5 minut čtení

Máte volných 20 000 Kč a investiční horizont aspoň 10 let? Tyhle 2 akcie mají masivní růstový potenciál!

Technologie již dnes dosáhly stavu, kdy jsou schopny začít zásadně měnit všechny hlavní segmenty globální ekonomiky. Jedním z těch, kde začíná docházet k zásadním změnám, je i zdravotnictví, respektive rozmach zdravotní péče na dálku, zejména online.

Na úvod je dobré zmínit, že telemedicína a první nadějné formy online zdravotní péče odstartovaly svůj růst ještě před pandemií. Ovšem vypuknutí pandemie a lockdowny rozeseté po celém světě způsobily, že se z těchto služeb v rozvinutých zemích velmi rychle stává masová záležitost.

Zároveň zde proto přirozeně existuje jisté riziko, že příští rok by pro tento segment mohl znamenat zpomalení růstu. Nicméně dlouhodobí investoři by tuto potenciální revoluci ve zdravotnictví neměli ignorovat, protože by to tomuto unikátnímu mixu segmentů zdravotnictví a technologií v portfoliu v následující dekádě mohlo náramně slušet. Pojďme si ukázat dva zajímavé zástupce:

1. Teladoc (TDOC) - Nezpochybnitelný lídr telemedicíny

Letošní vývoj TDOC

V roce 2015 na burzu vstoupila velmi malá společnost s tehdy ještě neznámým jménem Teladoc, která se snažila na trhu prosadit s novými způsoby, jak zdravotní péči pacientům doručovat online. Přesuňme se do přítomnosti a je jasné, že TDOC je na dobré cestě ukousnout si z bilionového globálního segmentu zdravotnictví pořádný kus.

Konstantní růst a několik chytrých akvizic dostaly společnost do dnešního stavu, kdy jde o globálního lídra na rychle rostoucím trhu s virtuální zdravotní péčí. V posledním kvartálu firma svou vedoucí pozici ještě upevnila, když počet online návštěv pacientů u jejich zdravotních profesionálů během letošního léta meziročně stoupl více než trojnásobně na 2,8 milionu. Příjmy i díky tomu vzrostly o 109 % na 289 milionů dolarů.

Letošní nárůst lze logicky z nemalé části přisoudit pandemii. Lidé jsou zavření doma a hledají alternativní způsoby, jak si zajistit zdravotní konzultaci a vyřešit své problémy. Proto bychom ve chvíli, kdy pandemie ustoupí, mohli pozorovat zpomalení růstu poptávky po "doktorech na dálku". Na druhou stranu z dlouhodobého pohledu jde o službu, která by měla být stále atraktivnější a využívanější.

Teladoc už dnes nenabízí jen obyčejné konzultace lidem, které bolí v krku nebo mají teplotu. Společnost neustále rozšiřuje svůj tým zdravotních expertů a dnes již nabízí online konzultace a pomoc mimo jiné v oblasti vysokého tlaku, kožní medicíny či mentálního zdraví. Nedávný nákup firmy Livongo Health (která rovněž rostla trojciferným procentním tempem, a pokud by ji Teladoc nekoupil, našli byste ji také v tomto výčtu) navíc otevírá společnosti dveře do nových žádaných oblastí, jako je virtuální péče o pacienty s cukrovkou či obezitou.

2. American Well Corporation / Amwell (AMWL) - Nováček s Googlem za zády

Vývoj ceny akcií AMWL od zářijového IPO

Společnost Amwell, jež má rovněž velké ambice na trhu s telemedicínou a virtuální zdravotní péčí a za zády jí jako investor stojí mimo jiné Alphabet, se na akciových trzích po zářijovém IPO stále ještě rozkoukává. Akcie během pár týdnů ve stylu letošních euforických IPO zdvojnásobily svou hodnotu, ale pak korigovaly a dnes se AMWL pohybuje více méně zpět na své ceně z prvního obchodního dne. Rozhodně zajímavá volba pro každého, kdo věří v lukrativní budoucnost expanze zdravotnictví do moderních technologií.

Stejně jako Teladoc, i Amwell letos zažívá na své online platformě pro pacienty díky pandemii citelný nárůst aktivity. Během 3. kvartálu nárůst online návštěv od pacientů doslova "explodoval" na 1,41 milionu. Před rokem to ještě bylo pouhých 255 000. Celkové příjmy v důsledku vzrostly o 80 % na 62,6 milionu dolarů. To vypadá na velmi slušnou expanzi - proč tedy akcie po původním euforickém růstu výrazně klesly?

Zaprvé, Amwell (market cap 5,8 mld. $) je výrazně menší společností než Teladoc (market cap 27,6 mld. $), takže si řada investorů možná myslela, že musí zákonitě růst mnohem rychlejším tempem než jeho větší konkurent. Zadruhé, Amwell dnes stále svůj byznys drží ve ztrátě. Během prvních 9 měsíců letošního roku dosáhlo volné cash flow -94,1 milionu dolarů. Rapidní nárůst nejlevnějších konzultací spojených s pandemií rovněž snížil hrubou marži z loňských 45,1 na 32,7 %. Jen pro srovnání, hrubá marže Teladocu za posledních 12 měsíců je 62,7 %.

ALE, Amwell má aktuálně po svém IPO k dispozici 1,1 miliardy dolarů v hotovosti a krátkodobých investicích plus nikde nedluží ani jediný dolar. Jak postupně poroste, začne se jeho ziskovost zlepšovat podobně, jako k tomu během posledních let došlo u Teladocu. Zatímco loni platformu využívalo na konci Q3 jen 6000 aktivních poskytovatelů zdravotní péče, letos je to již 62 000, což vypadá jako velmi nadějný ukazatel nadcházejícího růstu. 

#investovani #akcie #zdravotnictvi #technologie #telemedicina #onlinelekar #onlinezdravotnipece #teladoc #amwell #ipo #dlouhodobeinvestovani #portfolio

Hodnocení: +79
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Společnost Teladoc skutečně ohromně letos narostla, momentálně ale její další růst již čtvrtým měsícem poměrně stagnuje. Protože se jedná o klasickou růstovou akcii bez výplaty dividend, je třeba její další vývoj sledovat. Přesto je virtuální telemedicína zajímavá a pravděpodobně i perspektivní.

    +3
  • Otázka je jak moc velký vliv na růst má Covid. Jak covid odezní, tak nepřijde náhodou i rapidní pokles konzultací na dálku a tedy s tím spojený i pokles ceny akcií? Co si o tom myslíte? :-)

    0