4 minuty čtení

Closing Bell (14. 12. 2020) – Vánoční lockdowny jsou tu! Ho Ho Ho!

Evropské a zámořské akciové trhy během dopoledních hodin první obchodní seance nového týdne výrazně posilovaly, když těžily z optimismu ohledně distribuce vakcíny vyvinuté společností Pfizer a německým partnerem BioNTech.

Newyorská zdravotní sestra Sandra Lindsay se dnes stala zřejmě prvním občanem USA očkovaným schválenou vakcínou proti covid-19. Vakcinace v USA představuje zásadní zlom v boji proti pandemii, které podle statistik podlehlo téměř 300 tisíc Američanů.

Akciové indexy v závěru obchodování velkou část svých zisků odevzdaly pod tíhou zpráv o uzavírání evropských ekonomik. Angela Merkelová a šestnáct lídrů spolkových zemí Německa se kvůli rostoucímu počtu nakažených rozhodli přikročit k částečnému lockdownu. Všechny obchody, kromě těch s nezbytným zbožím, jako jsou například potraviny, budou od středy 16. prosince až do 10. ledna zavřeny. Francie za neděli evidovala téměř 14 tis. nových případů nákazy. I ve Francii začne od zítřejšího dne platit zákaz vycházení mezi 20. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Francouzská ekonomika se bude v příštím roce z propadu způsobeného koronavirovou krizí zotavovat pomaleji, než se předpokládalo. Předpověděla to dnes francouzská centrální banka. Podle její nové prognózy se hrubý domácí produkt zvýší zhruba o pět procent. V září, tedy před příchodem druhé vlny koronaviru, banka růst odhadovala na 7,4 procenta. Česká republika se vrátí od pátku do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.

Investoři zvažují rizika dalších omezení v Evropě a USA, což vede k obavám ohledně aktuálního nastavení a optimismu na akciových trzích, kde se indexy nacházejí na rekordních hodnotách. V USA přitom situace není lepší, když se Bill de Blasio, současný starosta New Yorku, nechal slyšet, že Newyorčané by se měli během vánočních svátků připravit na možnost úplného lockdownu.

Obavy, že by v příštích týdnech mohla být stanovena nová hospodářská omezení, byly částečně kompenzovány nadějemi na dohodu ohledně stimulačního balíčku v americkém Kongresu. Američtí zákonodárci navrhli rozdělit balík stimulační pomoci ve výši 908 mld. dolarů na dvě části. První návrh ve výši 748 miliard dolarů by se měl týkat podpory distribuce vakcín a dávek v nezaměstnanosti, druhý účet ve výši 160 miliard dolarů poputuje do státní a místní správy a programu kompenzační pomoci. Návrh vyvolal u obchodníků pozitivní očekávání, že  by přece jen zákonodárci měli být schopni poskytnout trhům určitou formu reálného stimulu před pátečními kongresovými prázdninami.

Ceny energií dnes zažily volatilní seanci pod výprodeji na cenách ropy. Ta v průběhu dne oslabovala kvůli opětovným obavám ohledně výhledu poptávky pro nadcházející rok. Ropný kartel OPEC v pondělí snížil prognózu růstu poptávky po ropě do konce roku 2021 na 5,9 milionu barelů denně, což je o 350 tisíc barelů denně méně než předchozí prognóza. Zprávy ohledně uzavírání světových ekonomik dnes také ropě příliš nepomohly. V závěru pondělní seance však obchodníci využili nízkých cen a vrátili ceny do zelených čísel.

Společnost Google dnes utrpěla masivní výpadek služeb, včetně odstavení e-mailového serveru G-mail a portálu pro sdílení videí YouTube. Akcie oslabily o 1 %. Tesla připsala přes 4 % po zprávě zpravodajského webu o elektrických vozidlech Electrek, ve kterém se uvádí, že společnost ve čtvrtém čtvrtletí tohoto již dosáhla svého cíle pro dodávky modelů S a Model X, což zaměstnancům umožňuje soustředit veškeré úsilí na výrobu a dodávky vozidel Modelu 3 a Modelu Y.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.