7 minut čtení

Chcete začít vydělávat na rozmachu videoher? Investice do této akcie může být trefou do černého

Herní průmysl patří k bleskurychle rostoucím odvětvím a má potenciál zařadit se jednoho dne mezi největší byznysové branže světa. Místo jednotlivých herních vývojářů však může být mnohem chytřejší investovat do něčeho, co každý hráč potřebuje.

Stejně jako u výrobců vakcín stojí za zvážení, zda není atraktivnější investicí společnost, která bude pro vakcíny vyrábět jehly a převážet je bez ohledu na to, která značka zrovna uvnitř lednice bude, lze se stejnou myšlenkou kalkulovat i v herním průmyslu.

Velké herní studio jako Electronic Arts, Activision Blizzard či Ubisoft může vydávat výborné a hojně prodávané hry. Na druhou stranu bez ohledu na to, jaké hry zrovna lidé hrají, všichni ke svému počítači potřebují klávesnici, myš a ideálně i sluchátka.

A právě proto se dnes k velmi zajímavým videoherním akciím řadí i společnost Corsair Gaming ($CRSR), která v září úspěšně uskutečnila své IPO a od té doby její akcie vyrostly o zhruba 200 %! Proč takový šrumec a není to nějaká další bublina ve stylu letošních EV rychlokvašek?

Kdepak, v tomto případě je řeč o globální zavedené značce s esenciálními počítačovými periferiemi (klávesnice, myši, podložky pod myš, sluchátka atp.), které dnes potřebuje nejen každý hráč, ale které se stávají velmi důležitými nástroji pro profesionální hráče (esports) či osoby, jež své hry vysílají na streamingových platformách.

Byť se Corsair nachází v poměrně silně konkurenčním prostředí, jeho dosavadní výsledky ukazují na byznys s velkým růstovým potenciálem, který by před sebou mohl mít zajímavou budoucnost.

Horký trh s online zábavou

V herním průmyslu, jehož velikost se dnes odhaduje na 175 miliard dolarů, v posledních letech doslova raketovým tempem roste fenomén streamingu. Tedy ten stejný trend, který kompletně změnil to, jak dnes sledujeme filmy a seriály. Herní branže však má oproti filmům jednu zásadní výhodu - kterýkoliv hráč si může relativně levně pořídit potřebné vybavení a začít na některé z populárních streamovacích platforem (Twitch, YouTube, Facebook) budovat komunitu a vysílat svůj obsah.

 

Příležitostní hráči dnes proto začínají na svůj koníček ve spojení se streamováním stále víc pohlížet jako na možnost, jak se při hraní socializovat a bavit s diváky ve svém chatu. Nemluvě o tom, že při dostatečné popularitě může být streamování i zajímavým zdrojem minimálně vedlejšího příjmu. Jde o trh, který se velmi rychle stává virálním a Corsair Gaming je rozhodně v pozici z něj benefitovat.

Živý streaming her je dnes již regulérní mainstreamovou aktivitou pro miliony hráčů na celém světě. Průzkum analytické společnosti Nielsen ukázal, že 71 % amerických mileniálů sleduje herní obsah na streamovacích platformách v průměru 6 hodin týdně. Herní fandové během roku 2019 jen pro představu nakoukali celkem 12 miliard hodin online herního obsahu.

Tyto trendy vysvětlují, proč příjmy Corsairu v minulém kvartálu vyskočily meziročně o 60 %. Velela jim poptávka po herních a streamovacích produktech, jako jsou klávesnice, myši, sluchátka, záznamová zařízení a další studiové vybavení. Příjmy konkrétně ze segmentu produktů pro hráče a tvůrce online obsahu meziročně vzrostly o 129 % a tvořily 35 % všech příjmů společnosti.

Corsair rovněž pravidelně vydělává na milionech hráčů, kteří vylepšují své staré herní počítače a pořizují si nové zdroje, chladící zařízení či DRAM moduly. Segment herních komponentů a systémů v rámci společnosti meziročně vzrostl o 38 % a tvořil 65 % celkových příjmů Corsairu.

Esports a streamování představuje obrovskou příležitost

Vedení firmy věří, že pokud současné trendy v herním průmyslu, mezi něž se řadí mimo streamig rozhodně i esports, vydrží, mohl by se trh pro jejich produkty až zněkolikanásobit. V roce 2019 dosáhl globální trh s počítačovým a streamovacím příslušenstvím asi 36 miliard dolarů. Avšak 83 % této částky utratilo pouhých 18 % všech lidí, kteří dnes hry na PC hrají, jejichž počet je odhadován na 524 milionů.

 

Jinými slovy, příjmy Corsairu dnes stále z velké většiny ženou vzhůru "hardcore" hráči. Jakmile se však pro pořízení lepšího vybavení začnou stále častěji rozhodovat i příležitostní hráči, mohl by trh expandovat do nebývalých rozměrů.

Co je k tomu přiměje? Již dnes je na kvalitnější vybavení lákají reklamy a marketing nabalený na stále populárnější esports i živé streamování her online. Stejně jako mají lidé chuť hrát tenis s raketou Rodgera Federera, basketbal v botách Michaela Jordana či fotbal v kopačkách Cristiana Ronalda, chtějí stále víc hrát hry na stejném počítačovém vybavení jako jejich herní idoly.

Corsair navíc věří, že stejně jako v jiných soutěžních sportech (golf, tenis atp.), kde je zcela běžné, že lidé vyhledávají trenéry, aby se naučili hrát ještě lépe, se stejný trh začíná pomalu rodit i v herním průmyslu.

Ve snaze vytěžit maximum z této příležitosti proto společnost nedávno koupila Gamer Sensei, největší online platformu pro online herní trenéry.

Pokud vám idea, že si někdo platí zkušeného profesionálního hráče, aby jej naučil lépe hrát konkrétní hru, přijde absurdní, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že na zahraničních trzích (zejména v USA a Asii), kde je esports mnohem rozvinutější a větší než třeba u nás, jsou trenéři profesionálních esportových týmů stále víc vnímáni podobně, jako trenéři týmů, sportovců a atletů v tradičních sportech. A zároveň s tím rychle vzniká trh s online trenéry, kteří pomáhají zlepšovat se nejen mladým talentům, ale i hardcore hráčům, kteří chtějí zlepšit svůj um v některé z populárních online her.

Proč mít Corsair v hledáčku?

Jak už bylo řečeno, herní branže je rozhodně nabitá konkurencí. Konkrétně na trhu s herním příslušenstvím bych rozhodně zmínil Logitech International (LOGI), který je pravděpodobně největší konkurencí Corsairu. Zároveň zde existuje i řada menších, ale velmi silných brandů, jako je Razer, Steelseries či Roccat.

 

Corsair nicméně úspěšně funguje již od roku 1994 a drtivá většina jeho produktů dnes již na americkém trhu ve svých segmentech patří mezi top 3 nejprodávanější. Síla značky je v tomto odvětví zcela zásadní - i když ostatní společnosti dokáží rovněž vyrábět kvalitní produkty, hráči (opět mluvím i z vlastní zkušenosti) zpravidla mají tendenci vracet se k produktům, kterým již z minula věří

A Corsair má dnes pověst značky, která vyrábí produkty, jež jsou sice dražší, ale za to nabízejí špičkovou kvalitu, díky čemuž jsou často volbou pro profesionální a hardcore hráče. Neboli těch, kteří v očích běžných hráčů skutečně hrát umí a jsou za to fanoušky obdivováni.

Existuje proto dobrá šance, že se klávesnice či myši Corsair, s nimiž hrají nejlepší hráči PC her na světě, do budoucna mohou stát něčím podobným, čím jsou dnes pro fandy fotbalu kopačky Nike, které používá Cristiano Ronaldo.

Další pozitivní zprávou je, že Corsair nezůstává pouze u svého úspěšného byznysu s počítačovým příslušenstvím, ale postupně expanduje i do dalších segmentů. Dnes už prodává i ovladače pro populární herní konzole, herní notebooky či sestavené herní počítače ze své vlastní dílny.

#investovani #akcie #portfolio #videohry #pc #vybaveni #zabava #esports #streaming #onlinegaming #herniprumysl #corsairgaming #ipo #brand #onlinetrendy #sportbudoucnosti #zabavabudoucnosti

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Toto mi přijde zajímavější než deset motivačních článků ?

    +9
  • Rozhodně bych zde zmínil i výrobce grafických karet taková Nvidia má krásně diverzifikované portfolio od spolupráce s automobilkami až po grafické karty.... Popřípadě výrobce procesorů intel a AMD a v neposlední řadě nezapomínat na videoherní průmysl na chytrých telefonech ten se rozjíždí daleko rychleji tzn firmy jako Tencent atp ;-)

    +2
    • Ano, v rámci herního průmyslu je toho poměrně hromada, tady mi šlo primárně o výrobce těch periferií k PC.

      +1
    • Nvidia a Amd ale koupit tak nějaký čas nazpět. 

      0
  • Mam zatial investície len v krypto. Rad by som si kupil aj akcie firiem, ale zatial netusim kde. Mate tip aj na sposob ako mozem nakupovat akcie?

    +1
    • @andrejSuchy Stejně jako u kryptoměn i pro obchodování s akciemi slouží specifické burzy. Jen na rozdíl od kryptoměn si přímo na burze "obyčejný smrtelník" jen tak nic koupit nemůže, ale potřebuje k tomu zprostředkovatele s licencí neboli brokera/makléře. U akcií především záleží na tom, o jaké konkrétně byste měl zájem. USA je největší a nejpopulárnější trh, takže ho v nabídce má zpravidla každá společnost, ale u některých "exotičtějších" trhů si už tolik vybírat nemůžete. Každopádně pokud by vás zajímaly akcie z amerických burz, umožní vám s nimi obchodovat prakticky každý větší broker. Pak už je to jenom o poplatcích, danění atp. Na srovnání poplatků se např. můžete podívat tady: https://warengo.com/stories/125385-velke-srovnani-poplatku-pri-investovani-do-akcii-a-etf-patria-degiro-xtb-fio-a-etoro

      0
    • Diky :) 

      +1
  • Hmmm, já bych spíš investoval do konkurence Turtle Beach. Taky skvělý výsledky a dlouhodobě podhodnocena. Corsair šel hned po uvedení na burzu do hypu. 

    +1