08.12.2020 7 minut čtení

Máte volných 15 000 Kč? Tyto 3 farmaceutické akcie mají nakročeno k růstu i po zvládnutí COVID-19

Pandemie letos z farmaceutického průmyslu udělala velkou show, kde akcie rostly díky genové terapii, rozvoji virtuální péče a potenciálu na miliardy vakcín proti nemoci, kterou před rokem ještě nikdo neznal. Které firmy budou kralovat i po pandemii?

Dlouhodobí investoři se dnes logicky nemohou zaměřovat pouze na pandemii, koronavirus ani na vakcínu proti němu. Jak už bylo řečeno, ještě před rokem o této nemoci neměli ani potuchy a než se nadějí, už příští rok zřejmě tsunami efektivních vakcín tomuto globálnímu problému významně přistřihne křídla.

Investovat tak letos do farmaceutické společnosti jen kvůli vakcíně proti COVID-19 při investičním horizontu 5-10 let nedává až takový smysl. Dlouhodobí investoři by se tak měli v rámci tohoto segmentu zaměřovat spíš na projekty a potenciálně velmi ziskové preparáty, které mají tyto společnosti aktuálně ve vývoji a přijdou na řadu hned po rozprášení současné pandemie.

A pokud takové najdou, právě nyní může být vhodná chvíle, kdy do nich investovat - ještě před tím, než se všichni ostatní přestanou zaměřovat pouze na vakcínu a uvědomí si, kdo bude mít v dalších letech, až se vše více méně vrátí do normálu, nakročeno k zajímavým výsledkům. Záměrně jsem vybral tři tituly, které letos zažily úspěšný rok díky koronaviru, nicméně nevylétly nesmyslně vysoko, nebo dokonce v posledních měsících mírně klesly na levnější cenu, byť mají velmi zajímavý růstový potenciál i z dlouhodobého pohledu:

1. Dexcom (DXCM)

Letošní vývoj akcií Dexcom; Zdroj: Tradingview

Na společnosti Dexcom je poměrně těžké najít nějakou zásadní nevýhodou. Jde o výrobce systémů pro nepřetržité monitorování glukózy v krvi, který byl de facto zakladatelem tohoto tržního segmentu a konstantně své patenty v tomto oboru inovuje již 21 let.

Zatímco v roce 1980 trpělo diabetem 4,7 % globální populace, v roce 2014 to již bylo 8,5 %. Statistiky ze Spojených států uvádí, že touto zákeřnou nemocí v roce 2000 trpělo 4,4 % populace a v roce 2015 již 7,4 % populace, tedy více než 23 milionů Američanů.  A v letech 2000 a 2016 o celých 5 % stoupl globálně počet předčasných úmrtí způsobených diabetem. Tento růstový trend přirozeně výrazně posiluje poptávku po monitorovacích systémech, které Dexcom produkuje. Za poslední dekádu tak společnost zaznamenala složený nárůst příjmů o 43,5 % ročně až na 1,8 miliardy dolarů za posledních 12 měsíců.

Byť jsou její akcie od začátku roku o 50 % výše, od srpnových maxim již o více než 20 % poklesly. Na trhu se nedávno objevil nově schválený konkurenční produkt pro monitorování glukózy od firmy Abbott Laboratories (ABT), avšak Dexcom právě nyní pracuje na novém, dokonalejším systému. A i přes dosavadní růst management věří, že nové potenciální trhy představují pro Dexcom až pětinásobně větší obchodní příležitost, než jeho současný hlavní trhy. 

Nejde přitom jen o jejich zbožné přání. Diabetes totiž bohužel není nemocí, která by aktuálně ukazovala nějaké náznaky ústupu. Spíš naopak, v roce 2019 na světě s diabetem žilo odhadem 463 milionů dospělých osob. A toto číslo by do roku 2045 mělo vzrůst na 700 milionů. Zařízení Dexcomu, jež mohou potenciálně zachránit diabetikům život, tak rozhodně budou potřeba a jejich akcionáře může čekat za dlouhodobé držení zajímavá odměna.

2. Quidel (QDEL)

Letošní vývoj akcií Quidel; Zdroj: Tradingview

Quidel byl na začátku pandemie jednou z mála společností, které měly k dispozici efektivní testy na zjištění přítomnosti nemoci COVID-19 - byl schválen již 17. března. Díky tomu prodeje i akcie společnosti zažily výborné jaro a léto. Příjmy v Q3 meziročně stouply o 276 % na 461 milionů dolarů. Za prvních 9 letošních měsíců společnost na příjmech inkasovala celkem 852,5 milionu dolarů, meziročně o 123 % více. Je proto pochopitelné, že takový nárůst prodejů vyhnal letos akcie již o více než 150 % vzhůru. Tato diagnostická společnost však ještě za sebou to nejlepší velmi pravděpodobně nemá.

Firma dnes očekává, že každoroční poptávka po jejich COVID-19 testech bude dosahovat zhruba 685 milionu kusů. Management proto plánuje pro rok 2021 zvýšit produkci testů na 50 milionů měsíčně, aby udržel krok s očekávanou poptávkou.

Společnost však měla k potenciálně zajímavému růstu nakročeno již před pandemií. Její příjmy z prodeje v letech 2016-2019 vzrostly ze 192 na 535 milionů dolarů a její diagnostické zařízení Savanna, jež by mělo prodej zahájit v polovině příštího roku, slibuje další lukrativní způsob, jak další růst podporovat i na základě příjmů z trhu se zařízeními pro molekulární diagnostiku, jež dnes dosahuje hodnoty 8,6 miliardy dolarů.

Dalšími silnými segmenty pro Quidel jsou srdeční a sezónní kategorie virů. Se svým poměrně širokým spektrem patentovaných zařízení a platforem napříč rostoucím diagnostickým trhem lze konstatovat, že akcie jsou navzdory letošnímu růstu stále atraktivní (a navíc stejně jako DXCM od letošních srpnových maxim notně ustoupily).

3. BioNTech (BNTX)

Letošní vývoj akcií BioNTech; Zdroj: Tradingview

Pokud je řeč o první oficiálně schválené vakcíně proti COVID-19 na západě, kterou jsou již dnes očkováni obyvatelé Británie, většinou veškerou mediální smetanu smlsne především partner BioNTechu při vývoji, americký Pfizer (PFE). A lze to chápat, jde ostatně o 170 let starou blue-chip společnost, zatímco BioNTechu se zatím ani nepodařilo dostat do zisku

Obě zmíněné společnosti nyní očekávají, že do konce roku 2021 společně vyprodukují 1,3 miliardy dávek své vakcíny, jejíž cena se pohybuje okolo 20 dolarů za dávku. Příjmy z tohoto byznysu nebudou pro BioNTech malé a je možné, že listopadový růst jejich část již do hodnoty akcií započítal. Tato německá biotechnologická společnost však může nabídnout mnohem více než jen novinářskou senzaci v podobě jedné vakcíny.

Má totiž s Pfizerem uzavřené partnerství i v dalším projektu vývoje vakcíny proti sezónní chřipce. V drtivé většině sledovaných let byla doposud vždy vakcína proti chřipce účinná ze 40-60 %, avšak tato dvojice společností věří, že dokáží využít svou technologii RNA nositele účinné látky, která tak výborně zafungovala pro COVID vakcínu, aby posílili účinnost vakcíny proti sezónní chřipce. Pokud by se jim podařilo navýšit efektivitu chřipkové vakcíny na úroveň té COVIDové, mohla by se dvojice usadit na čele trhu s prevencí sezónní chřipky, jež má aktuálně hodnotu 4,45 miliardy dolarů.

BioNTech dále spolupracuje s několika dalšími partnery na lécích proti rakovině. Tito zahrnují společnosti Roche Holding, Genmab, Sanofi a Regeneron. Potenciál těchto preparátů je zatím stále ve hvězdách, nicméně v případě úspěchu se každý může stát zdrojem dalších miliardových příjmů, jež by společně s vakcínou proti COVID-19 a nadějnou technologií využívající RNA pro vývoj dalších potenciálních vakcín mohly BioNTech nastartovat k dekády trvajícímu růstu.

#investovani #akcie #farmacie #zdravotnipece #pandemie #koronavirus #dlouhodobyhorizont #potencial #portfolio #dexcom #quidel #biontech #diabetes #covid19 #testovani #diagnostika #technologie #chripka #rna #rakovina

Hodnocení: +32
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 •      Přiznám se, že nejsem žádný odborník na biotechnologie. Mám ale vážné pochybnosti u firmy Quidel, že pokud budou vakcíny Pfizer, Moderna a další proti Covid úspěšné,  pandemie se vytratí do ztracena jako Sars v Asii před několika lety a výrazně poklesne prodej testů, což se promítne do ceny a výkonnosti akcie této společnosti. Já bych na ni dlouhodobě nesázel. V současné době (a prakticky od půlky března)  jsou právě testy na Covid motorem růstu této akcie. Pokud Covid zmizí, zmizí i hodnota akcie...

  +3
 • Dexcom vypadá výhledově velmi zajímavě. Na druhou stranu je to smutná zpráva pro lidstvo. 

  +1
 • Díky za zajímavý vhled do této oblasti

  +1
 • No minimálně ten QDEL mi přijde jako pěkná bublinka. 10 let se to plácá kolen 25$ a za posledních 6 měsíců si to vyletí na 200$ jednu dobu i 300$ ? 

  0
 • Vakcína na sezónní chřipku by byla dobrým vedlejším produktem v rámci výzkumu. U Pfizeru vnímám jako plus, že se už prodává. Také věřím firmě Astra Zeneca. Proběhl nedávno skandál ohledně klinických testů. Velkou výhodou je nižší cena, skladovatelnost v chladničce a případné nižší dávkování než předpokládali. Také uvádějí bez vedlejších účinků a měla by léčit nejen symptomy ale i infekčnost. Tak uvidíme jak to celé dopadne. 😁

  0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky