30.08.2018 5 minut čtení

Facebook válcuje Google, máte tušení v čem?

Uživatelé Facebooku tráví kumulativně 100 miliard hodin měsíčně na jeho aplikacích. Ve světě mobilních aplikací dominují právě Facebook a Google. Ze sta nejpoužívanějších aplikací jsou v 32 procentech času používány aplikace vlastněné Facebookem a ve 22 procentech pak ty z dílny Alphabetu, mateřské společnosti Google.

Nejvíce překvapivé je, že pokud vezmeme v potaz celkový čas strávený v aplikacích, který uživatelé během tří měsíců zkoumání od května do července strávili, jedná se v případě aplikací Facebook o 300 miliard hodin což je 2,5× více než 118 miliard hodin na aplikacích Google. Se svými 2,5 miliardami unikátních aktivních uživatelů měsíčně tak každý z nich stráví v průměru denně na Facebook Apps 79 minut.

Spousta píšících přátel

Facebook drží 3 ze 4 nejčastěji používaných aplikací, přičemž dvě z nich jsou textové – WhatsApp (1. místo) a Messenger (4. místo). Společnost se marně pokouší zpeněžit uživatele obou aplikací po celá léta, navzdory tomu, že se každá chlubí více než miliardovou uživatelskou základnou.

Facebook drží 3 ze 4 nejčastěji používaných aplikací

To Amazon se již blíží k tomu, aby začal na WhatsAppu vydělávat. Společnost má v plánu vybírat poplatky za reklamní výzvy zasílané svým kontaktům prostřednictvím WhatsApp statusů. Amazon je schopen denně kontaktovat pomocí statusu 450 milionů aktivních uživatelů aplikace. Zobrazování reklam ve statusu tak je jiný způsob, jak lze zpeněžit nejpopulárnější aplikaci na světě.

Facebook začal testovat reklamy v Messengeru letos v létě. Je ale ještě příliš brzy na to, abychom zjistili, jaký dopad budou mít tyto reklamy na jeho používání a zda budou dostatečně atraktivní pro inzerenty. Nicméně uživatelé tráví v aplikaci skutečně mnoho času a Facebook dosud na tomto faktu nevydělal příliš mnoho peněz.

Google také čelí výzvě, jak zpeněžit čas uživatelů strávený v jeho aplikaci, deváté nejpopulárnější Google Maps. I když může Google ukazovat reklamy na blízké obchody, restaurace a atrakce, většina času stráveného v aplikaci spadá na navigaci do konkrétního cíle. Je to z větší části užitková aplikace podobně jako WhatsApp nebo Messenger. Tyto aplikace je tak mnohem těžší zpeněžit.

Facebook je v zábavě stále dominantní silou

Společnost vlastní také dvě nejoblíbenější aplikace určené k zábavě: Facebook a Instagram. Zatímco čas strávený na YouTube je s Instagramem srovnatelný, Facebook stále láká více než oba jmenovaní. To je celkem působivé vzhledem k tomu, že YouTube má v mobilu 1,8 miliardy uživatelů a tráví na něm v průměru hodinu denně. To znamená že uživatelé Facebooku na něm tráví v průměru minimálně 41 minut ať už se jedná o aplikaci nebo web.

Na rozdíl od YouTube pak Facebook nesdílí tržby s tvůrci obsahu, což znamená že čas strávený v jeho aplikaci vydělává o mnoho více. Což je velkou výhodou, když uvážíme, že lidé již tráví na Facebooku více času než na YouTube.

Instagram má stále prostor pro růst svých tržeb, nicméně jeho vlastník Facebook věří, že již bylo dosaženo maximální kapacity počtu reklam, které se mohou zobrazovat mezi novými příspěvky. YouTube již také nemá v úmyslu zvyšovat frekvenci reklam, co ale mohou obě společnosti udělat je zvýšení hodnoty reklamy vytvářením jejich prémiových verzí. YouTube například nedávno umožnil tvůrcům používat reklamu, kterou není možno přeskočit, což by mohlo některé inzerenty skutečně zaujmout.

Na rozdíl od YouTube Facebook nesdílí tržby s tvůrci obsahu

Celkově ve schopnosti zpeněžit hodiny zábavy dominuje první desítce samotná aplikace Facebook, která má stále ještě prostor pro růst reklamních dolarů za hodinu.

Jedna věc na seznamu chybí

Neměli bychom také zapomenout zmínit klíčový vyhledávač Googlu. Ačkoliv není Chrome uveden na seznamu top 10, co se týče stráveného času, stále se jedná o jednu z nejvíce instalovaných aplikací. Rovněž také dominuje internetovým vyhledávačům v mobilních zařízeních.

Samozřejmě, že cílem vyhledávače není zachycovat lidi v aplikaci, ale naopak jim co nejrychleji poslat informace, které hledají. Z tohoto důvodu ani Google nemůže očekávat, že budou lidé v aplikaci trávit mnoho času, přesto však může generovat značné reklamní výnosy pro její mateřskou společnost díky reklamám ve vyhledávání.

Vyhledávání Chromu stále přináší drtivou většinu výnosů Google, takže i přes nevýhodu kratší doby používání i nadále zůstává Google dominantní silou v oblasti digitální reklamy na úkor Facebooku.

Facebook se pohybuje blízko na druhé pozici a ostatní se oběma gigantů koukají na záda s již značným odstupem. Dokonce i přes masivní skandály týkající se úniku soukromých údajů se nezdá, že by mohlo dojít ke snížení frekvence používání aplikace Facebook. Investoři, kteří se zajímají o digitální reklamní prostor by tak měli s oběma společnostmi dobře pracovat.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.