2 minuty čtení

Zdravotní pojišťovny plánují na rok 2021 růst výdajů o 9 %. Na očkování má jít o 100 % víc než letos

Celkové výdaje zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven počítají s rekordními 401 mld. při příjmech 385 mld. Rozdílových 16 mld. přiteče z rezerv. Oproti 2020 půjde lékařům a nemocnicím o 9 % více. Ekonomická krize se jich tak příliš nedotkla.

Přestože česká ekonomika jako celek klesá, náklady zdravotnictví rostly letos o 7 až 8 % a v roce 2021 porostou o dalších 9 %.

 „Výběr pojistného stagnuje a v příštím roce bude nejspíše ještě klesat. Výrazně větší výdaje se tak financují díky vysokému růstu státních plateb a čerpáním rezerv. Bylo to tak letos a příští rok to bude obdobné. Z tohoto pohledu se občané nemusí obávat,“ popisuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. „Pro rok 2022 a dál už garance navyšování plateb ze strany státu není. Pokud by nepokračovalo, muselo by se tempo růstu nákladů rychle snížit,“ dodává k výhledu na další roky.  

 Zdravotně pojistné plány na rok 2021 samozřejmě reagují i na současné mimořádné náklady vyplývající z epidemie COVID. Významně tak v příštím roce porostou náklady na laboratorní testování (o celkem 17 %) a  také náklady na očkování (předběžně o skoro 100 %). Tyto mimořádné vlivy je však obtížné předem přesně ohodnotit. Počty výkonů a náklady na testování rychle rostou již v letošním roce a průběh i konečné ceny očkování v roce 2021 se mohou ještě výrazně měnit. V těchto položkách se mohou v průběhu roku tedy ještě očekávat odchylky.

 I v roce 2021 jsou naplánovány i zdroje pro oblíbené programy fondů prevence. Přestože se celkově jedná o menší částky, v roce 2021 vzrostou výdaje na ně o 14 % na 1,7 miliardy korun.

 Zdravotně pojistné plány, které vyčíslují náklady na příští rok, byly předloženy koncem listopadu a schválily je správní rady jednotlivých pojišťoven. Nyní je ještě musí doporučit Ministerstvo zdravotnictví a vláda a schválit poslanci.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.