24.11.2020 3 minuty čtení

Co je to vlastně ten "Staking" krypto aktiv? Lze to vysvětlit lidsky?

Co je to vlastně ten "Staking" krypto aktiv? Lze to vysvětlit lidsky?

Pokud se zajímáte o krypto aktiva, pojem "Staking" nebo "Baking" jsme možná už slyšeli. Jestli se ale zatím o tuto třídu investic nezajímáte, potom vám tato slova moc neřeknou. Pojďme si staking vysvětlit velmi jednoduše.

Staking je metoda.

Metoda která poskytuje síti krypto aktiv zabezpečení a efektivitu.

A to za odměnu bez plýtvání zdroji.

Lze ji využít v sítích, kde algoritmus shody (konsenzus) je postaven na principech Proof of Stake. Z toho také vychází slovo "Staking". Tj. k potvrzení transakcí v síti se nevyužívá el. energie, jako je tomu u Proof of Work, ale tak zvaně zastavené mince (staked coins).

Pokud v síti krypto aktiva například Tezosu, chcete uskutečnit transakci. Převod XTZ mince z adresy na adresu. Tak zaplatíte malý poplatek. Tyto poplatky jsou odměnou tomu, kdo potvrdil správnost transakce. Variant je více, ale čím více mincí dáváte síti k dispozici, tím je větší šance dostat tuto odměnu.

Jelikož se těžba mincí již dávno stala složitou, nákladnou a především plýtvající zdroji, noví investoři do digitálních aktiv si začali všímat projektů, které jsou daleko úspornější a umožňují staking.

 

Velmi rychlé shrnutí:

Koupíte si digitální aktivum XTZ (Tezos). 1000 kusů.

Ponecháte mince na kryptoměnové burze, například Kraken a dáte je k dispozici ke stakingu.

Dvakrát týdně vám burza přidá k vašim mincím další. Takto se vám počet mincí XTZ na vašem účtu neustále zvyšuje a navíc se vám aplikuje složené úročení takto získaných nových mincí 2krát týdně.

Tím, že má burza více mincí od vás k dispozici pro staking, má větší šanci vyhrávat potvrzení transakcí a tím pádem také dostat odměnu z transakčních poplatků, které vám rozdělí v poměru podle počtu vámi poskytnutých mincí. V průměru to u Tezosu vychází na 5-6% ročně. Tedy z 1000 poskytnutých mincí, budete mít za rok 1060 a více díky týdennímu složenému úročení.

 

Staking u Tezosu se nazývá Baking.

Staking generuje pasivní příjem v počtu aktiv. Nejen hodnotově.

 

Doufám, že vám tento krátký článek pomohl trochu objasnit pojem staking a těším se zase příště.

Petr

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Můžu se zepta, kde na jakých platformách/burzách staking využíváte? Díky 

  +1
  • @PatrikKudlacek osobně využívám burzu Binance, Kucoin, dále Atomic wallet, Exodus, Coinbase wallet. Aktuálně však lze využívat spoustu DeFi projektů stavěné na ETH a tam jde většinou o Landing (poskytování svých kryptoaktiv na půjčky a následně získávání procentní odměny buď na denní, týdenní nebo měsíční bázi)

   0
  • @Andre81cz díky za tipy :-)) 

   +1
 • Dovolím si doplnit “překlad” pro investory na klasických trzích (snad se mnou autor bude souhlasit) - když přeskočím technickou stránku tak lze toto odměňování držitelů daného množství coinů je to jako připisování dividend a následné složené úročení v časovém intervalu jaký je v podmínkách daného coinu, burzy, walletky. Sám jsem si tyto projekty velice oblíbil.

  0