09.12.2020 3 minuty čtení

Closing Bell (9. 12. 2020) – Zámořské trhy pod tlakem, zítra zasedá ECB!

Zámořské akciové trhy zakončily třetí obchodní seanci tohoto týdne v červených číslech. Zatímco na trhy dolehla stagnace jednání nad novým fiskálním balíčkem v americkém Kongresu, technologický Nasdaq dnes pod výběrem zisků propadl o 2 %.

Průmyslový index DJIA poklesl o 0,19 % a nejširší americký index S&P 500 odepsal 0,60 %. Sektorově největší pokles zapsaly technologie, sektory cyklického spotřebního zboží a základních materiálů. Akcie dnes byly pod tlakem zpráv o nedostatečném pokroku ohledně balíčku stimulačních opatření. Přesto se zdá, že snaha o získání stimulační dohody bude pokračovat i poté, co vůdce senátní většiny Mitch McConnel odmítl návrh Bílého domu ve výši 916 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že domácnosti a podniky jsou pod zvýšeným tlakem, jelikož stále více států zavádí další omezení za účelem kontroly šíření viru covid-19 a Kongres se má od 18. prosince na blížící se svátky rozpustit, mají úředníci omezené časové okno k dosažení fiskální dohody. Nedostatečný pokrok ohledně jednání v Kongresu zastínil pozitivní zprávy o očkování ve Velké Británii.

Technologické akcie dnes pomohly indexům k větším ztrátám.  Akcie FAANG sklouzly do červených čísel také díky komentářům od Goldman Sachs (GS), která zopakovala svůj názor na negativní převážení akcií v portfoliu. Amazon.com (AMZN), Facebook (FB), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) a Apple sklouzly o více než 1 %. Americký výrobce letadel Boeing v úterý dodal první stroj 737 MAX od listopadového zrušení zákazu tato letadla provozovat. Letadlo podle médií převzala společnost United Airlines. Potížím ale Boeing čelí i nadále, jiné aerolinky totiž dřívější objednávky dál ruší.

Airbnb očekává vstup na burzu během zítřejší obchodní seance. Poptávka po akciích je mezi investory vysoká díky zprávám, že společnost očekává cílovou cenu IPO do vyššího pásma než 56-60 USD.

Vzhledem k tomu, že se eurozóna ve čtvrtém čtvrtletí vrátila opět do recese, očekává se, že během čtvrteční obchodní seance prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová oznámí rozšíření svého stimulačního balíčku. Inflace v eurozóně zůstala v měsíci listopadu již čtvrtým měsícem v záporném teritoriu, což podtrhuje obavy, že pokles cen může být trvalejší, než se ECB obávala. Inflace bude pravděpodobně hlavní diskusí na čtvrtečním zasedání, jelikož tvůrci evropských politik se stále více obávají, že díky hluboké a dlouhé recesi budou deflační síly trvalejší.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.