10.12.2020 3 minuty čtení

Vakcína od Pfizeru má problémy. IPO Airbnb vypadá lépe, než se očekávalo

Velmi rychlý vývoj a schválení vakcíny sebou nese určitá rizika, o čemž si museli být vládní představitelé a farmaceutické společnosti vědomi. Společnost Airbnb mezitím vstupuje na burzu a poptávka je větší, než se očekávalo.

Lidé s alergiemi by se měli vakcíně od Pfizeru raději vyhnout

Schválení vakcíny od společnosti Pfizer v Británii proběhlo poměrně hladce a podobně rychlý postup můžeme očekávat i u evropských a amerických regulátorů. Alespoň jsme tedy něco podobného mohli čekat předtím, než Británie začala očkovat první pacienty. Jen pár dnů od začátku očkování varoval britský regulátor, aby se lidé s historií významných alergických reakcí vyhnuli očkování vakcínou od Pfizeru, alespoň tedy v jejím v současném stádiu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by mohl doporučit Američanům s těžkými alergiemi, aby vakcínu Pfizeru také neužívali. FDA má o nouzovém schválení vakcíny jednat během dnešního dne. Předmětem jednání bude bezesporu alergická reakce v Británii a vakcína možná ani nemusí projít, ale může dojít jen k podobnému doporučení, jaké vydává britský regulátor. 

Američané mohou na svou vakcínu přesto čekat o něco déle. Problémem podle všeho bude složitá distribuce očkovací látky. Bez problémů však není ani ruská vakcína. Zástupce ruského zdravotnictví řekl občanům, že by neměli pít alkohol dva týdny před a šest týdnů po podání vakcíny. Neexistují však žádné důkazy, které by naznačovaly jakýkoli vztah mezi konzumací alkoholu a účinností vakcíny, ačkoli bylo zjištěno, že alkohol oslabuje imunitní systém. Rusko distribuuje svou vakcínu Sputnik V už od srpna. Zároveň však neexistuje žádné klinické studie na účinnost ruské vakcíny. 

Ocenění Airbnb vzrostlo na 47,3 miliardy dolarů 

Dnes bude vstupovat na burzu americká společnost Airbnb. Už včera se uskutečnilo dlouho očekávané IPO americké společnosti DoorDash, které se těšilo ohromnému úspěchu. DoorDash je největší rozvozce hotových jídel v USA. Dnešní IPO Airbnb by na tom mělo být podobně a společnosti ocenila jednu akcii na 68 USD. Konečná cena nakonec dopadla mnohem lépe, než se původně očekávalo, a to především díky velké poptávce od institucí. Původní cena byla odhadována mezi 44 a 50 USD. Díky IPO Airbnb získá 3,5 miliard dolarů a valuace společnosti se dostane na 47,3 miliard. V dubnu se přitom její valuace odhadovala na 18 miliard a IPO se nezdálo jako dobrý nápad. 

#pfizer #vakcina #airbnb #ipo

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.