Mezi nejčastější finanční předsevzetí patří spoření více peněz, splácení dluhů či nižší utrácení. Velmi ambiciózní myšlenky. Problémem je, že na ně řada lidí do konce ledna zapomene. Možná je to proto, že se objevily nové priority, nebo možná tito lidé poznali, že jsou pro ně jejich předsevzetí příliš náročná.
Ať už je důvod jakýkoliv, pojďte se seznámit s tím, co by měla vaše předsevzetí splňovat, aby byla realizovatelná.
Stanovte si chytré – SMART předsevzetí
Jaký je nejčastější důvod, proč lidé nedosahují svých cílů? Jsou příliš nejednoznačné. Při stanovení novoročních předsevzetí tkví tajemství úspěchu v nastavení konkrétních cílů, kterých chcete dosáhnout, a na vašem akčním plánu, jak toho chcete dosáhnout. Jak vypadají SMART cíle? Musí splňovat 5 charakteristik. Jsou:
- Specific – konkrétní
- Measurable – měřitelné
- Achievable – dosažitelné
- Relevant – relevantní
- Time-bound – časově omezené
SMART cíle skutečně fungují
Pojďme si v rychlosti projít každou z těchto charakteristik:
1. Konkrétní cíl
Místo toho, abyste si řekli: „Chci ušetřit více peněz,“ si raději stanovte následující cíl: „Pokud dostanu přidáno, chtěl bych odkládat stranou 25 % svého platu namísto současných 20 %.“
2. Měřitelný cíl
Výsledky měřitelných cílů by měly být sledovatelné, takže budete schopní vidět svůj pokrok. Taky poznáte, kdy jste svého cíle dosáhli. Výhodou je, že množství peněz se měří poměrně snadno.
3. Dosažitelný cíl
Pokud máte nesplacený úvěr na auto ve výši 200 000 Kč, asi není příliš dosažitelné si říci: „Splatím tento dluh v příštích 30 dnech.“ Možná ale bude dosažitelné splatit polovinu tohoto dluhu za 12 měsíců. Záleží na vaší situaci, je ale nesmysl si dávat zbytečně ambiciózní cíle, které nebudou splnitelné a následně vás neúspěch bude zbytečně demotivovat.
4. Relevantní cíl
Měli byste se sami sebe zeptat, zda je správný čas řešit své finance a zda je to možné sladit s vašimi prioritami. Pokud plánujete v březnu svatbu a v květnu stěhování, nemusí být zrovna správný čas pro činění nějakých významných finančních rozhodnutí.
5. Časově omezený cíl
Měli byste si jinými slovy stanovit časový rámec, ve kterém chcete svých cílů dosáhnout. Namísto formulace: „Chci odložit do svého pohotovostního fondu 50 000 Kč,“ si tedy stanovte cíl: „Chci odložit 50 000 Kč do pohotovostního fondu do konce srpna.“
Příklad SMART cíle
Spojíte-li dohromady všechny navržené koncepty získáte něco podobného, jako je naznačeno níže:
„Chci v příštích 12 měsících ušetřit 90 000 Kč, abych se začal připravovat na pořízení hypotéky za 5 let. Udělám to tak, že si zřídím stavební spoření a tam budu každý měsíc odkládat 7 500 Kč z mé výplaty. Tyto peníze navíc ušetřím tak, že letos omezím cestování.“
Cíl je:
- Specifický – ušetříte 90 000 Kč jako základ přípravy na pořízení hypotéky
- Měřitelný – stav můžete sledovat na zřízeném účtu stavebního spoření
- Dosažitelný – identifikovali jste oblast, kterou je třeba omezit, abyste měsíčně ušetřili 7 500 Kč
- Relevantní – je pravděpodobné, že budete do budoucna řešit vlastní bydlení
- Časově omezený – v příštích 12 měsících.
Nyní, když víte, jak nastavit SMART cíle, pojďme se blíže podívat na 3 finanční předsevzetí pro nový rok. I když budou následující návrhy obecné, vy si je dle návodu výše budete schopní přizpůsobit pro vaši konkrétní situaci pomocí metody SMART.
1. Držte se realistického rozpočtu
Jedním z nejčastějších a možná nejdůležitějších předsevzetí do nového roku je více šetřit a méně utrácet. Pokud chcete znát tajemství finančního úspěchu, tak je to přesně ono. Pouhá vůle ušetřit více a utratit méně však nestačí, musíte si také lehce pomoci.
To je přesně chvíle, kdy vstupuje do hry rozpočet.
Vytvoření realistického rozpočtu a jeho proaktivní využití ke sledování výdajů vám pomůže dosáhnout finančního pokroku. Možná vám postačí excelová tabulka nebo některá z mobilních aplikací. Oba nástroje vás donutí přemýšlet nad vašimi nákupy, ještě předtím, než se tak skutečně stane, nikoliv pouze sledovat, co se už stalo.
Kromě toho, že ušetříte více a utratíte méně, může být dodržování realistického rozpočtu také skvělým nástrojem, který vám pomůže se splácením vašich dluhů.
2. Vybudujte si dostatečný pohotovostní fond
Další důležité finanční předsevzetí do nového roku je vybudování pohotovostního fondu. Nevýhodou těchto fondů je, že by v nich mělo být poměrně dost peněz, které jen tak necháte ležet na spořícím účtu, ale nedá se tomu vyhnout. Likvidní finanční rezervu jednoduše potřebujete.
Pokud jsou vaše průměrné měsíční výdaje 25 000 Kč, měli byste disponovat pohotovostním fondem ve výši 150 000 Kč. Jste-li si schopní vyčlenit pouze pár set korun měsíčně stranou, vytvoření adekvátního pohotovostního fondu bude trvat déle než rok, ale měli byste s tím alespoň začít.
Případně může být vhodným cílem zvětšit velikost nouzového fondu. Je možné, že už máte dvouměsíční pohotovostní fond a chcete ho zvýšit na úroveň tříměsíčního. To už by mohl být konkrétní a dosažitelný cíl.
3. Vzdělávejte se!
Často tady píšu o investování, ale možná vůbec nejvýnosnější investice je ta do vašeho vlastního vzdělání. Stanovte si, že si každý den přečtete jeden článek na téma finance. Nebo budete pravidelně každý den pročítat newsletter Warengo (což už doufám děláte), případně si můžete jako konkrétní cíl stanovit každý měsíc přečíst jednu knihu o financích. Na první pohled to může vypadat jako mnoho, ale možná postačí, pokud si před spaním přečtete vždy jednu kapitolu knihy.
Znalosti jsou síla a čím více toho víte, tím lepší šanci máte na dlouhodobé zlepšení vaší finanční situace. Ať už je vaším zájmem úspora, investice nebo splácení dluhu, existuje mnoho skvělých knih.
Přemýšlíte-li o investování můžete začít rovnou s pěti knihami, které jsem pro začátek doporučoval každému začínajícímu investorovi. Svůj náhled na aktivní investiční přístup pak nabízí i Mikuláš Splítek ve své knize Stát se investorem od nakladatelství @janmelvil.
Ať už to budou knihy, nebo články, četba literatury může být jednou z nejlepších věcí, jak trávit v příštím roce volný čas.
A pokud vám není čtení po chuti, existuje mnoho inspirativních podcastů, které mohou přinést neocenitelnou hodnotu. Mým osobní tipem je podcast Offline od @stepankrecek.
#financnicile #osobnifinance #finance #predsevzeti #novorocnipredsevzeti #vzdelani #rozpocet #pohotovostnifond #smartcile