03.12.2020 2 minuty čtení

Prodeje iPhonů letos klesly. Potvrzují to výsledky Applu

Tržby z prodeje iPhonů se meziročně propadly o 8,5 mld. USD. Podíl na globálním trhu chytrých telefonů společnosti Apple klesl ve třetím čtvrtletí na 11,7 %. iPhony jsou výsadní produkt Applu. Loni tvořily více než polovinu všech jeho tržeb.

Společnost Apple, jejíž hodnota se odhaduje na dva biliony amerických dolarů, má velkou část svých tržeb právě z prodeje iPhonů. Krize covid však rychle srazila globální poptávku po nich. Dle brokerské společnosti Finaria i to vysvětluje důvod poklesu tržeb z prodeje iPhonů. Ty za prvních devět měsíců letošního roku činily 81,7 miliardy USD. Což je meziroční pokles o 8,5 miliardy. V samotném třetím čtvrtletí se prodej iPhonů podílel na celkových tržbách Applu 40 procenty. To je meziroční pokles o celých 20 procent.

Na globálním trhu se smartphony jsou největšími konkurenty společnosti Apple asijské firmy Samsung a Huawei. Data IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker ukázala, že Samsung byl i v letošním třetím čtvrtletí největším prodejcem smartphonů na světě a to s téměř 23% podílem na trhu a 80,4 miliony prodaných telefonů. To značí až 37% nárůst od začátku roku.

Jak si stojí prodeje telefonů iPhone

Podle analytiků Finaria spotřebitelé po celém světě snižují své rozpočty, což se promítá i do globální poptávky po smartphonech. Což by mohly potvrzovat i výsledky Applu. Tržby za iPhony se mezi lednem a březnem meziročně propadly o 48 procent na 28,9 miliardy USD. Negativní trend pokračoval ve druhém čtvrtletí, kdy prodeje iPhonů klesly na 26,4 miliardy USD. To je na 44,26 procenta celkových příjmů. Ve třetím čtvrtletí podíl výnosů iPhonu dále klesl a to o 3,36 procenta.

Příjmy společnosti Apple z prodeje telefonů iPhone od roku 2007 [v USD]

[Zdroj: Apple]

Chytrý telefon iPhone, který byl na trh poprvé uveden roku 2007, se stal okamžitě nejúspěšnějším produktem společnosti Apple a trvale generoval více než polovinu jejího mezinárodního prodeje. Ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku tržby z iPhone generovaly více než 31 miliard USD...

 

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/12/02/prodeje-iphonu-letos-klesly-potvrzuji-to-vysledky-applu/

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Očekával bych, že se prodeje postupně stabilizují více méně u všech chytrých telefonů. Je to už hotový produkt jako třeba notebook. Výraznější růst se přesune do segmentu wearables (chytré hodinky, náramky, posléze asi i brýle, prsteny atp.).

    0