Jen hodinu po spuštění měl projekt 200 zájemců z řad občanů a 5 obchodníků.
Kyjovští občané a obchodníci se do unikátního projektu na oživení místního obchodu mohou registrovat na stránce kyjov.corrency.cz, na podatelně kyjovské radnice nebo v kyjovském infocentru.
Registrace obchodníků a občanů bude probíhat 30 dní. Pilotní projekt by měl odstartovat 11. ledna 2021 a potrvá dalších 30 dní.
400 korun pro dva tisíce Kyjovanů
V pilotním projektu rozdá Corrency dvěma tisícům kyjovských občanů 400 korun ve formě correntů, které budou moci utratit u přihlášených místních obchodníků. Peníze budou mít uloženy na svém elektronickém correntovém účtu. O svém zůstatku budou informováni po každé provedené platbě formou SMS. Nepotřebují tedy ani chytrý telefon, ani přístup k internetu.
“Při platbě u obchodníka zaplatí lidé polovinu částky za nákup v correntech a druhou v korunách. Platba v correntech proběhne z jejich correntového účtu, který jim založíme při registraci. Místní obyvatelé tak získají pomyslnou padesátiprocentní slevu a obchodníci se dočkají úplné platby – Corrency tak podpoří lokální ekonomiku,” vysvětluje Pepe Rafaj, autor projektu Corrency a jednatel společnosti I, Foundation, která za projektem stojí.
Corrency podepsalo memorandum o spolupráci s městem Kyjovem o spuštění pilotního projektu. Princip lokální měny má podle starosty Kyjova Františka Lukla velký potenciál a sílu podpořit podnikání nejen v Kyjově.
Co je vlastně corrent?
Corrent je v podstatě koruna česká, ale lze u něj nastavit za co, kde a do kdy ho mohou lidé utratit. Funguje jako chytrá sleva. Při nákupu lidé zaplatí darovanými correnty polovinu částky, zbytek zaplatí ze svého. Tím se peníze v místní ekonomice násobí, lidé získají významnou slevu, ale zároveň podpoří své místní obchodníky.
“Corrent je měnová jednotka, která lokálně doplňuje korunu českou. Funguje vždy jen v určitém regionu. Město si samo určí za co, kde a do kdy ho mohou místní lidé utratit. V případě Kyjova jsme se dohodli na 50% takzvané spoluúčasti občanů. Nastavená spoluúčast ale může být v různých městech či regionech jiná," vysvětluje Pepe Rafaj.
Jak probíhá platba?
Při platbě u obchodníka se lidé prokáží svým občanským průkazem (OP), nebo jednorázovým kódem pro nákup, který dostanou ve formě SMS na svůj telefon. Obchodník poté odešle SMS do systému Corrency s číslem OP nebo kódem zákazníka a celkovou částkou nákupu. Systém mu vrátí SMS s částkou, kterou má občan obchodníkovi doplatit ze svého. Druhá polovina platby přijde obchodníkovi nejpozději následující pracovní den na jeho účet v bance. Zákazník od systému Corrency obdrží SMS se zůstatkem a kódem pro další platbu.
Další informace získáte na:
● Oficiální stránky projektu Corrency: www.corrency.cz
● Video upoutávka na Corrency: https://youtu.be/FfLEbghjrIE