Mezi nejčastější finanční předsevzetí patří spoření více peněz, splácení dluhů či nižší utrácení. Velmi ambiciózní myšlenky. Problémem je, že na ně řada lidí do konce ledna zapomene. Možná je to proto, že se objevily nové priority, nebo možná tito lidé poznali, že jsou pro ně jejich předsevzetí příliš náročná.
Ať už je důvod jakýkoliv, pojďte se seznámit s tím, co by měla vaše předsevzetí splňovat, aby byla realizovatelná.
Stanovte si chytré – SMART předsevzetí
Jaký je nejčastější důvod, proč lidé nedosahují svých cílů? Jsou příliš nejednoznačné. Při stanovení novoročních předsevzetí tkví tajemství úspěchu v nastavení konkrétních cílů, kterých chcete dosáhnout, a na vašem akčním plánu, jak toho chcete dosáhnout. Jak vypadají SMART cíle? Musí splňovat 5 charakteristik. Jsou:
- Specific – konkrétní
- Measurable – měřitelné
- Achievable – dosažitelné
- Relevant – relevantní
- Time-bound – časově omezené
SMART cíle skutečně fungují
Pojďme si v rychlosti projít každou z těchto charakteristik:
1. Konkrétní cíl
Místo toho, abyste si řekli: „Chci ušetřit více peněz,“ si raději stanovte následující cíl: „Pokud dostanu přidáno, chtěl bych odkládat stranou 25 % svého platu namísto současných 20 %.“
2. Měřitelný cíl
Výsledky měřitelných cílů by měly být sledovatelné, takže budete schopní vidět svůj pokrok. Taky poznáte, kdy jste svého cíle dosáhli. Výhodou je, že množství peněz se měří poměrně snadno.
3. Dosažitelný cíl
Pokud máte nesplacený úvěr na auto ve výši 200 000 Kč, asi není příliš dosažitelné si říci: „Splatím tento dluh v příštích 30 dnech.“ Možná ale bude dosažitelné splatit polovinu tohoto dluhu za 12 měsíců. Záleží na vaší situaci, je ale nesmysl si dávat zbytečně ambiciózní cíle, které nebudou splnitelné a následně vás neúspěch bude zbytečně demotivovat.
4. Relevantní cíl
Měli byste se sami sebe zeptat, zda je správný čas řešit své finance a zda je to možné sladit s vašimi prioritami. Pokud plánujete v březnu svatbu a v květnu stěhování, nemusí být zrovna správný čas pro činění nějakých významných finančních rozhodnutí.
5. Časově omezený cíl
Měli byste si jinými slovy stanovit časový rámec, ve kterém chcete svých cílů dosáhnout. Namísto formulace: „Chci odložit do svého pohotovostního fondu 50 000 Kč,“ si tedy stanovte cíl: „Chci odložit 50 000 Kč do pohotovostního fondu do konce srpna.“
Příklad SMART cíle
Spojíte-li dohromady všechny navržené koncepty získáte něco podobného, jako je naznačeno níže:
„Chci v příštích 12 měsících ušetřit 90 000 Kč, abych se začal připravovat na pořízení hypotéky za 5 let. Udělám to tak, že si zřídím stavební spoření a tam budu každý měsíc odkládat 7 500 Kč z mé výplaty. Tyto peníze navíc ušetřím tak, že letos omezím cestování.“
Cíl je:
- Specifický – ušetříte 90 000 Kč jako základ přípravy na pořízení hypotéky
- Měřitelný – stav můžete sledovat na zřízeném účtu stavebního spoření
- Dosažitelný – identifikovali jste oblast, kterou je třeba omezit, abyste měsíčně ušetřili 7 500 Kč
- Relevantní – je pravděpodobné, že budete do budoucna řešit vlastní bydlení
- Časově omezený – v příštích 12 měsících.
Nyní, když víte, jak nastavit SMART cíle, pojďme se blíže podívat na 3 finanční předsevzetí pro nový rok. I když budou následující návrhy obecné, vy si je dle návodu výše budete schopní přizpůsobit pro vaši konkrétní situaci pomocí metody SMART.
1. Držte se realistického rozpočtu
Jedním z nejčastějších a možná nejdůležitějších předsevzetí do nového roku je více šetřit a méně utrácet. Pokud chcete znát tajemství finančního úspěchu, tak je to přesně ono. Pouhá vůle ušetřit více a utratit méně však nestačí, musíte si také lehce pomoci.
To je přesně chvíle, kdy vstupuje do hry rozpočet.
Vytvoření realistického rozpočtu a jeho proaktivní využití ke sledování výdajů vám pomůže dosáhnout finančního pokroku. Možná vám postačí excelová tabulka nebo některá z mobilních aplikací. Oba nástroje vás donutí přemýšlet nad vašimi nákupy, ještě předtím, než se tak skutečně stane, nikoliv pouze sledovat, co se už stalo.
Kromě toho, že ušetříte více a utratíte méně, může být dodržování realistického rozpočtu také skvělým nástrojem, který vám pomůže se splácením vašich dluhů.
2. Vybudujte si dostatečný pohotovostní fond
Další důležité finanční předsevzetí do nového roku je vybudování pohotovostního fondu. Nevýhodou těchto fondů je, že by v nich mělo být poměrně dost peněz, které jen tak necháte ležet na spořícím účtu, ale nedá se tomu vyhnout. Likvidní finanční rezervu jednoduše potřebujete.
Pokud jsou vaše průměrné měsíční výdaje 25 000 Kč, měli byste disponovat pohotovostním fondem ve výši 150 000 Kč. Jste-li si schopní vyčlenit pouze pár set korun měsíčně stranou, vytvoření adekvátního pohotovostního fondu bude trvat déle než rok, ale měli byste s tím alespoň začít.
Případně může být vhodným cílem zvětšit velikost nouzového fondu. Je možné, že už máte dvouměsíční pohotovostní fond a chcete ho zvýšit na úroveň tříměsíčního. To už by mohl být konkrétní a dosažitelný cíl.
3. Vzdělávejte se!
Často tady píšu o investování, ale možná vůbec nejvýnosnější investice je ta do vašeho vlastního vzdělání. Stanovte si, že si každý den přečtete jeden článek na téma finance. Nebo budete pravidelně každý den pročítat newsletter Warengo (což už doufám děláte), případně si můžete jako konkrétní cíl stanovit každý měsíc přečíst jednu knihu o financích. Na první pohled to může vypadat jako mnoho, ale možná postačí, pokud si před spaním přečtete vždy jednu kapitolu knihy.
Znalosti jsou síla a čím více toho víte, tím lepší šanci máte na dlouhodobé zlepšení vaší finanční situace. Ať už je vaším zájmem úspora, investice nebo splácení dluhu, existuje mnoho skvělých knih.
Přemýšlíte-li o investování můžete začít rovnou s pěti knihami, které jsem pro začátek doporučoval každému začínajícímu investorovi. Svůj náhled na aktivní investiční přístup pak nabízí i Mikuláš Splítek ve své knize Stát se investorem od nakladatelství @janmelvil.
Ať už to budou knihy, nebo články, četba literatury může být jednou z nejlepších věcí, jak trávit v příštím roce volný čas.
A pokud vám není čtení po chuti, existuje mnoho inspirativních podcastů, které mohou přinést neocenitelnou hodnotu. Mým osobní tipem je podcast Offline od @stepankrecek.
#financnicile #osobnifinance #finance #predsevzeti #novorocnipredsevzeti #vzdelani #rozpocet #pohotovostnifond #smartcile
Tím jak jsem koukal na různé články o investovaní, se mi začal zobrazovat tento web.
Tak jsem se zaregistroval, a musim říci.Že se mi velmi líbí.A je opravdu hodnotný co se obsahu týká.Tím jak se navíc pod každým článkem rozvine určitá diskuze, je to zajímavé čtení a názory , od zkušenějších investorů.
Dobrá práce :-)
Díky Danieli, snažíme se projekt vylepšovat každým dnem ?
Dostatečný pohotovnstí fond je základ pro přežití v nynějších nejistých dobách!! ?
Nezbývá mi než opět souhlasit ?
Líbí se mi vaše články, sám bych chtěl něco napsat, ale moc nevím jak na to, aby to dávalo smysl a hlavně si nemyslím, že mám odbornost na to vyjadřovat své názory na tomto investičním webu. Ale kdo ví, možná se do něčeho dokopu?
to bych vůbec neřešil. Taky tady dávám názory, tak jak to cítím...ne každý je tady odborník a pokud to má člověk v hlavě srovnané, tak nebude shazovat názory druhých ?
Přesně jak říká @MarcelNyvlt , ničeho se nebát, komunita tady je dost rozumná a spíš ráda pomůže, než že by kritizovala. A osobní zkušenosti jsou nejvíc, tak vzhůru do toho :))
@milan @MarcelNyvlt děkuju za podporu. Zkusím něco sesmolit z těch svých mladických myšlenek.?
Super, @tomasdurcak kdyžtak rád pomůže :))
@Investor_Matty určitě to zkus. Pokud se nebojíš případné konstruktivní kritiky ;-)
@Investor_Matty S chutí do toho, je to právě naopak, tady může vyjádřit svůj názor každý od finančního začátečníka po profíka. Pro to Warengo existuje. ?
Za mne se toho nebojte. I kdybyste napsal úplnou hloupost, vynoří se diskuse a problém bude zkušenějšími investory vyřešen. Nikdo se vám tu smát nebo vás pomlouvat určitě nebude. Diskuse jsou přínosné.
@Stan1000 ? na tom se shodneme :-))
P.S. Můj otec mi vždy říkal: Když nebudeš v životě kupovat kraviny, budeš jednou milionářem... A jemu se tato zásada i pevná vůle nakonec vyplatily...
Táák snad svým přístupem otec dostatečně inspiroval i vás :-))
@PatrikKudlacek Před měsícem jsem objevil Warengo, 3 týdny pak sledují vás a pana Sochu. Ač je mi 55, věřím, že s takovou nepřímou podporou to zvládnu... ?
@ludekKucera1 tak to mě velmi těší. :)) zároveň to je zodpovědnost. Díky za podporu :))
@PatrikKudlacek To je jednoduchá má strategie :-) Jako poměrně začínající laik a zároveň "stařík" :-) potřebuji dva "vodící koně". Jednoho mladého a nadějného, který se nebojí více zariskovat (a dále proto, že nová generace bývá vždy chytřejší), a poté zkušeného "koně" - což si myslím, že je p. Socha, který umí také zariskovat, ale "obezřetněji". Nemám moc času, chci do penze odejít za 5-10 let, takže proto taková kombinace. Nu a vy jste nedávno doporučoval CrowdStrike Holdings, takže hned prvních 100 dolarů putovalo tam... :-) Investovat chci realizovat třikrát v měsíci, takže v prosinci dám další dvě investice dle článků p. Sochy.. :-) Příští měsíc obráceně - v poměru vy : p. Socha, resp. 2:1.
Pozor na kopírování druhých, nezapomeňte, že pro příští vysoký výnos musíte včas nakoupit. Neříkám, že se nemůžete investičními tipy řídit, ale sledujte také vývoj akcie. Já ji třeba mohl nakoupit dříve až o 40% levněji. Pokud ji koupíte dnes, rozhodující výnos jste mohl zaspat. Vždy se zamyslete nad všemi aspekty investice. Jinak vám samozřejmě přeji co nejvyšší zisky.
@Stan1000 Já vím, pane Socho, co mi chcete říci/varovat... Byť oproti Vám jsem velký outsider, mé portfolio již tvoří opatrnické st. protiinfl. dluhopisy, penzijní a stav. spoření, což mi vše sanuje inflaci. Také delší dobu pravidelně investuji do ETF, např. Nasdaq 100, i TOP Stocks. Rád bych ale v rámci diverzifikace investoval ještě kolem 300 $ měsíčně přímo do akcií... a vy jste mne s p. Kudláčkem svým "smýšlením" přesvědčili... Prostě, vybral jsem si své "guru" neb vaše úvahy jsou podobné mým. Než vždy zmáčknu "nakoupit", vždy se dívám alespoň na historický vývoj a hlavně váš komentář/důvod doporučení, protože neumím anglicky a nemám erudici (neumím načasovat). Jak jsem Vám psal v jiném vláknu, za rok uvidím, jak jsem ve svém vlastním finálnim výběru akcií byl "neúspěšným"... V tom roce se chci souběžně od vás učit ...
Jste na dobré cestě, nejste hazardér, o investicích přemýšlíte a to je moc dobře... Jinák já také nejsem žádný mladík, je mi 59 let...
@ludekKucera1 trošku jsme mě zaskočil (pozitivně)...nicméně jsem rád, že náš pohled na věc je podobný. :-) Ale sám se musím přiznat, že musím se svým prozatimním skromným investičním kapitálem sám ještě jednotlivé tituly dost pře(bírat) abych pak neskončil se 100 pozicemi po 100 dolarech...jinak mám ale většinu akcií, co zmiňuji na "watchlistu" a teď jsem tam přidal i dosti titulů právě od @Stan1000 ,který jinak výše přesně vystihl, co bych podotkl taky. Investujte s rozvahou a na základě vlastní analýzy. Nejsem žádný Warren Buffett ?
@Stan1000 Já vím o Vás, že jste ve fin. poradenství matador a prošel skoro vším... Což znamená zkušenost a rozvažnost.Ten Google najde o lidech víc, než Mossad. ? Warengo je nové a dynamické a já bych si za inv. nováčky (akcie, komodity) přál nějaký poradenský sloupek pro tyto drobné začátečníky. A Vás "coby častého regulovčika' . I jsem před 14 dny Warengu psal, zda neuvažují o podobné platformě jako třeba Portu...
Tak mám určité výhody dané věkem - letité zkušenosti z marketingu, manažerství, ředitelování, podnikání... Ale mladí si tu vedou také velmi dobře - Patrik Kudláček je stále velmi mladý investor, ale je vidět a znát, že se o věci hodně zajímá, studuje trh, ví, o čem mluví, diskuse s ním jsou vždy přínosem. To samé lze říci i o Tomáši Durčákovi. Tito lidé ví dobře, o čem mluví, co dělají. Nemusíme mít na vše stejný názor, každý máme svou vlastní investiční filosofii, ale v podstatném se vždy shodujeme...
@Stan1000 Myslím, že právě p. Gurčákovi jsem o ten sloupek pro začátečníky a inv. produkt pro začínající akcionáře psal. Nu uvidím, zda uspěji. Teď přemýšlím, kam pro tento měsíc zbývajících 2x 100 dolarů zainvestovat podle vašich doporučení pro r. 2021 ?
@ludekKucera1 Dle jména to vypadá, že asi nemyslíte mě, přesto zareaguji. ? Tu a tam něco pro začátečníky přidávám, třeba o Penny Stocks, o indexových fondech, teď naposledy o diverzifikaci. Co se týče komodit, o těch se všeobecně mluví podstatně méně a je to znát i tady, jelikož řada retailových investorů si mnoho z nich jednoduše nemůže kvůli vysokým marginům ani dovolit obchodovat. Nemluvě o tom, že jde o diametrálně odlišný způsob burzovního obchodování od pravidelného nákupu akcií/ETF.
@tomasdurcak Investování do komodit je něco úplně jiného. Tam je třeba ještě více mít ty správné informace. K těm se ale normální člověk nemá moc šancí dostat, komodity ovládají nadnárodní korporace, podle mne nejsou vůbec vhodné pro drobné investory. I když i na komodity existují modely a nápovědy. Kdo z nás ale dnes ví, kolik se urodí kávy či kakaa a za jakou cenu se budou obchodovat? Do komodit nikdy neinvestuji, nepraktikuji ani opční obchody, i když o těch něco vím. Ani Forex a měnové páry nejsou pro mne. Pro mne jsou nejčitelnější akcie a ETF či jiný druh fondů - zde se dá postupovat podle technické a fundamentální analýzy, znalosti trhu. Dá se tu i investovat poměrně "najisto", ale s nižším výnosem.
@PatrikKudlacek Lze, prosím, pane Kudláčku, zveřejnit Vámi zmíněný "warchlist" pozic, kam zařazujete i doporučení p. Sochy? Ten by jednou mohl být možná i jakýmsi pomyslným Warengo 'fondem"...
@tomasdurcak Samozřejmě , že jsem myslel Vás, jen jsem se u jména preťukl. ?Omlouvám se Vám. A děkuji, za odpověď, budu rád, za příspěvky vás třech, nejlépe pod jednou "střechou ' pro začínající drobné investory...
@Stan1000 Ač jsem se sám "instaloval" do role Vašeho "žáka", přesto investuji i do "komodity" - lze-li zlato tak nazvat. :-) I když kdysi "zlatý Warren Bufett" (jméno si nemohu vzpomenout) radil neinvestovat do tohoto kovu, pokud nebude pod 800 USD za unci, zřejmě tím myslel, neinvestovat ve větším množství v době, kdy bude-li cena na trhu vyšší - tehdy aktuálně kolem 1100 USD. Po troškách "nakupovat zlato", domnívám se, není včera ani dnes až tak špatný způsob diverzifikace majetku, ač se nyní, díky době "kovidové", dějí se zlatem věci, které jsou proti historickým pravidlům (jde nahoru ač jdou tím směrem i akcie) a také, že spousta zejména mladých a "dychtivých" rádoby investorů objevila "Robina Hooda" a podobné možnosti, čímž fundamentální a technickou analýzu nezdravě "přebíjí" analýza psychologická (kdy investoři ignorují skutečná data, což má za následek, že cena aktiva pohybuje iracionálně - vím, že Vy víte, ale třeba bude číst i méně znalý kolega). Kdyby totiž přišla hyperinflace či podobné pohromy, pak "mít fyzické zlato", troufám si tvrdit, bude jedním ze záchranných kruhů, resp. reálným platidlem.
Zlato bych mezi komodity nezahrnoval. Komodity se týkají především zemědělství, slouží k dopřednému zajištění výkupů zemědělských produktů - úrody. Navíc investice do zlata má velmi mnoho podob. Můžete investovat do firem, které vlastní licence (ale samy nemají s těžbou zlata jinak nic společného) - např. MMX, EMX, dá se investovat do těžebních společností (GOLD, NEM), nebo přímo do tzv. fyzického zlata (např. iShares Physical Gold ETC), čili do akcií i různých fondů.
@ludekKucera1 co se týče toho watchlistu, jak jste psal. Mám ho bohužel na Yahoo pod přihlášeným účtem a bohužel nejde nasdílet (ani jsem nepředpokládal, že ho bude někdo chtít vidět) ?
@Stan1000 Pane Socho, mít takový přehled o investování, jako Vy, se mi už asi nikdy nepodaří, klobouk dolů (to myslím vážně a s upřímnou úctou). Málokdo takový se o své zkušenosti "chce podělit" či bleskově reagovat - zpráva jen "mimochodem", kterou nebudu už nikdy opakovat.. :-)
@PatrikKudlacek Nevadí, pane Kudláčku, "nyní by mi stačilo", :-) zda byste mi, prosím, zaslal (v češtině) analýzu k CrowdStrike Holdings - jak jsem Vám minule psal o již realizované investici. Nevím ale, zda pokračovat na tomto vláknu, zda i někoho dalšího zajímá...
@ludekKucera1 to vás asi zklamu, ale jediný český text, který k tomu mám, byl ten zveřejněný v článku...a obecně, analýzu bych raději řešil, ještě před realizováním investice.
Do budoucna plánujeme na Warengu Premium skupiny s měsíčním poplatkem za přístup, tak tam takové analýzy budou možné, ale v současnosti trochu narážíme a na naše časové možnosti, jako autorů...
@PatrikKudlacek Nevadí... Velmi rád si i počkám na Premium skupinu, což je vlastně to, co jsem nepřímo představoval.
@ludekKucera1 víte, jak to je -> nabídka vs. poptávka ? a my poptávané "služby" zdejších investorů sledujeme :-))
Vše je o pevné vůli - já se také zbavil hypotéky.... Musí se chtít, musí se to řešit s rozumem a s reálnými možnostmi, musí být disciplína... Článek se mi líbí.
ta disciplína je opravdu stěžejní. V životě, investování nebo třeba budování podniku ;-)
No to se chci zeptat, není lepší ty peníze na zamáznutí hypotéky použít k investicím a hypo nechat běžet ? Vždyť levnější úvěr Vám dnes nikdo na investice nedá...
@vaclavpe zdravím. zcela upřímně hypotéku mam a za současných úrokových sazeb mi přijde jako nesmysl splácet , cokoliv předčasně. úrok nedosahuje ani úrovně inflace . Pokud tedy nemáte špatný spaní z toho, ze mate dluh. Takže, jak píšete, hypotéku nechávám běžet a přebytky investují. Ale neznamená to, že to musi vyhovovat každému.
@vaclavpe Smýšlím o tom podobně. Pokud je dnes možné mít hypotéku s cca 2% úrokem, proč nevyužít průměrného ročního výnosu např. S&P okolo 8% a namísto brzkého splacení hypotéky nepoužít tyto peníze jako investici.
Předpokladem je pro mě samozřejmě to, že jsem schopen hypotéku splácet nezávisle na vývoji trhu a zisků z akcií (tedy splácet hypotéku ze mzdy).
@vaclavpe Je třeba se zamyslet nad tím, co by se stalo, kdyby.... Čili jak pevní jste v kramflecích.... Neboli co kdybyste přišel o práci - měl byste z čeho splácet hypotéku? Máte dost velký finanční polštář na překonání případné finanční krize? Pokud by k takové situaci došlo, jistě by bylo lepší v té době nemít žádný dluh.... Ponechat si hypotéku a investovat v podstatě znamená, že investujete na dluh, a na to je třeba dávat velký pozor. Osobně investice na dluh zásadně nedoporučuji.
Určitě záleží na situaci jednotlivce to bezesporu...ale hypotéku opravdu mimořádně nesplácím... nicméně se asi sluší dodat, že mám finanční polštář, kdybych mi vypadly na půl roku příjmy. A ty příjmy se snažím také diverzifikovat, abych nebyl zavislý pouze na jediném...ale opravdu jde o nastavení každého člověka. Někdo třeba raději tu hypotéku splatí dříve, bude se mu pak lépe dýchat.