6 minut čtení

Jak to dělá Buffett? 5 základních kritérií, která sleduje při analýze jednotlivých společností

Warren Buffett rozvíjel svůj investiční styl po více než 50 let své kariéry a je zatraceně úspěšný. Je znám jako největší investor napříč několika dekádami. Jak dokázal vybudovat majetek o hodnotě více než 80 miliard dolarů?

Naštěstí pro nás se Buffett často dělí o své investiční teze a strategie ve svých dopisech akcionářům. Z nich vyplývá, že zkoumá 5 základních kritérií, která slouží k otestování vztahu mezi výkonem podniku a jeho cenou.

Pojďme se na ně v krátkosti podívat:

  • Výkon společnosti
  • Dluh společnosti
  • Zisková marže
  • Homogenita produktu
  • Rozumná cena

Výkon společnosti

Skvělým způsobem, jak určit výkon společnosti, je použití nějakého srovnávacího kritéria – metrika, jako je návratnost vlastního kapitálu, je klíčový ukazatel, který prozradí, do jaké míry vydělávají akcionáři na svých akciích.

Buffett používá návratnost kapitálu k porovnání výnosů společnosti ve srovnání s její konkurencí. Návratnost vlastního kapitálu přitom můžete vypočítat následovně:

ROE = čistý zisk / vlastní kapitál společnosti

Jednoduchý poměr vám o společnosti prozradí mnoho, ale výpočet poměru za jeden rok nebo čtvrtletí obvykle nestačí. Je důležité sledovat ROE za posledních 5 až 10 let, abyste odhalili historickou výkonnost a snížili vliv extrémních událostí na podnikání společnosti (viz letošní pandemie).

Dluh společnosti

Dluh může pomoci zvýšit výdělky podniku, přesáhne-li však zadlužení bezpečnou úroveň, může vést až k bankrotu. Buffett raději hledá nízko zadlužené společnosti. Preferuje u své investice raději růst zisků financovaný vlastním kapitálem namísto dluhem.

Nejjednodušší způsob, jak změřit úroveň zadlužení, je poměr dluhu k vlastnímu kapitálu společnosti, který můžeme vypočítat následovně:

Debt to Equity Ratio = celkové závazky / vlastní kapitál společnosti

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu společnosti odhalí, jak velkou část vlastního kapitálu využívá podnik k financování svého dluhu. Čím vyšší je tento poměr, tím obecně roste rizikovost dané investice a opět lze tento poměr využít k analýze konkurentů napříč jednotlivými odvětvími.

Zisková marže

Ziskovost jakékoliv společnosti závisí nejen na dobré ziskové marži, ale také na jejím růstu. Marže jsou oblastí, kterou je třeba prozkoumat nejenom v krátkodobém, ale opět i dlouhodobém horizontu. V podstatě je jedno, kterou si vyberete, důležité je abyste zůstali u stejné a analyzovali její vývoj v čase.

Hrubá marže = hrubý zisk / tržby

Provozní marže = provozní zisk / tržby

Čistá marže = čistý zisk / tržby

Rostoucí zisková marže signalizuje úspěšný business model společnosti. Bez silných marží nemůže společnost dosahovat skvělých hospodářských výsledků. Kromě toho, že rostoucí marže naznačuje, že si společnost vede dobře, také signalizuje, že je management efektivní při kontrole svých výdajů. Ideální je zkoumat ziskovou marži alespoň za 5 let dozadu.

Homogenita produktu

Vyhýbání se komoditám není radikální přístup, který by významně snížil počet dostupných investičních příležitostí, Buffett to však považuje za důležité kritérium.

Věštec z Omahy má tendenci se vyhýbat společnostem, jejichž produkty jsou k nerozeznání od produktů jejich konkurentů. Úplně se pak vyhýbá společnostem, které se spoléhají pouze na komodity typu plynu nebo ropy.

Nenabízí-li společnost nic jiného než konkurence, raději se tomuto podniku vyhne.

Tento princip je spojený s hledáním konkurenční výhody podniku. Jenom se zamyslete, jakou konkurenční výhodu má #Exxon vůči Chevronu?

Nikoho od investice do ropných společností neodrazuje, ale jak můžete jako člověk „z venku“ určit konkurenční výhodu jedné ze jmenovaných společností na úkor druhé, abyste se mohli informovaně rozhodnout ke koupi jedné namísto té druhé?

Buffett vybírá společnosti s tzv. příkopem, což je charakteristika společnosti, kterou je těžké replikovat. Tento příkop je konkurenční výhodou společnosti, díky níž získává výrazný podíl na trhu, který je pro konkurenty velmi složité snížit.

Pravidlo o vyhnutí se homogennímu produktu se vztahuje v podstatě na jakoukoliv komoditu, která brání společnosti odlišit se od konkurence, včetně zlata, stříbra apod…

Rozumná cena

Po zhodnocení všech výše uvedených kritérií to je však až cena společnosti, která rozhoduje o realizaci investice. Je společnost levná? I když má podnik všechny atributy, které Buffett hledá, ale jeho pořízení je příliš nákladné, Buffett se této investici raději vyhne.

Najít podniky, které jsou obchodované za rozumnou cenu je zdaleka nejtěžší část investiční analýzy, ve které právě Buffett vyniká.

Za tímto účelem se #Buffett pokouší určit vnitřní hodnotu společnosti analýzou fundamentů podniku – zisky, tržby aktiva atd.

Vnitřní hodnota společnosti je obvykle vyšší než likvidační hodnota aktiv. Co představuje likvidační hodnotu? Obvykle to je součet jednotlivých „dílů“ (aktiv) společnosti, které mají vyšší hodnotu, pokud se prodají samostatně, než kdyby se prodaly jako celek. Buffett však obvykle do těchto „dílů“ nepočítá nehmotná aktiva.

Nehmotný majetek zahrnuje značku, know-how a další položky, které lze jenom těžko kvantifikovat.

Tato nehmotná aktiva znesnadňují výpočet vnitřní hodnoty. Existuje spousta vzorců a metod, které vám pomohou vyčíslit hodnotu společnosti, jak ale vyjádříte hodnotu značky jako je #Nike nebo #Apple.

To je dovednost, kterou má Buffett danou od píky, jejíž základy nám běžným smrtelníkům jen tak neprozradí. Místo toho na nás ponechává, abychom si tuto dovednost osvojili sami.

---

Představte si tento rámec Buffettovy strategie jako nákupní seznam a hledejte společnosti, které splňují jednotlivé položky. Hledání udržitelné konkurenční výhody je pravděpodobně časově nejnáročnější část, k tomu není navíc vůbec snadné určit rozumnou cenu společnosti, pokud se trh momentálně nechová úplně racionálně.

Výběr těch nejlepších společností za rozumnou cenu, které nabízejí hodnotu jak krátkodobě, tak i dlouhodobě je poměrně časově náročný, výsledky však stojí za to.

#akcie #stockpicking #vyberakcii #vnitrnihodnota #hodnota #investovani #zisk #ziskovost #trby #naklady #analyzaakcii #warrenbuffett #konkurencnivyhoda #rozumnacena #roe #dluhspolecnosti #zadluzeni

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.