Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
30.11.2020 5 minut čtení

Využite krízu 2020 ako šancu preraziť v zahraničí v roku 2021

Minulý rok bol nepochybne pre všetkých náročný. Aký bude ten nasledovný - 2021? Vieme, že pandémia a opatrenia, ktoré s ňou súvisia ešte nekončia. Ste pripravení využiť krízu vo svoj prospech?

Ak patríte medzi tých, ktorí práve rekapitulujú a rozhodujú sa ako ďalej, v nasledovnom článku sa pokúsime na krízu COVID-19 pozrieť a načrtnúť vám možnosti riešenia z iného pohľadu. Prinesieme zároveň pár tipov, čo by do vášho biznisu mohla priniesť podnikanie v zahraničí.

Zo všetkých krajín postihnutých pandémiou boli najviac zasiahnuté malé a stredné podniky. Prijaté opatrenia často znižovali, či dokonca znemožňovali výkon podnikateľskej činnosti - najmä pre segmenty ako gastro, fitness, či cestovný ruch. Dopyt po službách a tovaroch klesol a podnikateľské reťazce boli značne obmedzené, čo zároveň znamenalo - nedostatok vstupov potrebných k podnikateľskej činnosti.* Práve malé a stredné podniky sa významným spôsobom podieľajú na zamestnanosti obyvateľstva na Slovensku. Ponúkajú totiž až 99,9 % všetkých pracovných miest.** 

Dopad druhej vlny COVID-19 na slovenských podnikateľov

Väčšina dotknutých podnikateľov (až 95 %) pociťuje negatívny dopad opatrení v súvislosti s druhou vlnou COVID-19. Prieskum, ktorý realizovala SBA (Slovak Business Agency) hovorí, že až 72 % z podnikateľov očakáva výrazne negatívny dopad na ich podnikanie. Pozitívnejší názor má iba 23 % podnikateľov, ktorí očakávajú len mierny dopad. Oslabenie, či dokonca vyradenie z podnikateľskej činnosti znamená neblahý dopad na celkovú zamestnanosť v krajine. Mnohí podnikatelia sa pýtajú ako ďalej, kam posunúť podnikanie v týchto náročných časoch? Firmy hľadajú možnosť pomoci ako naštartovať, či dokonca zachrániť biznis. ***

Prečo podnikať v zahraničí v roku 2021?

COVID - 19 nepochybne vyvolal veľké obavy a neistotu v podnikateľskom prostredí. My všetci sme nútení hľadať nové výzvy a možnosti. Veľa spoločností možno ani netuší, aké benefity by mohla priniesť expanzia na zahraničné trhy a to i napriek súčasnej kríze. Podnikanie v zahraničí, ktoré sa v minulosti zdalo ako nedosiahnuteľná méta, je dnes príležitosťou, ktorú sa oplatí využiť.

Benefity zaharničných trhov

Expanzia na zahraničné trhy okrem prvotnej byrokracie (ktorá je mimochodom vo väčšine európskych krajín podobná ako proces zakladania spoločností na Slovensku) prináša so sebou nepochybne balík výhod, ktoré môžu firmám dokonca ušetriť značné množstvo nákladov. Poďme si teda priblížiť aspoň niektoré z nich.

Optimalizácia nákladov

Na niektorých trhoch sú náklady na prevádzku podnikania podstatne nižšie. Či už sú to výdavky na zamestnancov, kancelárske priestory, materiál, alebo dokonca balík daňových výhod danej krajiny.  Pre niektoré spoločnosti je preto benefitom presunúť určité zložky ako zákaznícky servis, výrobu, alebo operatívu na iný globálny trh. Pre iné firmy bude naopak výhodné presunúť personalistiku alebo back-office.

Vaša spoločnosť môže rásť

Trhové možnosti určitých krajín môžu byť pre vývoj vášho produktu alebo služby väčším prínosom, aký vám prináša lokálny trh. Predstavte si napríklad, že vyrábate produkt, ktorý v danej krajine nie je momentálne k dispozícii, napriek tomu, že je po ňom preukázateľný dopyt. V tomto prípade máte jedinečnú šancu získať náskok pred konkurenciou. Ďalšou možnosťou je, že produkt, či služba na zahraničnom trhu figuruje, no v určitom období je po nej preukázateľný zvýšený dopyt, ktorý lokálne firmy nedokážu pokryť. Pred expanziou na zahraničný trh však zvážte daňové podmienky, správanie sa spotrebiteľa a takisto administratívne možnosti inkorporácie.

Lokálne talenty

Na lokálnom trhu je niekedy ťažké nájsť odborníka, hlavne ak je váš biznis špecifický. Expanzia do zahraničia niekedy umožňuje nájsť špecifických odborníkov práve pre váš typ podnikania.

Globálne partnerstvá

Jedným z kľúčových dôvodov expanzie na zahraničné trhy je možnosť poskytovať kvalitné služby globálnym klientom a nadväzovať medzinárodné spolupráce. Pokiaľ zamestnáte odborníka v danej krajine, môžete hravo osloviť potenciálnych zákazníkov bez akejkoľvek kultúrnej, či jazykovej bariéry.

Ako expandovať?

Pokiaľ sa rozhodnete expandovať, máte niekoľko možností. Na inkorporáciu do zahraničia môžete využiť služby profesionálov, alebo expandovať na vlastnú päsť.

Pokiaľ sa rozhodnete využiť odborné služby, preverte si vždy referencie spoločnosti, ktorú si vyberiete za partnera. Výhodou profesionálnych služieb je, že vám poradia vo všetkých legislatívno-právnych a administratívnych otázkach, prevedú vás jednotlivými krokmi expanzie, budú vás zastupovať a zabezpečia úradné preklady a komunikáciu s miestnymi úradmi. 
Pokiaľ sa ale rozhodnete expandovať na vlastnú päsť, nezabudnite si preveriť všetky podmienky na vstup do danej krajiny. Pred samotnou expanziou je dôležité vykonať prieskum trhu a zabezpečiť cash flow.

Pomocná ruka odborníka

Odborník so skúsenosťami na zahraničných trhoch vám poradí, ako rozšíriť vaše pôsobenie, alebo využiť prednosti podnikania v iných krajinách. Vo Freya Corporation sú vám v dispozícii odborníci, ktorí vám poskytnú konzultáciu zdarma. Okrem toho, vám ukážu možnosti, ktoré môžete využiť vo svojej oblasti podnikania.

 

Zdroje

* ekonomika.sme.sk Pokles dopytu a znižovanie produkcie

** Európske spoločenstvá, Nová definícia malých a stredných podnikov . Užívateľská príručka a modelové vyhlásenie

*** Slovak Business Agency, Výsledky prieskumu názorov podnikateľov na dopady druhej vlny koronakrízy

 

 

#podnikanie #zahranicie #podnikanievzahranici #trh #eu #smallcaps #aktivniinvestovani #covid19 #kriza #vzdelavani

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.