29.08.2018 5 minut čtení

Tesla na rozcestí: 5 velkých výzev, kterým bude nyní čelit

Elon Musk po méně než třech týdnech opustil svůj plán na přesun Tesly do soukromých rukou, aby se zbavila tlaku Wall Street na krátkodobé výsledky, a ponechal ji tak veřejně obchodovatelnou společností. Učinit z ní však skutečně prosperující společnost bude vyžadovat mnoho práce.

Rodák z Jihoafrické republiky v pátek oznámil akcionářům, že společnost zůstane veřejnou. Převzetí do soukromých rukou podle něho bylo obtížnější, než se původně domníval. Na co se však nyní musí Elon Musk zaměřit, aby Tesla neztratila důvěru veřejnosti?

#1 Jednoduše produkovat automobily

Toto je nejdůležitější věc na Muskově to-do listu. Koncem června automobilka konečně dosáhla svého dlouho nenaplňovaného cíle vyrábět 5 tisíc vozidel Tesla Model 3 za týden. Musk plán konečně realizoval v podstatě tak, že postavil druhou montážní linku, kterou umístil pod velký stan.

Teď musí Tesla dokázat, že se nejedná o náhodný jev a že je schopná tuto výrobní kapacitu udržet nebo dokonce zvýšit. Stovky tisíc fanoušků společnosti poskytly tisíc dolarů za garanci, že budou moci získat Model 3. Někteří z nich čekají už od dubna 2016, kdy společnost začala přijímat objednávky a jejich trpělivost samozřejmě není bezmezná.

#2 Začít vydělávat peníze

Tesla musí dosáhnout výrobních cílů, aby začala generovat zisk. Společnost potřebuje nutně získat hotovost. Odhaduje se že dluh ve výši 1,2 miliardy dolarů bude splatný počátkem příštího roku a Tesla navíc plánuje postavit továrnu v Číně, kde jsou náklady na výstavbu odhadovány ve výši 2 miliardy dolarů. Tato stavba je klíčová pro budoucí expanzi společnosti na největším trhu automobilů na světě.

“Nedosáhneme našeho poslání prosazovat udržitelnou energii, pokud nebudeme finančně soběstační.“

Musk odmítl, že by společnost čelila finanční krizi. Řekl, že rostoucí prodeje Modelu 3 vygenerují dostatek peněz, aby byla Tesla v průběhu druhé poloviny roku konečně profitabilní. “Nedosáhneme našeho poslání prosazovat udržitelnou energii, pokud nebudeme finančně soběstační,“ prozradil Musk na svém blogu při oznámení změny vlastních plánů.

#3 Popasovat se s vyšetřováním a soudními spory

Generální ředitel Tesly prozradil plány na její přechod do soukromích rukou na svém Twitteru. Společnost byla následně zasažena dvěma akcionářskými žalobami, protože se akcionáři domnívají, že jeho tvrzení o „zajištěném financování“ bylo falešné a jednalo se pouze o pokus manipulovat s cenou akcií.

Četné zprávy také uvádějí, že se Americká komise pro cenné papíry snaží zjistit, zda Musk neporušil zákon o cenných papírech právě svým prohlášením o „zajištěném financování“. SEC tyto zprávy odmítla komentovat a Tesla rovněž nebyla ochotna vydat prohlášení k jakémukoliv vyšetřování. Obvinění ani vyšetřování však nezmizí jenom proto, že Musk nakonec své plány přehodnotil.

#4 Obnovit důvěru Wall Street

Jedním z důvodů, proč byla Tesla schopna vyrůst tak rychle byla ochota investorů poskytnout Muskovi finanční prostředky k vybudování společnosti. Po počátečním nadšení se však na trhu objevily pochyby investorů o tom, zda bude Musk někdy schopný dotáhnout do konce dohodu o převzetí Tesly ve výši 420 dolarů za akcii.

“Stále si myslím, že je zde prostor, aby si Musk znovu vybudoval důvěru trhu,“ prozradil Gene Munster, partner Loup Ventures a přední technologický analytik, ve své výzkumné zprávě, která vyšla krátce poté, co Musk oznámil, že zůstane společnost veřejná.

Akcie spadly téměř o pětinu z hodnoty, kam se vyšplhaly 7. srpna potom, co si Musk pustil na Twitteru pusu na špacír. Autor propíraného tweetu na to konto říká, že investoři, kteří sázejí na pokles akcií neustále šíří strach, nejistotu a pochybnosti o Tesle a poškozují tak společnost. Nejlepší způsob, jak se s těmito spekulanty vypořádat však není přechod do soukromých rukou, ale opět zajistit posun akcií výše. Má-li to tak dopadnout, musí automobilka vyrábět auta a generovat zisky, na což budou akcie zajisté reagovat pozitivně.

Akcie spadly od 7. srpna téměř o pětinu

#5 Získat pomocnou ruku

Neuvěřitelně pracovitý podnikatel také čelí volání veřejnosti po najmutí schopného zkušeného spolupracovníka, který by pomáhal s každodenním provozem společnosti. Sheryl Sandberg pomohla Marku Zuckerbergovi dostat Facebook, tam kde ho dnes vidíme a Eric Schmidt pomohl zakladatelům Googlu vstoupit se společností na burzu. I Musk by si měl sehnat někoho podobného.

Najít správnou osobu však nebude snadné. Celá řada vrcholných manažerů údajně opustila v poslední době společnost, protože nebyla schopna pracovat pod jeho šíleným vedením. Potřeba pomocné ruky se stala zjevnější poté, co Musk v emociálním rozhovoru v New York Times hovořil o 120 hodinovém pracovním týdnu, kdy zřídkakdy opouští továrnu a nemá čas trávit volno s rodinou a přáteli.

I když si Elon Musk myslí, že může nadále pracovat 120 hodin týdně, téměř nikdo další tento názor nesdílí.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.