"Když je vám dvacet něco let a nic nevíte, může být hodně těžké dostat se ke kvalitním informacím či mentorům. Kdybych nepracovala pro Wilshire, lidé jako Bill Miller a Bill Gross by mi pravděpodobně nevěnovali ani minuto svého času. Jelikož jsem ale měla to štěstí pro ně pracovat, pravidelně jsem se s nimi účastnila schůzek a diskutovala s nimi o jejich pohledu na investování a investiční procesy," popisuje Di Zhou začátky své kariéry.
Tyto cenné zkušenosti ji později po opuštění Wilshire inspirovaly, aby se rovněž vydala na cestu profesionálního investování. Na vrcholu finanční krize v roce 2008 tak začala v Chicagu studovat na obou zdejších byznysových fakultách zároveň. Což mimochodem byl poměrně risk. Vzdala se pro to dvou pracovních let a na školném se zadlužila ve výši 120 000 dolarů.
Svět investování ji však nadchl a po stáži u indické investiční společnosti SBI Mutual Fund začala pracovat pro Thornburng Investment Management. Dnes v rámci této firmy Zhou působí jako portfolio manažerka a má pod správou její ESG fond Better World International fund s kapitalizací 122,9 milionu dolarů. Její letošní výnos 20,99 % poráží 98 % z celkem 778 fondů ze stejné kategorie, jež dnes oficiálně fungují.
Jak vybírat atraktivní ESG akcie?
Byť se v řádu posledních několika let ESG investování přesunulo z absolutního okraje téměř do investičního mainstreamu, řada investorů (včetně těch profesionálních) dnes stále má obavy, že pokud budou chtít investovat v úplném souladu se standardy ESG, budou nutně muset obětovat část zisků.
Zhou se v rámci svého fondu snaží k investiční strategii přistupovat specificky, když kombinuje fundamentální analýzu a vybírání potenciálně zajímavých akcií s ESG analýzou, aby jí na konci vzešly společnosti, jež mohou dlouhodobě produkovat vysoké zhodnocení a zároveň se snaží integrovat do svého byznysu zásady ESG.
Aby měla portfolio manažerka jistotou, že se daná společnost nedopouští greenwashingu, neoutsorcuje sběr externích a interních dat žádnému druhému týmu, ale sbírá je se svým týmem sama, načež hloubkovou analýzou vytváří tzv. "ESG skóre", jež následně porovnává s akciemi, které již ve svém portfoliu drží.
"Máme samozřejmě přístup k analýzám a datům třetích stran, jako jsou Sustainanalytics ,MSCI nebo Bloomberg, ale všichni tito obrovští sběrači dat z velké části podléhají svým celkovým kapacitám. My na druhou stranu se společnostmi v našem portfoliu každý kvartál intenzivně komunikujeme a jsme tak schopni posbírat velké množství dat, ke kterým se velké ratingové agentury vůbec nedostanou," vysvětluje Zhou, jakým způsobem získává podklady, na základě kterých následně vybírá vhodné investiční tituly.
Jako příklad uvádí jednu z akcií ve svém portfoliu, Luxshare Precision Industry, což je čínská společnost vyrábějící počítačové a elektronické konektory. "Při pohledu na Sustainanalytics nebo Bloomberg zjistíte, že ESG skóre této společnosti není příliš dobré jednoduše proto, že o sobě poměrně dost informací nezveřejňuje. Když ale zapátráte hlouběji v jejím byznysu, narazíte na firemní zprávy zaměřené na udržitelnost, výborné směrnice a cíle, kterými se řídí a které jsou ve skutečnosti zcela v souladu s principy ESG."
Zhou pokračuje: "Problémem je, že tyto firemní reporty jsou v čínštině a ratingové agentury se většinou neobtěžují s jejich překlady. Konkrétně u čínských firem se tak ve veřejném prostoru velmi často pohybuje hromada zajímavých dat, které tyto agentury přehlížejí, avšak pozorní fundamentální manažeři jako my je dokáží najít a využít."
Další vlastní metodou, kterou Zhou při posuzování společností využívá, je něco, čemu říká "tři pilíře důvěry", které odkazují na představenstvo, management a zaměstnance dané společnosti.
Tato metoda sehrála významnou roli v jejím rozhodnutí vyprodat v srpnu svou pozici ve francouzském herním vývojáři, společnosti Ubisoft ($UBI) poté, co se na veřejnosti objevily obvinění ze strany dlouholetých zaměstnanců firmy, jež byli v létě vyhozeni, dle kterých se někteří manažeři Ubisoftu dopouštěli sexuálního obtěžování.
"Jakmile se informace objevila na veřejnosti, nereagovali jsme okamžitým rozhodnutím, že titul z portfolia odprodáme, ale vrátili jsme se ke třem oblastem důvěry, abychom celou situaci správně zhodnotili. Šlo nám o to zjistit, zda představenstvo a manažerský tým měli ponětí o tom, co se dělo a zda o tom záměrně mlčeli, nebo šlo o izolovanější incidenty," popisuje Zhou.
Po rozhovoru s členy představenstva a managementem investorka došla k názoru, že se s velkou pravděpodobností incidenty skutečně nepokoušeli nijak zakrývat a jednoduše o nich netušili. Poté si však na portálu Glassdoor ještě zjistila, jak je na tom třetí pilíř - tedy jak vypadají zdejší komentáře od zaměstnanců a velmi rychle svůj názor změnila.
"Došli jsme k názoru, že sexuální obtěžování na pracovišti v tomto případě nebylo nijak izolovaným problémem, ale mohlo jít o celofiremní problém. Tomuto názoru nahrávala i skutečnost, že lidé, kteří byli v létě vyhozeni, nepracovali ve stejném týmu, ale byli dokonce rozprostřeni napříč různými lokacemi," vysvětluje Zhou a vysvětluje, proč byla celá tato kauza zrovna u Ubisoftu důvodem celou pozici opustit:
"Víte, nabírání talentovaných lidí a jejich udržení je ve videoherním průmyslu zcela klíčovým faktorem, protože bez dostatečně talentovaných, spokojených lidí budete mít velký problém vytvářet hry, které budou atraktivní pro stále nové a nové zákazníky. Taková věc tak sice nemusí mít dopad na vaši krátkodobou ziskovost, jelikož taková plnohodnotná hra může být ve vývoji tři až pět let, ale rozhodně může negativně ovlivnit vývoj všech dalších chystaných her."
Největší ESG pozice v portfoliu? Alibaba
Akcie Ubisoftu od srpna vzrostly o 6 %, ale Di Zhou zůstává věrná své analýze a přesvědčení. Tedy metodám, díky kterým vybrala i pro někoho dost možná překvapivou největší pozici svého portfolia - čínského e-commerce giganta Alibabu ($BABA). Proč je zrovna tato společnost podle ní vhodná v rámci ESG investování?
"Na rozdíl od našich kvantitativních kolegů, kteří se musí orientovat jen na ty nejlepší a ESG nejoddanější společnosti v investičním vesmíru, jelikož společnosti nezkoumají z fundamentální perspektivy, náš přístup nám dovoluje zaměřovat se i na společnosti, u nichž se ESG momentum teprve rozjíždí. To samé platí o ratingových agenturách, které se velmi často dívají primárně na minulost a nepromítají do svých hodnocení dostatečně aktuální změny ve firmách," vysvětluje Zhou.
"Ovšem fundamentálně zaměření manažeři nemohou generovat zhodnocení pouze ze špičkových ESG společností, ale zároveň by měli být schopni odhalit ty společnosti, které se zrovna pouštějí do plánu výrazně své souznění s principy ESG zlepšit," popisuje investorka, pro kterou je největší online maloobchod Číny přesně takovým příkladem:
"I když Alibaba primárně stojí na své online platformě, disponuje zde nepředstavitelně velkým vlivem nad všemi ostatními společnostmi a prodejci, kteří tuto platformu využívají. V rámci svých prodejů například Alibaba přirozeně generuje obrovské množství logistické aktivity, avšak zároveň v poslední době velmi intenzivně své prodejce vyzývá, aby používali k balení zásilek výhradně biologicky rozložitelné materiály."
Další ESG iniciativou společnosti je gamifikace v rámci platformy, kde zákazníci mohou získávat za konání každodenních úkonů, jež jsou v souladu se zachováním životního prostředí, bonusové body a ty následně použít na podporu projektu finanční odnože Alibaby Ant Financial, která v poušti Gobi ve velkém vysazuje nové stromy.
"Tato malá hra v rámci platformy existuje asi dva až tři roky a každý měsíc se jí aktivně účastní na 30 milionu zákazníků. Ant Financial díky ní za toto období celkem vysadil již 500 milionů stromů."
Alibaba v poslední době nemá zrovna na růžích ustláno. Její zakladatel Jack Ma svou kritickou rétorikou vůči Pekingu spustil lavinu nových regulačních opatření zaměřených právě na velké, monopolní technologické platformy a zároveň si sabotoval vlastní chystané gigantické IPO společnosti Ant Financial. Zhou však zůstává i nadále optimistická:
"Musíme si uvědomit, že tato nová nařízení a regulace by dříve či později přišly tak jako tak a vlastně je asi lépe, že na ně došlo nyní. Pokud by totiž k IPO došlo, investoři jako my by stále možnost zavedení těchto regulací měli na mysli a zvažovali bychom, jak se proti jejich dopadům na hodnotu akcií co nejlépe připravit. Podle mě nejde o zásadní tržní změnu, naopak příležitost, kterou jsem v rámci Alibaby od začátku vnímala, stále vidím jako aktuální," uzavírá Zhou.
#investovani #esg #portfolio #akcie #analyza #fundamentalnianalyza #esgskore #udrzitelnost #vyberakcii #ubisoft #alibaba
Greenwashing. Ten výraz si musím zapamatovat.
@BinosCZ https://warengo.com/stories/126443-greenwashing-aneb-jak-se-neekologicke-firmy-kvuli-ziskum-a-pr-falesne-natiraji-na-zeleno ?
Klobouk dolů - obdiv ??