03.12.2020 5 minut čtení

E-commerce akcie nejsou jenom Amazon a Alibaba. Jaké další mohou těžit z boomu online prodeje?

Do těchto společností se už částečně promítlo očekávání budoucího růstu, investoři by je však neměli předčasně odepisovat jako příliš drahé. Charakterizuje je nevídaný růst a velmi zajímavý potenciál.

Vzhledem k tomu, že svět bojuje střídavě úspěšně s onemocněním covid-19 (v Asii se po úspěšném zvládnutí druhé vlny, začíná v některých zemích objevovat třetí vlna), zrychlil se neuvěřitelným způsobem růst online prodeje. Dlouholetí lídři této oblasti #Amazon a #Alibaba spolehlivě vítězí na svých domácích hřištích v USA a Číně.

V obrovském globálním online maloobchodu, jehož celkové roční tržby se momentálně vyčíslují na více než 23 bilionů dolarů, existuje více než dostatek prostoru pro další zajímavé hráče. Po oznámení hospodářských výsledků za Q3 letošního roku stojí za pozornost především následující 2 společnosti:

MercadoLibre (NASDAQ: MELI)

Ačkoliv v posledních letech už online obchod v Latinské Americe dospívá, za západním světem a Čínou stále ještě výrazně zaostává. Tržby společnosti MercadoLibre v posledních letech raketově rostou. Letošní výsledek za Q3 1,16 miliardy dolarů znamenal nejenom meziroční nárůst o 85 % ale také vyrovnání výsledků za celý rok 2016.

Online prodej přitom stále tvoří pouze necelou desetinu z celkového maloobchodního prodeje ve Střední a Jižní Americe. Ačkoliv se tedy MercadoLibre již rozrostla na poměrně významnou společnost s tržní kapitalizací 70 miliard dolarů, není důvod předpokládat, že by její konstantní a dlouhodobý růst měl brzy skončit.

Výsledky třetího čtvrtletí samozřejmě byly odrazem pandemie, která výrazně zrychlila trendy v e-commerce, společnosti se nicméně daří sklízet velmi šťavnaté plody své práce. Počet aktivních uživatelů meziročně vzrostl o 92 % na 76 milionů. Objem prodaného zboží se zvýšil o 62 % na 5,9 miliardy dolarů a celkový objem zpracovaných plateb dceřinou společností Mecado Pago vzrostl o 92 % na více než 14,5 miliardy dolarů.

Provozní výsledky také činí z MercadoLibre velmi výnosný podnik. Volné peněžní toky za prvních 9 měsíců letošního roku činily 766 milionů dolarů. To je dramatický nárůst z 272 milionů dolarů vygenerovaných během stejného období v loňském roce.

Jak bylo napsáno v úvodu, očekávání investorů se již promítají do ceny společnosti, akcie MercadoLibre tak nejsou z nejlevnějších – obchodují se za 21násobek ročních tržeb. Přihlédneme-li však k tomu, že se MercadoLibre nachází v rané fázi svého podnikání, a navíc se chlubí vedoucím postavením v dosud se rodící digitální ekonomice, má dostatek prostoru pro to, aby i v příštích letech pokračovala v rychlém růstu.

Hodnota akcií #MELI za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

Sea Limited (NYSE: SE)

Sea Limited se rychle rozvijí ve vládce e-commerce v jihovýchodní Asii a pomalu se také začíná rozkoukávat na trhu v Latinské Americe. Společnost začínala s platformou pro vývoj videoher a také online herní službou. Prostřednictvím své dceřiné společnosti #Shopee však začala vířit vody online obchodu nejenom v jihovýchodní Asii, ale i dalších regionech, kde tvoří podíl prodeje přes internet opět pouze nízká jednociferná procenta – Thajsko, Vietnam, Malajsie.

Sea Limited rozdělila své hospodářské výsledky do dvou segmentů a oba letos výrazně rostly. Divize digitální zábavy meziročně vzrostla o 73 % na 569 milionů dolarů a e-commerce (což kromě Shopee zahrnuje také nově vznikající byznys zpracování plateb) vzrostl o 173 % na 619 milionů dolarů.

V Indonésii, která je největším trhem značky Shopee, vzrostly průměrné denní objednávky o 124 % na zhruba 3,4 milionu dolarů, přičemž je momentálně Shopee jedničkou nejenom na trhu v Indonésii, ale i Singapuru. Je také zajímavé, že její nákupní aplikace byla v celosvětovém měřítku druhá nejstahovanější, možná i díky expanzi společnosti do nových regionů, jako je zmiňovaná Latinská Amerika.

Neuvěřitelný růst však má jednu kaňku v podobě ziskovosti. Hrubá zisková marže Sea Limited z poskytovaných služeb je momentálně pouze 29 % ve srovnání se 46 % u MercadoLibre. Sea Limited tedy ještě bude muset zapracovat na svém podnikatelském modelu. Jedná se však o poměrně proměnlivou metriku, která bude pravděpodobně růst, jakmile dosáhne Sea Limited efektivnějšího provozu, zejména v digitálním obchodě.

Momentálně se Sea Limited obchoduje za 25násobek ročních tržeb tedy ještě o něco dráže než její latinskoamerický konkurent. Stejně jako on však rychle roste, a navíc má na dosah více než miliardu potenciálních spotřebitelů v jihovýchodní Asii a Latinské Americe, trzích, které mají v e-commerce závodech ještě co dohánět. Po skvělých hospodářských výsledcích může být Sea Limited zajímavou alternativou pro dlouhodobé investory, kteří chtějí investovat v oblasti e-commerce, a přitom hledají trochu něco jiného než Amazon či Alibabu.

Hodnota akcií #SE za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

I přes vyšší cenu mají obě společnosti dlouhodobý potenciál. Působí v oblasti, která mimořádně roste, na téměř nenasycených trzích, jež mají potenciál pro masivní růst. Máte-li tak část investičního kapitálu vyhrazeného na rizikovější nebo spekulativní investice, pak může být jedna z těchto dvou společností z dlouhodobého hlediska poměrně zajímavou investicí.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #ecommerce #onlineprodej #MercadoLibre #SeaLimited

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dobrých internetových obchodů je dnes velmi mnoho, do kterých by se vyplatilo investovat. Mercado Libre je dnes stále za velmi dobrou nákupní cenu, Alibaba má stále před sebou zářnou budoucnost (investuje i do jiných oblastí, než jen do internetového obchodu). Je tu i čínský JD, z amerických pak zejména ETSY, Home Depot, Low, Walmart a našly by se i další. Sám zatím vlastním akcie Alibaby, Amazonu a ETSY.

  +2
 • Sea Limited som kupoval asi pol roka dozadu, super spolocnost ...a ich biznis model nieje iba ecomerce ale maju internetove platby a taktiez Garena esport ...dobra buducnost pre tuto spolocnost...a taktiez robia dobru pracu v tom aby im Amazon a Baba neukradli percenta z trhu 

  +2
 • Dobrý den, Amazon už v Číně funguje..

  Zákazníci v Číně tak už na tomto internetovém tržišti nebudou moci kupovat zboží domácího původu, zůstane jim ale možnost objednat si výrobky ze Spojených států, Británie, Dánska a Japonska. K dispozici zůstanou také cloudové služby divize Amazon Web Services.

  Americká společnost se snažila upevnit své postavení na čínském trhu online obchodu, kde panuje tvrdá konkurence. Nicméně podle údajů společnosti iResearch Global na něm v loňském roce držely podíl 82 procent domácí firmy Alibaba a JD.com.

  Takže zákaznici v Číně na Amazonu nemůžou koupit výrobek který je vyrobeny v jejich zemi (Mají tam opravdu přísný antimonopolní úřad) Dosedli nedávno i na Alibabu a Jack Ma měl zaplatit 140 miliard $ pokutu, netuším jak to dopadlo, ale na akciích baba to šlo poznat 🙂 přeji pěkný den 🙂

  +1
  • BABA je moje největší pozice z jednotlivých akcií, už ji mám delší dobu..propad tam vidět byl...aaale nic dramatického... 

   +3
 • Měl by někdo tip u jakého ,,spolehlivého  brokera,, jsou v nabídce tyto a další top ,, eakcie,,? Díky za odpověď

   

  0
  • pokud to myslíte s investováním vážně, tak určitě můžu doporučit Interactive Brokers mají evropské pobočky nebo i české zastoupení @lynxbroker . 😉

   +2
 • Asi hloupá otázka ale proč na zmiňované trhy nevstoupí i právě Amazon a Alibaba? Nemohou tyto společnosti, díky tomu že jsou mnohonásobně větší, menší konkurenci vytlačit? 

  0
  • noo napadá mě tak maximálně dobrá práce těchto společností a možná jsou tyto trhy zatím pod rozlišovací schopnost gigantů, kteří se raději soustředí na lukrativnější trhy... 

   +3
  • @Prokmi Amazonu expanze tak zářně nevycházejí, např. Čína. Ona škálovatelnost eshopu je úplně něco jiného než např. cloudového řešení. 

   +1