"Keytruda se velmi rychle stává efektivním lékem proti celé řadě nádorových onemocnění a zároveň nejúspěšnějším produktem společnosti Merck & Co.," okomentoval výsledek tržního výhledu analytik specializující se na segment farmacie Keshalini Sabaratnam.
Farmaceutická společnost Merck (MRK) v roce 2018 na prodejích Keytrudy inkasovala 7,2 miliardy dolarů a analytici Wall Street očekávají, že loni to bylo 10,8 miliardy dolarů.
GlobalData pak odhaduje, že poptávka po preparátu v následujících letech nadále rapidně poroste a během do roku 2023 dosáhnou jeho roční prodeje hodnoty 20 miliard dolarů.
Tímto výsledkem by se Keytruda (označován někdy i jako pemobrolizumab) dostala před všechna ostatní existující léčiva a stala se v roce 2023 nejprodávanějším lékem na předpis na světě.
"Očekáváme, že Keytruda v řádu let překoná protizánětlivý preparát Humira společností AbbVie (ABBV) a japonské Eisai (TYO), jež je globálně nejprodávanějším lékem dnes," napsal dále Sabarantam ve svém vyjádření a dodal:
"Ve Spojených státech již preparát obdržel povolení pro komerční prodej pro léčbu více než 20 různých onkologických indikací [různých druhů rakoviny] a nadále expanduje nejen do nových indikací, ale i do nových zemí."
Pro následující pětiletku dále GlobalData očekává, že se postupně na druhou příčku nejprodávanějších léčiv probojuje antikoagulant Eliquis, který prodávají společnosti Bristol-Myers Squibb (BMY) a Pfizer (PFE). Na třetí příčce by měl být další lék proti rakovině Revlimid od společnosti Celgene (CELG) a na čtvrtém přímý konkurent Keytrudy, preparát Opdivo opět od Bristol-Myers Squibb.
A mimochodem, v následujících měsících by mělo dojít k dokončení akvizice společnosti Celgene ze strany BMY. Bristol-Myers tak - pokud se tato predikce naplní - bude za pět let vlastnit podíl ve druhém, třetím i čtvrtém nejprodávanějším léku na světě.
Keytruda mezitím získává po světě další a další povolení pro použití v léčbě různých druhů rakoviny. Zrovna v minulém týdnu získal preparát v Číně razítko jakožto efektivní primární lék pro pacienty s některými formami rakoviny plic.
Zajímavostí rovněž je, že Merck se zatím letos cenou svých akcií drží ve srovnáním například s biotechnologickými společnostmi vyvíjejícími vakcínu velmi zpátky. Bude tomu tak zřejmě proto, že ty plně obsadily mediální titulky, které jak známo letos k růstu mnohdy stačí.
Jenže zatímco COVID-19 nedisponuje nijak závratnou smrtností a je pravděpodobné, že jej už v příštím roce začneme utlumovat účinnou vakcínou, rakovina - mnohem vážnější nepřítel lidského zdraví - tady s námi pravděpodobně ještě nějaký ten pátek rozhodně bude.
A v neposlední řadě možná stojí za zmínku, že do společnosti Merck - pravděpodobně i díky tomu, že se jí zatím letos jakákoliv výraznější rally vyhýbá - v letošním 3. kvartále vůbec poprvé investovala Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Ten sice o sobě často tvrdí, že farmacii ignoruje, neboť nemá čas ani chuť pročítat se všemi těmi klinickými studiemi, ale zdá se, že některý z jeho kolegů si tu práci dal a dokázal Věštce z Omahy přesvědčit, že tato společnost je zajímavou investicí.
#investovani #farmacie #lek #rakovina #keytruda #merck #dlouhodobeinvestovani #akcie #bristolmyerssquibb #pfizer #eliquis #revlimid #celgene #opdivo #buffett #berkshire
No tak to je mazec! ? Tolik léků, o kterých jsem v životě neslyšel. ?