Na úvod se sluší poznamenat, že Katia je vysokoškolsky vzdělaná a má profesní praxi v oblasti ekonomie a financí. V honbě za kariérou se jí ale díky 40hodinovým pracovním týdnům zkrátka nepodařilo najít si pravidelně 30 minut, aby si své finance zorganizovala. Nijak proto neřešila skutečnost, že její výdaje jsou alarmující a i když celé dny pracuje, žije de facto od výplaty k výplatě. Brala to jako normální stav, na který si zvykla. Až si jednoho dne řekla, že už stačilo...
Co jí otevřelo oči? Blízkého příbuzného postihly nenadále zdravotní komplikace a Katia zjistila, že jej nemůže vyrazit navštívit, protože nemá žádné rezervní finance, za které by cestu mohla absolvovat. Žádné úspory, žádný nouzový fond. Jakožto mladý člověk, který dře od nevidím do nevidím, si v takovou chvíli začnete připadat vážně hloupě až trapně. Právě v onom momentu se však mladá žena rozhodla, že je čas na změnu. A že jediným způsobem, jak dosáhnout skutečné finanční změny, je od základu změnit přístup k financím.
V roce 2015 se proto mimo své zaměstnání začala věnovat bokem novému projektu: společnosti CP Clicks, jež se zabývala digitálním marketingem a e-commerce. Během 18 měsíců se jí podařilo z byznysu začít generovat dostatečný příjem, aby splatila svůj dluh ve výši 38 000 dolarů a zároveň si vybudovala nouzový fond ve výši 6měsíčních esenciálních nákladů na život.
Ze společnosti se brzy vyklubal plnohodnotný byznys s šesticifernou dolarovou hodnotou, který Katiu dokázal uživit. V té chvíli se kromě výpovědi v původní práci rozhodla dosáhnout svého dalšího cíle: ušetřit 100 000 dolarů (v té době asi 2,5 milionu Kč) a pořídit si vlastní bydlení.
Tento svůj sen měla již od mládí, ale neustále ze všech stran poslouchala, že ušetřit takovou sumu je pro obyčejného člověka téměř nemožné a k dispozici ji mohou mít jenom lidé, kteří jsou již bohatí (nezní vám to povědomě? ?). Přirozeně tak okolo takto ambiciózního cíle měla jisté obavy. V té době však již věděla, jak velký vliv může na úspory mít to, že nejprve zaplatíte sami sobě. Přidala odhodlání, trpělivost a konzistenci a světe div se, za méně než dva roky měla na účtu volných 100 000 dolarů, za které si pořídila vysněný dům.
A tady je 5 finančních strategií, skrz které tohoto úctyhodného výsledku dosáhla:
1) Zautomatizovala jsem své úspory
Tou nejtěžší věcí na snaze ušetřit víc peněz je pamatovat na to, abyste danou částku opravdu převedli z platebního na spořící účet. Díky automatizaci na to však Katia myslet vůbec nemusela. Nastavila si trvalý příkaz, jež automaticky co dva týdny převáděl předem stanovenou částku na spořící účet. A automatizaci používá k dalšímu efektivnímu spoření i dnes, když už bydlí ve svém.
Dále samozřejmě naplno využila všech benefitů investování i svých znalostí tohoto oboru. Navzdory relativně konzervativnímu portfoliu se jí podařilo své úspory poměrně efektivně zhodnocovat. Kromě samotného investování využila i "agresivnějšího" bankovního spořícího účtu, jež nabízel vyšší průměrné zhodnocení. A vyplatilo se.
2) Otevřela jsem si několik bankovních účtů
Aby dosáhla lepší organizace financí, rozdělila si peníze na různé finanční cíle na oddělené bankovní účty a podle toho si je i pojmenovala.
Kromě dvou platebních účtů (jeden pro esenciální měsíční výdaje a druhý pro běžné výdaje na vše ostatní) měla Katia rovněž dva spořící účty s vyšším úrokem, na které umístila svůj nouzový fond. Proč tuto hotovost pro nečekané výdaje neumístila na běžný účet? Protože si mohla nastavit bezpečnostní pojistku - u obou účtu povolila pouze online výběr a znemožnila tak, aby si z nich mohla peníze vybírat skrz bankomat, aby si ve slabších chvilkách nemohla na každodenní útraty jednoduše z bankomatu vytáhnout peníze ze svých nouzových úspor.
Větší počet bankovních účtů rovněž znamenal, že automatizace učinila celý proces ještě efektivnějším, protože měla přesně určené spotřební a spořící účty a zároveň přesně načasované trvalé příkazy, které každou výplatou včas rozkouskovaly na menší části a odeslaly na správný účet. Digitální aplikace a online bankovnictví pak zajistily, že měla vždy úplný a jasný přehled o tom, kolik peněz na tom kterém účtu zrovna má a jak její úspory postupem času rostou, což považuje za důležitý motivační prvek během své spořící pouti.
3) Navýšila jsem své příjmy skrz freelancing a vlastní podnikání
Katia se spořením začala ještě jako plnohodnotná zaměstnankyně s jediným příjmem. Postupně však začala pracovat jako freelance digitální markeťačka a posléze i jako freelance překladatelka. Dále si založila e-shop a pustila se i do affiliate marketingu. Věnovat se těmto vedlejším aktivitám vedle standardního zaměstnání nebyl rozhodně žádný med, ale stálo to za to. Pokud chcete začít investovat, nebo co nejdříve splatit dluhy, poradila by vám Katia vedlejší příjmy jako jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se co nejdříve dostat k další hotovosti a vyšším příjmům.
Na úvod byste si měli udělat menší průzkum toho, po čem je zrovna velká poptávka. V dnešní internetové době není žádný problém naučit se online nějakou zcela novou schopnost, kterou následně můžete využít k vytvoření vedlejšího příjmu. Alternativou je podívat se na vaše aktuální dovednosti a praxi - možná můžete nějaký svůj aktuální koníček ještě dnes zmonetizovat a přeměnit v další příjem, aniž si to uvědomujete. V neposlední řadě pak Katia sebrala odvahu a podařilo se jí vyjednat zvýšení platu ve svém zaměstnání, což měsíčním příjmům rozhodně také pomohlo.
4) Žila jsem skromně a minimalizovala výdaje
Po třech letech věnování se kromě hlavního zaměstnání i bočním příjmům dokázala Katia měsíčně vydělávat až 10 000 dolarů, což jí dovolilo spořit měsíčně 60 % svých příjmů, tedy téměř 6000 dolarů měsíčně. Mimo příjmy však zároveň zapracovala i na výdajové stránce a osekala svůj předchozí rozhazovačný životní styl.
Zbavila se kabelové televize (na kterou stejně díky práci neměla čas), začala si místo restaurací a donášky sama vařit a připravovat si oběd do práce doma. Místo kin a barů začala vyhledávat i levnější způsoby zábavy, jako je chození do parků či na pláž. Snížila si také svůj přemrštěný telefonní tarif, osekala o nesmysly výdaje na potraviny, začala víc vnímat pravidelné slevy v supermarketech a zrušila všechna předplatná, která aktivně nevyužívala. Tyto drobnosti ji ročně pomohly ušetřit dalších asi 2800 dolarů.
5) Přestala jsem se neustále srovnávat s ostatními a ignorovala jejich životní styl
Začátek této cesty spoření na vysněné bydlení nebyl lehký. Katia přiznává, že tu a tam měla chuť s celým šetřením seknout. Jindy se jí zmocňovala úzkost, když viděla, jak si života užívají její přátelé nebo lidé na sociálních sítích. Jak ale její příjmy postupně rostly a o její freelance služby mělo zájem stále víc klientů, dávala si záležet na tom, aby se její životní styl z pohledu výdajů nijak zásadně nezměnil. Ponechala si stejné staré auto, žila ve stejném menším bytě a místo rozhazovačných osob se obklopila lidmi, kteří měli na peníze a nakládání s nimi podobný pohled.
Aby si udržela disciplínu a motivaci dotáhnout tuto výzvu až do cíle, pravidelně si připomínala, proč to vlastně celé dělá: finanční svoboda, víc možností a žití života tak, jak bude ona sama chtít. Dnes na uspoření 100 000 dolarů a nákup vlastního domu nepohlíží pouze jako na dobrou investici. Dosažení této částky jí dokázalo, že v sobě má něco, čemu jen o pár let dřív absolutně nevěřila. Tedy dostatek trpělivosti a disciplíny, aby dokázala dosáhnout svých vytyčených snů, ať už půjde o cokoliv. Lepší způsob, jak si zvýšit své sebevědomí a ujistit se ve svých schopnostech, budete v mládí hledat jen těžko. Palec nahoru a zajímavá inspirace! ?
#osobnifinance #penize #sporeni #disciplina #konzistence #trpelivost #prijem #automatizace #bankovniucet #freelancing #zdrojeprijmu #skromnost #vydaje #zivotniuroven #spolecenskytlak
žij několik let tak, jak jiní žít nechtějí a pak žij celý život tak, jak jiní nemohou :)
?
Je to sice uměle vymyšlený článek, ale je v něm mnoho pravdy hlavně o životním stylu a disciplíně,což jsou základní vlastnosti při práci s financemi.
@lubosKrivanek Souhlas Luboši, díky! ?
Hezký den všem, článek byl určitě velmi přínosný, ale situace v našich končinách je přecejen poněkud jiná.
Tak třeba využívání spořicích účtů nemá absolutně žádný smysl.
Společnost po nás totiž chce, abychom žili rádoby plnohodnotný život, utráceli co nejvíce, ba co víc, abychom si na náš život půjčili.
Vymanit se z tohoto krysího závodu je sice poněkud těžké, ale určitě to není nemožné.
jelikož patřím do skupiny hendikepovaných, od narození jsem nevidomý, měl bych jen živořit na pokraji společnosti a vážit si toho, co stát této skupině u Drobí.
I přes počáteční hluboký propad, který jsem absolvoval před více než 15 lety, se mi podařilo najít svou vlastní cestu.
to vše samozřejmě se 3 dětmi a manželkou.
Je tomu již nějakých 5 let, co jsem zainvestoval do akcí na Mallorce A jsem si jistý, že tohle je pro mne ta nejsprávnější cesta.
To je článek.... Pane bože... ?
Rádo se stalo. ?
to mne stacilo precist kiosakiho a zmenilo se mi financni mysleni a vtipny je ze ucitelka ekonomiky to do tedka nepochopila
Ztráta času.
@jakubKilian Nesouhlasím, ale díky za názor.