Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
23.11.2020 2 minuty čtení

Velká Británie pokračuje v zadlužování rychlým tempem

Velká Británie si v říjnu na finančních trzích vypůjčila 22,3 miliardy liber [cca 656,8 mld. Kč]. Částka, kterou si britská vláda vypůjčila letos v říjnu, je o 94 procent vyšší než ve stejný měsíc loni. Informaci potvrdil britský statistický úřad.

Na rekordu je i celková vypůjčená částka od ledna do října, která činí 214,9 miliardy liber [6,3 bil. Kč]. To je o 369 procent více, než činil objem peněz vypůjčených od ledna do října loňského roku. Veřejný dluh se tak v Británii vyšplhal na 2,077 bilionu liber [61,1 bil. Kč], což je 100,8 procenta hrubého domácího produktu [HDP] dosaženého v říjnu. V září tento poměr činil 101,2 procenta a byl nejvyšší od finančního roku 1960/1961.

https://www.fintag.cz/2020/06/19/zadluzeni-velke-britanie-letos-presahne-sto-procent-hdp/

Země se dalším zadlužováním snaží získat peníze na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Pomocí půjček chce pokrýt mezeru mezi výdaji a částkou, kterou vybere na daních. Na těch britská vláda v říjnu vybrala 39,7 miliardy liber, což je o 2,7 miliardy liber méně než před rokem.

Celková letošní výpůjčka 10,9 bil. Kč

Britský Office for National Statistics [ONS] rovněž sdělil, že pandemie způsobená šířením nového koronaviru má na veřejný sektor a jeho financování zásadní dopady. Celková částka, kterou si vláda za celý finanční rok bude muset vypůjčit, by mohla podle odhadů statistického úřadu vystoupit na 372,2 miliardy liber [10,9 bil. Kč]. To je nejvyšší objem půjček ve vztahu k velikosti ekonomiky od druhé světové války, jak upozorňují analytici...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/22/velka-britanie-pokracuje-v-zadluzovani-rychlym-tempem/

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Plus se jim rychle blíží brexit, takže asi jen tak nezpomalí. Dneska se často používá příměr - podívejte se na ekonomiku před rokem a dnes a akciové trhy před rokem a dnes. Já bych použil: Podívejte se, jak vypadala města během a hlavně po druhé světové válce. A jak vypadají dnes. V jednom případě masivní půjčky pochopíte, v druhém si poklepete na čelo.

    0
    • Přesně... Chtěl jsem napsat, že se vlády většiny vyspělích zemích chovají k veřejným financích, jak kdyby vyhlásili válečný stav...kam až se asi může veřejné zadlužení vyšplhat?? 

      0