležitost ale skrývá potenciální zjednodušení (a zlevnění) nákupu či prodeje nemovitostí pro všechny zúčastněné.
Pro tento účel existuje ve všech 25 amerických státech, kde společnost působí, služba Zillow Offers. Ta umožňuje majitelům nemovitostí prodat třeba svůj dům velmi rychle přímo Zillow a tím se zcela vyhnout procesu přípravy prodeje, pořádání prohlídek pro zájemce a vyjednávání s nimi o ceně. Zillow následně dům připraví k prodeji a prodá sama, zatímco původní majitel má již peníze na účtu.
Že tento byznys má něco do sebe, ukazuje skutečnost, že z celkových příjmů společnosti za letošní 1. pololetí ve výši 1,89 miliardy dolarů tvořilo 1,23 miliardy dolarů právě Zillow Offers. Služba v tuto chvíli není zisková (částečně i proto, že Zillow aktuálně nemovitosti ve velkém zejména vykupuje), ale jakmile společnost dostane přeprodávání domů či bytů a jejich ocenění pod kůži (možná i s pomocí nasmlouvaných partnerů z řad realitních makléřů), mohly by se z dlouhodobého pohledu začít dít divy.
Zillow se pomalu a jistě stává populárním místem, kam zájemci i prodejci domovů automaticky vyrážejí hledat informace či nabídky, což je samo o sobě skvělým byznysem. Nebude to ale hlavní důvod, proč tato růstová akcie v budoucnu poroste. Služba Offers dnes představuje pro budoucnost největší potenciál a aktuálně nemá na trhu žádnou skutečnou konkurenci. Pokud se z ní Zillow podaří udělat ziskový byznys, akcie se rázem stanou velmi atraktivními.
Carvana ($CVNA)
---
Společnost Carvana se snaží zjednodušit proces nákupu a prodeje ojetých automobilů, což rovněž nikdy není jednoduchý ani rychlý proces. Proto na své platformě nabízí možnost velmi rychle (doslova v řádu minut) svůj vůz prodat, nebo si nový koupit bez nutnosti chodit někam do autobazaru a vyplňovat veškerou byrokracii okolo. Koupený vůz je navíc kupujícímu pohodlně doručen.
Platforma na americkém trhu poměrně rychle roste (i za přispění letošní pandemie, která řadu lidí nahnala z autosalonů spíš do autobazarů) a - podobně jako Zillow - se stává pro prodejce i zájemce stále atraktivnějším místem. V letošním 1. pololetí dokázala navzdory lockdownům a ekonomické recesi díky svému unikátnímu byznys modelu prodeje vozů vykázat meziroční nárůst příjmů o 27 %.
Při pohledu na hospodářství společnosti si možná všimnete, že nárůst příjmů za poslední zhruba tři roky nekoresponduje s nárůstem ziskovosti. Má to ale svůj dobrý důvod - Carvana dnes veškeré své potenciální zisky intenzivně reinvestuje do reklamy a co nejrychlejšího navýšení prodejů automobilů na své platformě. Ve chvíli, kdy se společnosti podaří efektivní scalling svého byznysu, stanou se tyto výdaje poměrově mnohem menší.
K akceleraci růstu by společnosti měl příští rok pomoci návrat lidí do práce a skutečnost, že spotřebitelé budou mít opět v peněženkách víc hotovosti na nákup automobilů (které třeba během pandemie museli prodat). Společnost je rovněž stále ztrátová, což její akcie dělá volatilnějšími, ale bezkontaktní byznys s ojetými automobily vypadá jako něco, co by rozhodně v budoucnu mohlo velmi dobře fungovat.
Carvana má nakročeno k vybudování hlavní online platformy pro nákup a prodej ojetých vozů napříč celými Spojenými státy, což je něco, co se doposud žádnému autobazaru ani automobilovému dealerovi nepodařilo.
Take-Two Interactive ($TTWO)
Do třetice zamíříme do videoherního průmyslu, kde velmi slušné výsledky investorům přináší vývojářská společnost Take-Two Interactive Software.
Studio vlastníci globálně úspěšné herní brandy 2k Games (série licencovaných sportovních her) a Rockstar Games (GTA, Red Dead Redemtpion) má aktuálně napilno. Na trh nyní dorazila nová generace konzolí v podobě PlayStationu 5 od Sony a Xboxu Series X od Microsoftu, a tak je potřeba přizpůsobit jejich novým hardwarovým možnostem i nabídku her. Proto management během callu s investory k výsledkům Q3 mimo jiné oznámil, že má nyní ve vývoji vskutku dlouhou řadu nových titulů a během následujících 5 let chce na trh uvést celkem 63 velkých herních projektů.
Společnost ve velkém těží z toho, že Grand Theft Auto 5 od svého vydání v roce 2013 prodalo již 135 milionů kopií a je tak s přehledem nejúspěšnějším zábavním produktem v historii. Nyní navíc stejnou strategii využívá i u dalšího počinu studia Rockstar, hry Red Dead Redemption 2, jež od svého vydání v roce 2018 prodala již 34 milionu kopií a nadále překonává očekávané prodeje. V obou případech dokáže TTWO z těchto titulů generovat příjmy díky novým obsahovým rozšířením a verzím, v nichž mohou hráči mimo hlavní offline herní mód hrát i online s přáteli.
V neposlední řadě nesmíme zapomínat na silné franšízy od 2K, kam spadá mimo jiné veleúspěšná hra NBA 2K21, jež na trh dorazila v září, aby navázala na rekordní úspěch svého předchůdce pro rok 2020 (očekávané příjmy by měla nakopnout i skutečnost, že verze hry pro novou generaci konzolí bude o 10 $ dražší než verze pro poslední generaci konzolí PS4 a Xbox One.
Na závěr ještě jedno zamyšlení - byť z pohledu P/E může tato akcie vypadat relativně draze, doporučuji podívat se i na P/S (price-to-sales ratio), v němž Take-Two ve skutečnosti stále zaostává za konkurencí, jako je Activision Blizzard ($ATVI), Electronic Arts ($EA) či Ubisoft ($UBI).
A úplně na závěr jedna aktualita - zrovna včera vyšlo najevo, že Microsoft přeplatil v akvizici britského studia Codemasters produkujícího úspěšné závodní herní franšízy právě Take-Two, kterému už Codemasters dříve na nižší nabídku kývlo. Smůla, ale akviziční zájem přinejmenším ukazuje, že společnosti se daří generovat příjmy a má z čeho utrácet za expanzi.
#investovani #akcie #technologie #airbnb #doordash #valuace #cena #disruptors #zillowgroup #carvana #taketwointeractive #reality #ojetevozy #videohry
Zillow ($ZG) funguje na hodně zajímavém a potenciálně novém trhu. Souhlasím, že tento směr může mít obrovský potenciál. Ale raději bych volil společnost OpenDoor, brzy pod tickerem ($OPEN), aktuálně pod tickerem $IPOB. Jejich tržby dosahují 4,7B$ za rok 2019, což není součet Zillow ($ZG) a Redfinu ($RDFN) dohromady. A přesto se obchoduje za 1/5 ceny Zillow. Aktuálně je marže 1,9% - ale po zapojení dalších služeb jako jsou hypotéky, pojištění, stěhování atd.. je dlouhodobý cíl dostat se na 7%, což při rostoucích tržbách bude hodně zajímavé číslo...