Přímé investování znamená nákup fyzických nemovitostí, jako jsou byty, domy a chaty.
Jaké jsou výhody? +
1) fyzická investice
Můžete si na svou investici tzv. „sáhnout“. Díky tomu riziko odcizení a podvodů, jako tomu bývá například u cenných papírů, klesne na 0. V případě horších časů můžete nemovitost využít k vlastnímu bydlení.
2) vysoká pravděpodobnost růstu a stability
Nemovitosti uspokojují základní lidské potřeby – stále potřebujeme někde bydlet. Vzhledem k tomu, že lidí neustále přibývá, zvyšuje se i poptávka po bydlení.
3) pasivní příjem z nájemného
Pokud dokážete sehnat dobrého nájemníka, můžete si tím zajistit měsíční pasivní příjem v desítkách tisíc na několik let dopředu.
Jaké jsou nevýhody? –
1) správa a péče o nemovitost
Jednou z největších nevýhod přímého investování je správa nemovitosti. Musíte najít vhodného nájemníka, zajistit opravy a údržbu a být neustále v pozoru. Existují však služby, které tyto úkony udělají za vás.
2) vysoký investiční kapitál
Na rozdíl od cenných papírů, kde můžete začít investovat třeba za 1.000,- měsíčně, pro nákup nemovitosti budete potřebovat výrazně vyšší vstupní kapitál, takže přímé investování není nic pro drobné a začínající investory.
3) nízká likvidita
Pokud byste se rozhodli vaší investiční nemovitost prodat, své peníze nedostanete tak rychle, jako by tomu bylo u nepřímého investování. Prodej může trvat několik měsíců.
Jak můžete vidět, každá investice má své pro a proti. Je třeba před každou investicí vše podrobně zanalyzovat a promyslet.
#investice #nemovitosti #primeinvestovani #investovanidonemovitosti
Za mě zní zajímavě cesta, začít s nepřímou investicí prostřednictvím crowdfundingové platformy a čase, proč ne, se přesunou k fyzickým investicím, pokud má člověk dostatečný kapitál...
Výhody a nevýhody nepřímého investování do nemovitostí budou v příštím článku ;-)