10.12.2020 4 minuty čtení

Nouzový plán péče pomůže vyřešit krizovou situaci pro více než milion pečujících Čechů

Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, dnes spouští Nouzový plán péče – systém, který zajistí předání péče z hlavního pečujícího na náhradníka.

§  Česká republika je třetí zemí v Evropě, která uvedla v provoz Nouzový plán péče

§  Systém zajištuje předání péče náhradnímu laickému pečujícímu v případech, kdy dojde k náhle hospitalizaci nebo karanténě hlavního pečujícího

§  Nouzový plán péče obsahuje komplexní informace o tom, jak probíhá péče a jaké jsou potřeby osoby, o kterou se pečující stará. Zároveň v něm jsou uvedeny jména a kontaktní údaje dvou náhradníků, kteří ho v případě nouze zastoupí

Kdo se postará o vaše malé dítě, když náhle onemocníte a odveze vás záchranka? Kdo převezme péči o vašeho tatínka s demencí, když budete muset do karantény a nebydlíte spolu v jedné domácnosti? Kdo se bude věnovat vašemu dítěti s poruchou autistického spektra, když jste matka samoživitelka a po úrazu musíte být několik týdnů v nemocnici?

„Více než milión Čechů doma pečuje o své blízké a většina z nich se v době pandemie obává situace, že je potká náhlé onemocnění, hospitalizace nebo karanténa. Může se tak stát, že se jejich blízký z hodiny na hodinu ocitne bez péče a bez pomoci. Právě tyto situace řeší Nouzový plán péče – systém, který propojuje možné aktéry péče a pomáhá zajistit náhradní řešení v důstojné kvalitě,“ říká Ivo Mareš, projektový manažer Diakonie.  

Příběhy z praxe

„Z praxe se dozvídáme, že se jedná o opravdu velký problém, například rodiče pečující o syna s kognitnivní poruchou byli oba s těžkým průběhem koronaviru hospitalizováni, mladý muž byl nejprve hospitalizován také, poté umístěn v psychiatrické léčebně, během několika dnů se zjistilo, že má strýce, který je ochoten se o něj postarat. Celé této tramatizující situaci se dá předcházet zpracováním Nouzového plánu péče,“ uvedla Olga Starostová, socioložka a odborná garantka projektu Pečuj doma.  

Inspirace z Irska a Itálie a odborná oponentura v českých podmínkách

Systém Nouzového plánu vznikl v Irsku, odkud jej převzala Itálie. Česká republika je tak třetí zemí v Evropě, která jej uvedla v provoz. Na české podmínky jej pomohl adaptovat tým složený z praktického lékaře, komunitního pracovníka obce, zástupce terénních pečovatelských služeb, pracovníka záchranného služby a neformálních/rodinných pečujících s různými typy péče a podpory (dítě, dospělí, 24/7). Nouzový plán péče byl doplněn tak, aby co nejpřesněji odpovídal situaci v České republice, například o otázky na míru pohyblivosti či domácí mazlíčky.

Jak systém funguje

„Pečující na stránkách www.pecujdoma.cz vyplní formulář, ve kterém uvedou veškeré údaje o tom, jak péče probíhá – dávkování léků, informace o aktuálním stavu a potřebách opečovávané osoby a především pak kontakt na dvě předem domluvené osoby, které jsou schopné a ochotné postarat se o daného člověka v případě nouze. Vyplněný formulář pak uloží na naše stránky do systému. Od nás dostane poštou Průkaz pečujícího a samolepku, kterou si nalepí na kartičku pojištěnce. Na samolepce je nápis: Jsem pečující. Je na mně závislá další osoba. Pokud se cokoli stane, záchranná služba / policie nás kontaktuje a my zajistíme předání péče na náhradníka,“ doplňuje Ivo Mareš.

Další informace o Nouzovém plánu péče a interaktivní formulář ke stažení najdete na www.pecujdoma.cz.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.